Czy stomatologia rozwinęła się na tyle, żeby każdy ubytek można było odbudować materiałem kompozytowym? A co w przypadku jeśli te wypełnienia wymieniamy już kolejny raz i z naszego zęba został tylko „marny ogryzek”? W takiej sytuacji ratunkiem jest leczenie protetyczne, a konkretnie wykonanie korony.
Zacznijmy od tego, że korona to rodzaj czapeczki przytwierdzonej na stałe na odpowiednio przygotowany ząb. Jeśli dentysta stwierdzi, że danego zęba nie da się już uratować plombą, pewnie zaproponuje koronę. Koronę można również wykonać, jeśli chcemy zmienić kształt lub kolor zęba, nadbudować starcia lub wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym. Będzie się to wiązało z usunięciem dawnych wypełnień, nadaniu odpowiedniego kształtu (oszlifowaniu) oraz pobraniu wycisków przez stomatologa, które zostaną przekazane do pracowni technicznej. Po pierwszej wizycie lekarz dentysta założy koronę tymczasową. Nie jest ona dość estetyczna oraz wytrzymała, ale konieczna dla ochrony kikuta zęba!
Współczesna stomatologia dysponuje szerokim wyborem materiałów, z których wykonuje się prace protetyczne jak korony. Żaden nie jest doskonały, dlatego zawsze dobiera się go indywidualnie do każdego przypadku.
Korony metalowe. Rzadko obecnie stosowane, z powodu ich złej estetyki spowodowanej ciemną barwą, zupełnie nieprzypominającą tej zęba. Korony metalowe głównie zakładane są na zęby tylne. Inną ich wadą jest ich skład oraz związana z nim, coraz częściej obecnie spotykana, alergia na metale. Zaletami tych uzupełnień są natomiast niski koszt, względnie dobra wytrzymałość oraz łatwość wykonania.
Korony porcelanowe. Bardzo popularne, charakteryzują się rewelacyjną wprost estetyką, wytrzymałością oraz brakiem przebarwień dziąseł, co zdarza się w koronach metalowych. Nie ulegają przebarwieniom pod wpływem tego co jemy lub pijemy. Nie zmieniają koloru od dymu papierosowego. Niestety i one mają wady, tj. dużą twardość, większą nawet niż szkliwo, co może niekiedy prowadzić do ścierania zębów przeciwstawnych.
Również często stosowane są korony złożone, które łączą ze sobą zalety dwóch materiałów. Korona metalowo-porcelanowa posiada wiele pozytywnych cech, ale niestety słabo się sprawdza w przypadku zębów przednich. Metal w niektórych przypadkach może być widoczny w okolicy dziąsła, nie jest on również odpowiednio prześwitujący, co w piękny, słoneczny dzień daje zły efekt estetyczny. W takim wypadku mamy dwa rozwiązania. Efekt przebarwień można wyeliminować wykonaniem koron na podbudowie ze złota, które dodatkowo eliminuje alergie, a rąbek złota nawet jeśli jest widoczny nie rzuca się tak w oczy jak ciemne stopy innych metali. Niestety nadal pozostaje problem przezierności. Wtedy należy rozważyć korony cyrkonowe.
Korony cyrkonowe to najlepsze obecnie prace protetyczne. Są najdroższe spośród wymienionych metod, ale zalety są warte zainwestowanych pieniędzy. Nie uczulają, nie przebarwiają, są bardzo trwałe i co najważniejsze przepuszczają promienie światła. Korony te są w zasadzie nie do odróżnienia z zębem naturalnym.
Wachlarz możliwości jest ogromny i pacjent oczywiście ma prawo wybrać taki materiał na koronę jaki jego zdaniem będzie najlepszy. Należy jednak za każdym razem brać pod uwagę sugestię lekarza dentysty, który poza wymienionymi cechami bierze pod uwagę np. siły działające w jamie ustnej, indywidualną mechanikę żucia i dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu dostrzega drobne niuanse na które pacjent nie jest w stanie zwrócić uwagi sam.
Są takie sytuacje kiedy mimo starań pacjenta i lekarza dentysty zęba nie da się uratować i wymaga on niestety ekstrakcji, czyli usunięcia. Co dalej? Pozostawić taką lukę czy zapełnić ją? A jeśli tak to czym? Współczesna protetyka stomatologiczna oferuje wiele rozwiązań różniących się jakością, funkcjonalnością fizjologiczną i oczywiście kosztami. Należy je indywidualnie dobrać do warunków jamy ustnej pacjenta.