Skaling – na czym polega skaling zębów?
Skaling i piaskowanie czyli tzw. higienizacja zębów to zabieg bardzo często wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Skaling to zabieg mający na celu oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego. Jest on wskazany nie tylko ze względów estetycznych, ale również (a nawet przede wszystkim) zdrowotnych. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a jego wykonanie pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych problemów w jamie ustnej takich jak: próchnica czy paradontoza.
Czym jest kamień nazębny?
Aby wyjaśnić dlaczego tak ważne jest regularne wykonywanie skalingu zębów, trzeba zacząć od pojęć takich jak płytka nazębna i kamień nazębny. Płytka nazębna inaczej płytka bakteryjna to miękki nalot tworzący się na zębach w czasie pomiędzy ich czyszczeniem. Składa się z substancji zawartych w ślinie, produktów metabolizmu bakterii, złuszczonych komórek nabłonka itd.. Płytkę nazębną powinno się regularnie usuwać szczotkując i nitkując zęby. Nieusunięta płytka nazębna mineralizuje się tworząc twardszą strukturę – kamień nazębny. Kamień nazębny to ciemny i twardy osad powstający ze zwapniałej płytki nazębnej i tworzący się zazwyczaj najsilniej w okolicach szyjek zębowych. Nie da się go usunąć tradycyjnymi metodami czyszczenia zębów. Aby usunąć kamień nazębny konieczna jest wizyta u lekarza dentysty lub u wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej i zabieg skalingu zębów.

Obraz ze strony Freepik.com
Dlaczego trzeba usuwać kamień nazębny?
Kamień nazębny sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej i dalszemu namnażaniu się bakterii. Utrudnia też odpowiednie czyszczenie zębów w warunkach domowych, więc prowadzi do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł oraz halitozy – nieświeżego oddechu.
Kolejnym powodem dlaczego należy regularnie usuwać kamień nazębny, jeśli odłoży się on na zębach jest estetyka uśmiechu. Kamień nazębny zbierający się przy szyjkach zębowych z czasem nabiera nieprzyjemnego żółtego lub brązowego zabarwienia. Takich przebarwień nie da się usunąć żadną pastą wybielającą ani zabiegiem wybielającym. Jedyną metodę na poprawienie wyglądu uśmiechu jest profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego poprzez wykonaniu skalingu i piaskowania zębów.
Skaling – na czym polega zabieg?
Jak zostało już wcześniej napisane, skaling to zabieg w gabinecie stomatologicznym mający na celu usunięcie kamienia nazębnego. Wykonywany jest przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną przy pomocy mechanicznego lub ultradźwiękowego skalera stomatologicznego. Skaler ultradźwiękowy wytwarza drgania o wysokiej częstotliwości (nawet kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę), które są przenoszone są na powierzchnię zęba poprzez przykładanie końcówki skalera do ścianki zęba. Dochodzi wtedy do pękania i „odpadania” kamienia nazębnego. W ten sposób lekarz dentysta może usunąć nie tylko kamień nazębny widoczny dla pacjenta, ale też w niektórych przypadkach kamień znajdujący się pod powierzchnią dziąseł.
Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy.
Skaling naddziąsłowy, to zabieg podczas którego lekarz dentysta usuwa kamień nazębny nagromadzony na powierzchni korony zęba (widoczny dla pacjenta). Po usunięciu kamienia skalerem, zęby poddawane są jeszcze polerowaniu przy użyciu gumek stomatologicznych i pasty polerskiej. Dodatkowo (podczas tej samej wizyty w gabinecie stomatologicznym), w celu doczyszczenia przestrzeni miedzyzębowych i wzmocnienia zębów, można wykonać zabiegi piaskowania i fluoryzacji.
Skaling poddziąsłowy usuwa kamień nazębny zgromadzony, jak sama nazwa wskazuje, pod dziąsłami. W przypadku płytkich kieszonek dziąsłowych, zabieg wykonywany jest za pomocą ultradźwięków. W przypadku wystąpienia kieszonek patologicznych (głębokich) używane są dodatkowo kirety – zabieg taki kwalifikuje się już jako kiretaż.
Skaling zębów – co warto wiedzieć?
– Skaling warto wykonywać średnio 1–2 razy w roku. Są Pacjenci u których nie ma konieczności wykonywania skalingu tak często, ale są również osoby silniej narażone na odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego (np. palacze), u których skaling powinno się wykonywać regularnie.
– Po skalingu może występować chwilowa nadwrażliwość zębów, która zazwyczaj samoistnie mija maksymalnie po kilku dniach. Aby ulżyć sobie w dolegliwościach związanych z nadwrażliwością, można skorzystać z pasty dla zębów wrażliwych.
– Jeżeli nadwrażliwość po zabiegu trwa niepokojąco długo, należy zgłosić się na kontrolę do lekarza stomatologa.
Leave a reply
Most Commented