Endodoncja

Endodoncja

Leczenie endodontyczne oraz ponowne leczenie kanałowe pod mikroskopem i z użyciem specjalistycznych sprzętów, materiałów, narzędzi. Specjalista endodoncji w Arie Stomatologia Łódź.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi, silnie unerwionej i ukrwionej tkanki wypełniającej komorę i kanały zęba. Słowo endodoncja pochodzi z greckich słów „endo-wewnątrz” i „odont-ząb”, gdyż zajmuje się leczeniem „wnętrza zęba”.

Endodoncja mikroskopowa Łódź – leczenie kanałowe pod mikroskopem i powtórne leczenie kanałowe zęba  

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem – kiedy je wykonywać? 

Jest to bardzo ważny dział nowoczesnej stomatologii jako, że stomatologia mikroskopowa, a dokładnie endodoncja mikroskopowa pozwala na ratowanie zębów jeszcze kilkanaście lat temu kwalifikowanych do ekstrakcji czyli usunięcia. Faktem jest, że postęp w medycynie oraz specjalistyczne sprzęty i materiały pozwalają na leczenie chorób miazgi zęba i walkę ze stanem zapalnym, a to wszystko bezboleśnie, w znieczuleniu. Dzięki leczeniu pod mikroskopem nie jeden ząb może otrzymać drugie, a czasem nawet trzecie życie. 

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnych zapaleń i zakażeń (zgorzeli) miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Może być wiele przyczyn zapalenia lub zakażenia miazgi. Należą do nich m.in.: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, pęknięcie lub złamanie zęba, uraz. Po urazie zęba warto zrobić jego zdjęcie punktowe, gdyż zdarza się, że mimo braku widocznych pęknięć lub odłamów, miazga zęba zostaje uszkodzona. Nieleczone zapalenie miazgi może prowadzić do silnego bólu zęba i wytworzenia ropnia. Dlatego właśnie dobra diagnostyka jest podstawą skutecznego leczenia. 

W ofercie zabiegów gabinetu stomatologicznego Arie w Łodzi znajduje się:

 • powtórne leczenie kanałowe (tzw. „re-endo”),
 • mikroskopowe leczenie kanałowe,
 • specjalistyczne zabiegi endodontyczne,
 • odbudowa (również protetyczna) zębów po leczeniu kanałowym. 

 

Czym jest leczenie endodontyczne?

Na czym polega leczenie kanałowe? Jak przebiega leczenie kanałowe?

Każde leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na dokładnym oczyszczeniu komory i kanałów z zainfekowanej miazgi chorego zęba i wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Zabieg nazywany jest ekstyrpacją. Lekarz dentysta otwiera komorę zęba odpowiednio opracowując jej ściany. Pod kontrolą wzroku (a niekiedy korzystając z urządzeń powiększających np. mikroskopu, aby mieć lepszy wgląd do wnętrza zęba) i za pomocą precyzyjnych narzędzi kanałowych, usuwa całkowicie chorą miazgę (zarówno z komory jak i z kanałów korzeniowych). Następnie używając silnych środków przeciwbakteryjnych wyjaławia ściany kanału. Wreszcie po wysuszeniu, kanały wypełnia się specjalnymi materiałami i ząb szczelnie zamyka. Niezwykle ważne, aby z największą możliwą dokładnością kanały wypełnione zostały do samego wierzchołka korzenia zęba. Dlatego stosuje się urządzenia zwane endometrami. Urządzenia te badając opór elektryczny, z precyzją rzędu dziesiątych części milimetra umożliwiają określenie położenia narzędzia w kanale.

Ile trwa leczenie endodontyczne?

Samo leczenie endodontyczne (opracowanie kanałów) może trwać od jednej do trzech wizyt po 1-1,5 godziny (w zależności od trudności leczenia). Następnie konieczna jest odbudowa korony zęba – w przypadku odbudowy kompozytowej jest to jedna wizyta 45-60 minut. Natomiast w przypadku korony protetycznej 2-3 wizyty u specjalisty protetyki stomatologicznej w konkretnych odstępach czasu. 

Odbudowa i wypełnienie zęba po leczeniu endodontycznym

Jak już wspomniano, po wypełnieniu kanałów ząb zamyka się materiałem kompozytowym (tradycyjne wypełnienie światłoutwardzalne) lub odbudowuje protetycznie (korona porcelanowa), aby przywrócić mu funkcjonalność.

Czy leczenie kanałowe boli? Bezbolesne leczenie kanałowe w Łodzi

Warto zaznaczyć, że leczenie kanałowe nie jest bolesne. Jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg pod względem odczuć można porównać więc do zakładania zwykłego wypełnienia. Większość pacjentów nie zgłasza dyskomfortu podczas zabiegu. Bezpośrednio po nim i przez kilka kolejnych dni ząb może być bardziej wrażliwy, ze względu na dużą ingerencję w jamie ustnej. Jednakże ból można uśpić zwykłymi lekami z apteki. Jeśli odczucia utrzymują się dłużej należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał leczenie.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne leczenie u endodonty?

To nieprawda, że nie warto leczyć zębów kanałowo, a lepiej je po prostu usunąć. Żadna, nawet najlepsza, praca protetyczna nie zastąpi naturalnego zęba. Leczenie kanałowe natomiast zazwyczaj kończy się powodzeniem i większość przeleczonych endodontycznie zebów służy pacjentom przez długie lata. Usunięcie zęba to ostateczność, gdy ząb naprawdę nie może już zostać uratowany.

Endodoncja Łódź – Arie Stomatologia Retkinia 

Gabinet Arie Stomatologia Łódź Retkinia wyposażony jest w liczne, nowoczesne sprzęty do leczenia endodontycznego m.in. radiowizjograf (do wykonywania zdjęć diagnostycznych), mikroskop, ultradźwięki, narzędzia maszynowe, endometry itp.. W Arie Stomatologia przyjmuje także specjalista endodoncji, więc możliwe jest wykonanie zarówno leczenia kanałowego każdego zęba do tego zakwalifikowanego, powtórnego leczenia kanałowego (re-endo) oraz leczenie specjalistyczne np. wyjęcie złamanego narzędzia, usunięcie cementu z kanału, udrożnienie zobliterowanego kanału, zamknięcie perforacji itd..

Jeśli szukasz specjalistycznej opieki endodontycznej w Łodzi na Retkinii, umów się na wizytę do specjalisty endodoncji dzwoniąc do rejestracji gabinetu: 884-053-111. Koszt konsultacji ze specjalistą endodoncji to 150 zł. Podczas wizyty lekarz ustali plan leczenia zęba i poda dokładny kosztorys kolejnych etapów leczenia i odbudowy. 

O leczeniu kanałowym piszemy też tutaj: „Leczenie kanałowe. Nie taki diabeł straszny jak go malują.”

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem w Łodzi? 

Cena leczenia kanałowego uzależniona jest od liczby kanałów w leczonym zębie oraz stopnia trudności zabiegu. Cennik naszych usług znajduje się TUTAJ Cena zależy też np. od tego czy ząb był już leczony kanałowo, czy któryś kanał jest niedrożny (zobliterowany) lub czy konieczne jest użycie mikroskopu. Podczas leczenia konieczne jest wykonywanie diagnostycznych zdjęć RTG, koszt jednego zdjęcia to 20 zł. Zdarza się też, że leczenie wymaga zakładania opatrunków – ich koszt to 100-120 zł. Na koniec ząb musi zostać odbudowany. Cena odbudowy korony zęba zaczyna się od 350 zł. Ale zależy od tego czy stan zęba pozwala na jego standardowe wypełnienie czy wymagana będzie odbudowa protetyczna. Ostateczny plan leczenia i jego kosztorys przedstawia lekarz dentysta podczas wizyty konsultacyjnej.

Re-endo Łódź

Powtórne leczenie kanałowe Łódź – endodoncja pod mikroskopem Łódź

Powrótne leczenie kanałowe – kiedy stomatolog endodonta musi ponownie usunąć wypełnienie kanałów i dlaczego?

Dlaczego nie zawsze leczenie kanałowe kończy się powodzeniem? Powtórne zakażenie wyleczonego już kanałowo zęba może być związane np. ze skomplikowaną anatomią jamy ustnej pacjenta. Problemem mogą być niezauważone kanały dodatkowe, rozwidlenia korzenia tuż przed wierzchołkiem, kanały boczne i związana z tym możliwość pozostawienia martwej miazgi, która jest później źródłem ponownego zakażenia. Innymi przyczynami mogą być: niedostateczne oczyszczenie kanału przez lekarza, niedopełnienie go do wierzchołka, przepchnięcie martwiczych tkanek poza wierzchołek czy pozostawienie fragmentu złamanego narzędzia. Wyżej opisane powikłania po leczeniu prowadzą do konieczności przeprowadzenia zabiegu specjalistycznego powtórnego leczenia endodontycznego lub niestety do ekstrakcji zęba. 

Więcej o powtórnym leczeniu kanałowym piszemy też tutaj: „Kiedy pojawiają się komplikacje po leczeniu endodontycznym – powtórne leczenie kanałowe.

Specjalistyczne leczenie endodontyczne pod mikroskopem tzw. re-endo, ma na celu uratowanie zęba i przywrócenie mu na długie lata swojej naturalnej funkcji. Więcej o tym dlaczego ból nie oznacza, że ząb trzeba usunąć i dlaczego warto przeprowadzić leczenie kanałowe: https://arie-stomatologia.pl/leczenie-endodontyczne-lodz/

Ile kosztuje powtórne leczenie endodontyczne? Cennik usług Arie Stomatologia Łódź Retkinia

Cena powtórnego leczenia kanałowego w naszej klinice również uzależniona jest od liczby kanałów w leczonym zębie oraz stopnia trudności zabiegu. Cennik naszych usług znajduje się TUTAJ Koszt leczenia zależy m.in. od tego czy wymagane są zabiegi specjalistyczne takie jak udrażnianie niedrożnego (zobliterowanego) kanału, wyjęcie cementu lub narzędzia z kanału, zamiecie perforacji itd.. Podczas leczenia endodontycznego wykonywane są na miejscu w gabinecie diagnostycze zdjęcia RTG (20 zł za zajęcie), zdarza się też że leczenie wymaga zakładania opatrunków – ich koszt to 100-120 zł. Po leczeniu konieczna jest odbudowa zęba, zwykle po ponownym leczeniu kanałowym jest to odbudowa protetyczna. Dokładny plan leczenia i jego kosztorys przedstawia lekarz dentysta podczas wizyty konsultacyjnej.

Specjalista endodonta Łódź Retkinia – Arie Stomatologia tel. 884-053-111. Wizytę można umówić telefonicznie, mailowo lub osobiście w godzinach pracy gabinetu. 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Zadzwoń 884 053 111

lub napisz Nam wiadomość.

Skontaktujemy się z Toba wkrótce.

Inne usługi

  • Protetyka

   Protetyka

   W gabinecie Arie Stomatologia Łódź rozległe prace protetyczne wykonuje specjalista protetyki stomatologicznej. Dzięki lekarzowi specjaliście, nowoczesnym sprzętom i dobrej jakości materiałom można uzyskać wymarzony efekt estetyczny.

  • Stomatologia zachowawcza

   Stomatologia zachowawcza

   W gabinecie Arie Stomatologia kompleksowo dbamy o zdrowie jamy ustnej naszych pacjentów. Zapobiegamy powstawaniu próchnicy oraz ją leczymy.

  • Stomatologia dziecięca

   Stomatologia dziecięca

   Gdy dziecko jest chore szukamy dla niego jak najlepszego specjalisty. W gabinecie Arie Stomatologia Łódź troska o dobro dziecka to standard.