Piaskowanie zębów – czym różni się od skalingu?

Jak informowaliśmy w ostatnim wpisie “Skaling – na czym polega skaling zębów?” profesjonalna higienizacja, czyli czyszczenie zębów, składa się ze skalingu i piaskowania. Skaling to zabieg mający na celu oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, natomiast piaskowanie z osadów i powierzchownych przebarwień. Piaskowanie zębów Łódź – Arie Stomatologia. Lekarz dentysta gabinetu Arie odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące piaskowania zębów.

Piaskowanie. Darmowy obraz: freepik.com

Piaskowanie. Darmowy obraz: freepik.com

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów Łódź to rutynowa, bezpieczna i bezbolesna procedura stomatologiczna, wykonywana jako część profesjonalnej higienizacji zębów: skalingu i piaskowania. Lekarz dentysta używa specjalistycznego urządzenia – piaskarki stomatologicznej, która kieruje strumień piasku stomatologicznego i wody pod ciśnieniem na powierzchnię zębów. Zabieg ten ma za zadanie usunąć osady ze szkliwa i przestrzeni międzyzębowych, płytkę nazębną oraz niektóre przebarwienia (piaskowanie nie usunie przebarwień związanych z wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi szkliwa, przebarwień po antybiotykach czy początkowych plam próchnicowych). Dzięki odpowiedniej technice, piasek może dotrzeć do miejsc niedostępnych dla szczoteczki do zębów, jak przestrzenie międzyzębowe czy doczyścić bruzdy na powierzchni zębów. Po piaskowaniu, lekarz dentysta zwykle poleruje zęby specjalną pastą, aby dodatkowo je wygładzić, może też zaproponować fluoryzację, dla wzmocnienia szkliwa. Cała procedura, razem ze skalingiem trwa jedynie 20 – 30 minut, a pacjent wychodzi z gabinetu z czystszym i jaśniejszym uśmiechem.

Kto powinien wykonywać skaling i piaskowanie zębów?

Skaling i piaskowanie zalecane są każdemu, co około pół roku. Częściej higienizację, czyli skaling i piaskowanie, powinny wykonywać przede wszystkim osoby: palące papierosy, pijące dużo kawy i herbaty, noszące stały aparat ortodontyczny, mające stłoczone i trudne w utrzymaniu higieny zęby. Zabieg czyszczenia zębów koniecznie trzeba wykonać także przed wybielaniem zębów, ponieważ środki wybielające nie działają na kamień, ani osad nazębny.

Czy piaskowanie zębów to zabieg tylko estetyczny?

Nie, zabieg piaskowania nie jest wykonywany tylko dla poprawy estetyki uśmiechu, ale w ramach profilaktyki, dla zdrowia jamy ustnej. Higienizacja, czyli usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i osadów, ma na celu zapobiegać rozwojowi próchnicy, chorób przyzębia i innych problemów w jamie ustnej prowadzących do problemów ogólnoustrojowych.

Jak często wykonywać piaskowanie zębów?

Higienizacja zębów, czyli skaling i piaskowanie powinny być wykonywane mniej więcej co pół roku, w zależności od zaleceń lekarza dentysty. Regularne wykonywanie tych zabiegów pozwala na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł, a także zachowanie pięknego, jasnego uśmiechu. Zawsze razem z higienizacją lekarz dentysta wykonuje rutynowy przegląd stomatologiczny, kontrolę stanu uzębienia pacjenta, dzięki czemu możliwe jest też szybkie wykrycie ubytków próchnicowych i ich mało inwazyjne wyleczenie. Warto zadbać o zdrowie zębów, dwa razy do roku kontrolując ich stan u lekarza dentysty i wykonując czyszczenie u stomatologa lub wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej.

Piaskowanie zębów Łódź – co warto wiedzieć?

Lekarz dentysta gabinetu Arie Stomatologia Łódź dodaje:

– Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym, ale u nielicznych pacjentów może pojawić się delikatna nadwrażliwość pozabiegowa lub lekkie podrażnienie dziąseł. Są one krótkotrwałe i same mijają. Ulżyć można sobie stosując delikatniejszą szczoteczkę do zębów i pastę do zębów wrażliwych.

– Aby jak najdłużej utrzymać efekt po higienizacji zębów, konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. O tym jak poprawnie należy szczotkować zęby pisaliśmy wcześniej → TUTAJ, o nitkowaniu → TUTAJ.

Arie Stomatologia Łódź – tel. 884-053-111 / rejestracja@arie-stomatologia.pl

Leave a reply