Piaskowanie zębów – czym różni się od skalingu?

Stomatologia zachowawcza: czym jest piaskowanie zębów? Czym różni się od skalingu? 

Jak informowaliśmy w ostatnim wpisie „Skaling – na czym polega skaling zębów?” profesjonalna higienizacja, czyli czyszczenie zębów, składa się ze skalingu i piaskowania. Skaling to zabieg mający na celu oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, natomiast piaskowanie z osadów i powierzchownych przebarwień. Lekarz dentysta gabinetu Arie Stomatologia Retkinia odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące piaskowania zębów. Piaskowanie zębów Łódź:

Piaskowanie. Darmowy obraz: freepik.com

Piaskowanie. Darmowy obraz: freepik.com

Zabiegi profilaktyczne Arie Stomatologia Łódź Retkinia: Na czym polega piaskowanie zębów? 

Piaskowanie zębów to rutynowa, bezpieczna i bezbolesna procedura stomatologiczna, wykonywana jako część profesjonalnej higienizacji zębów: skalingu i piaskowania. Lekarz dentysta przy pomocy specjalnych piaskarek, które kierują strumień piasku stomatologicznego i wody pod ciśnieniem na powierzchnię zębów. Czyści bardzo skutecznie zarówno zęby jak i przestrzenie międzyzębowe. Zabieg ten ma za zadanie usunąć osady ze szkliwa i przestrzeni międzyzębowych, płytkę nazębną oraz niektóre przebarwienia (piaskowanie nie usunie przebarwień związanych z wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi szkliwa, przebarwień po antybiotykach czy początkowych plam próchnicowych). Dzięki odpowiedniej technice, piasek może dotrzeć do miejsc niedostępnych dla szczoteczki do zębów, jak przestrzenie międzyzębowe czy doczyścić bruzdy na powierzchni zębów. Po piaskowaniu, lekarz dentysta zwykle poleruje zęby specjalną pastą, aby dodatkowo je wygładzić, może też zaproponować fluoryzację, dla wzmocnienia szkliwa. Cała procedura, razem ze skalingiem trwa jedynie 20 – 30 minut, a pacjent wychodzi z gabinetu z czystszym i jaśniejszym uśmiechem.

Kto powinien wykonywać skaling i piaskowanie zębów?

Skaling i piaskowanie zalecane są każdemu, co około pół roku. Częściej higienizację, czyli skaling i piaskowanie, powinny wykonywać przede wszystkim osoby: palące papierosy, pijące dużo kawy i herbaty, noszące stały aparat ortodontyczny, mające stłoczone i trudne w utrzymaniu higieny zęby. Zabieg czyszczenia zębów koniecznie trzeba wykonać także przed wybielaniem zębów, ponieważ środki wybielające nie działają na kamień, ani osad nazębny.

Stomatologia estetyczna: Czy piaskowanie zębów to zabieg tylko estetyczny? 

Nie, zabieg piaskowania nie jest wykonywany tylko dla poprawy estetyki uśmiechu, ale w ramach profilaktyki, dla zdrowia jamy ustnej. Higienizacja, czyli usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i osadów, ma na celu zapobiegać rozwojowi próchnicy, chorób przyzębia i innych problemów w jamie ustnej prowadzących do problemów ogólnoustrojowych.

Jak często wykonywać piaskowanie zębów? – odpowiada dentysta.

Higienizacja zębów, czyli skaling i piaskowanie powinny być wykonywane mniej więcej co pół roku, w zależności od zaleceń lekarza dentysty. Regularne wykonywanie tych zabiegów pozwala na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł, a także zachowanie pięknego, jasnego uśmiechu. Zawsze razem z higienizacją lekarz dentysta wykonuje rutynowy przegląd stomatologiczny, kontrolę stanu uzębienia pacjenta. Dzięki czemu możliwe jest też szybkie wykrycie ubytków próchnicowych i ich mało inwazyjne wyleczenie. Warto zadbać o zdrowie zębów, dwa razy do roku kontrolując ich stan u lekarza dentysty i wykonując czyszczenie u stomatologa lub wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej.

Użytkownikom aparatów ortodontycznych lekarz ortodonta może zalecić częstsze piaskowanie, ponieważ higiena jamy ustnej przy noszeniu aparatu stałego jest trudniejsza. Pacjent nie zawsze szczoteczką i nicią doczyszcza odpowiednio zęby.  Dlatego w celu zadbania o profilaktykę próchnicy zalecone może być częstsze profesjonalne czyszczenie w gabinecie stomatologicznym. 

Piaskowanie zębów Łódź Retkinia – co warto wiedzieć?

Lekarz dentysta, Retkinia Łódź, dodaje:

– Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym, ale u nielicznych pacjentów może pojawić się delikatna nadwrażliwość pozabiegowa lub lekkie podrażnienie dziąseł. Są one krótkotrwałe i same mijają. Ulżyć można sobie stosując delikatniejszą szczoteczkę do zębów i pastę do zębów wrażliwych.

– Po zabiegu powinno się unikać palenia papierosów przez minimum godzinę (a najlepiej dłużej). Oraz unikać picia kawy, herbaty i wina oraz jedzenia barwiących potraw.  

Aby jak najdłużej utrzymać efekt po higienizacji zębów, konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. O tym jak poprawnie należy szczotkować zęby pisaliśmy wcześniej → TUTAJ, o nitkowaniu →TUTAJ.

– Zwykle przed wykonaniem higienizacji w naszym gabinecie lekarz dentysta proponuje rutynowy przegląd zębów, aby sprawdzić czy oprócz profesjonalnego czyszczenia Pacjent nie musi rozpocząć leczenia zębów. Jeśli istnieje taka konieczność lekarz stomatolog omówi z Pacjentem plan leczenia na kolejne wizyty, ewentualne leczenie próchnicy, zabiegi profilaktyczne lub poważniejsze leczenie np. leczenie kanałowe, odbudowy protetyczne czy z zakresu stomatologii estetycznej. 

Piaskowanie zębów w gabinecie stomatologicznym Arie Stomatologia – cennik i umówienie wizyty.

Cennik zabiegów profilaktycznych i stomatologii zachowawczej Arie Stomatologia:

Ile kosztuje piaskowanie zębów? Aktualną cenę za zabieg piaskowania zębów w Łodzi znajdziesz w zakładce Cennik TUTAJ. Piaskowanie można (a zwykle zaleca się) wykonać w pakiecie z usuwaniem kamienia nazębnego (skalingiem) i polerowaniem. W celu wzmocnienia zębów zabieg można dodatkowo zakończyć fluoryzacją. 

Umówienie wizyty: Arie Stomatologia Łódź Retkinia – tel. 884-053-111

Leave a reply