Leczenie kanałowe. Nie taki diabeł straszny jak go malują.

Ból spędza sen z powiek, jedzenie staje się mordęgą, brzuch boli od przyjmowanych ilościami hurtowymi leków przeciwbólowych, nawet mówienie jest problemem… Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych przyznaje, że niejednokrotnie przetrzymywało te udręki, bo strachem przepełniała ich wizyta i  leczenie kanałowe u dentysty w Łodzi. Czy leczenie kanałowe (endodontyczne) jest rzeczywiście tak straszne jak niektórzy je opisują? Okazuje się, że absolutnie nie. Leczenie kanałowe u dentysty w Łodzi wcale nie musi być ani bolesne, ani traumatyczne.

Czym jest endodoncja? Endodoncja jest gałęzią stomatologii zajmującą się leczeniem chorób miazgi, silnie unerwionej i ukrwionej tkanki wypełniającej komorę i kanały zęba. Leczenie endodontyczne potocznie zwane jest też leczeniem kanałowym.

Leczenie kanałowe u dentysty w Łodzi (gabinet Arie Stomatologia)

Najczęściej wykonywanym zabiegiem endodontycznym jest ekstyrpacja, czyli usunięcie miazgi. Na czym polega ten zabieg? Jak przebiega? Lekarz dentysta otwiera komorę zęba odpowiednio opracowując jej ściany. Pod kontrolą wzroku (a niekiedy korzystając z urządzeń powiększających) za pomocą precyzyjnych narzędzi kanałowych usuwa całkowicie chorą miazgę (zarówno z komory jak i z kanałów korzeniowych). Następnie używając silnych środków przeciwbakteryjnych wyjaławia ściany kanału. Po wysuszeniu kanały wypełnia się specjalnymi materiałami i ząb szczelnie zamyka.

endodoncja

Niezwykle ważne, aby z największą możliwą dokładnością kanały wypełnione zostały do samego wierzchołka korzenia. Dlatego stosuje się urządzenia zwane endometrami. Urządzenia te badając opór elektryczny, z precyzją rzędu dziesiątych części milimetra umożliwiają określenie położenia narzędzia w kanale.

endometr

Ponadto przed i po leczeniu obowiązkowo wykonuje się zdjęcie RTG. Służy ono planowaniu leczenia oraz pomaga w ocenie jego skuteczności.

wypełnienie

Całość dzieje się oczywiście w znieczuleniu. Biorąc pod uwagę możliwości współczesnej farmakologii oraz wysokie kwalifikacje lekarzy dentystów, zabieg powinien być dzięki niemu bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Należy pamiętać, że skomplikowana anatomia systemu kanałowego oraz różne warunki kliniczne powodują, że zabiegi endodontyczne mogą być niekiedy niestety dość czasochłonne.

Leczenie kanałowe u dentysty w Łodzi mimo, że może okazać się czasochłonne, wcale nie musi odstraszać ani ceną, ani kwestią bólu. W gabinecie stomatologicznym Arie w Łodzi przyjmie Państwa wykwalifikowany stomatolog, który za pomocą odpowiednio dobranego znieczulenia wyeliminuje kwestię bólu. Podczas leczenia kanałowego w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi używamy też najnowszych sprzętów tj. mikroskop, radiowizjograf i ultradźwięki do leczenia endodontycznego. 

Leave a reply