Czym jest biała dieta po wybielaniu zębów? 

Kiedy i dlaczego należy stosować białą dietę? Na czym polega biała dieta i ile trwa? 

Podczas wybielania nakładowego oraz po każdym z zabiegów wybielających (zarówno wybielanie nakładkowe jak i lampą w gabinecie stomatologicznym) zaleca się stosowanie tzw. „białej diety”. Jak sama nazwa wskazuje „biała dieta” polega na spożywaniu pokarmów białych, pozbawionych barwników.  Dlaczego? Tuż po zabiegu szkliwo jest delikatne i szczególnie podatne na przebarwienia. Białą dietę należy więc stosować przez minimum dwie doby po zabiegu, aby nie zniweczyć uzyskanego efektu rozjaśnionego szkliwa zębów. Stomatolog przypomina także, że bardzo ważne jest, aby osoby palące zrezygnowały z papierosów i wyrobów tytoniowych na co najmniej na 48 godzin po zabiegu. Dym tytoniowy to bardzo silny czynnik przebarwiający zęby.

Co można jeść i pić po wybielaniu zębów? Produkty dozwolone.

Lista produktów dozwolonych do jedzenia:

W trakcie białej diety pacjent może jeść m.in.:

  • jasne pieczywo,
  • sery,
  • mleko,
  • jogurty naturalne (najlepiej nie owocowe – te również barwią!),
  • ziemniaki,
  • ryż,
  • makarony jasne bez kurkumy,
  • płatki kukurydziane, owsiane,
  • drób,
  • ryby,
  • owoce tj. banany, gruszki bez skórki czy jabłka bez skórki, melon, 
  • białe warzywa: kalafior, por, pietruszka, biała fasola, seler, białe szparagi, biała kapusta, ogórki bez skórki.

Przy okazji jedząc sporo nabiału dostarczamy do naszego organizmu dużo wapnia niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Ważne, aby starać się jeść dozwolone warzywa i owoce, aby mimo rygorystycznej diety dostarczać organizmowi jak najwięcej witamin i minerałów. 

Biała dieta – co do picia:

Jeśli chodzi o napoje – zalecana jest woda mineralna. Jeśli Pacjent nie odczuwa nadwrażliwości, może być gazowana.

Czego nie powinno się jeść po wybielaniu zębów? Produkty zakazane w jadłospisie podczas i po zabiegu wybielania zębów.

Produkty których trzeba się wystrzegać to wszelkie pokarmy/napoje zawierające barwniki.  Mogą one bowiem powodować zabarwienia i zmianę koloru zębów. Są to zarówno produkty naturalne (np. buraki, czerwone wino) jak i sztuczne, np. zupki chińskie. Z diety należy na dwa dni należy wyeliminować m.in. kolorowe warzywa i owoce, chipsy smakowe, czekoladę ciemną. Stosując się do zasad białej diety trzeba też zrezygnować m.in. z kawy, herbaty, kakao. 

Biała dieta po wybielaniu – produkty zakazane:

Po profesjonalnym wybielaniu zębów, przez cały czas trwania diety należy unikać pokarmów takich jak:

  • jagody, borówki, żurawina, jeżyny, porzeczki, wiśnie, czerwona kapusta, buraki ćwikłowe, szpinak,
  • produkty zawierające barwiący karoten: marchew, pomidory, sosy pomidorowe, papryka, kukurydza oraz żółtka jaj,
  • niektóre zupy, sosy barwione kurkumą, szafranem, musztarda, curry,
  • napoje: kawa, herbata (wszystkie rodzaje), czerwone oraz rózowe wino, barwione napoje tj. cola, soki.

Przed przygotowaniem posiłku należy zwracać uwagę na skład produktów spożywczych, gdyż bardzo często zawierają one sztuczne barwniki, których także powinniśmy się wystrzegać.

Jak długo należy stosować białą dietę po zabiegu wybielania?

Stosowanie „białej diety” jest szczególnie ważne przez cały okres stosowania systemu nakładkowego oraz około 2-3 dni po zabiegu wybielania zarówno w gabinecie jak i w domu, ponieważ pominięcie jej może skutkować utratą efektu wybielania. Dzieje się tak, ponieważ szkliwo po zabiegu jest częściowo odwodnione i „chłonie” wszystkie płyny znajdujące się w jamie ustnej. Aby utrzymać biel zębów, biała dieta jest niezwykle ważna. Nie zapominajmy jednak o tym, że przestrzeganie białej diety obowiązuje nas tylko na określony czas. Nie wolno stosować jej zbyt długo, ponieważ może to skutkować niedoborami niektórych niezbędnych dla naszego zdrowia składników pokarmowych. 

Dodatkowe zalecenia dentysty – jak najdłużej utrzymać efekt wybielania?

Warto po wybielaniu zębów zmienić niektóre nawyki żywieniowe, by dłużej utrzymać efekt jasnych zębów. Przede wszystkim kluczowe jest zaprzestanie palenia papierosów, które prowadzi m.in. do nieestetycznych przebarwień. Warto też spróbować ograniczyć spożywanie ciemnych, mocnych napojów jak kawa czy herbata. Oprócz tego dla utrzymania efektu wybielania konieczne jest przestrzeganie poprawnej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu wykonania profesjonalnej higienizacji: skalingu, piaskowania i polerowania. Dzięki temu zęby długo będą jasne, a uśmiech pełny blasku! Zachowaj biały uśmiech jak najdłużej. 

Leave a reply