Protetyka

Protetyka

W gabinecie Arie Stomatologia Łódź rozległe prace protetyczne wykonuje specjalista protetyki stomatologicznej. Dzięki lekarzowi specjaliście, nowoczesnym sprzętom i dobrej jakości materiałom można uzyskać wymarzony efekt estetyczny.

Protetyka stomatologiczna Łódź –  Arie Stomatologia

Na czym polega leczenie protetyczne?  

Czy każdy ubytek można było odbudować materiałem kompozytowym? A co w przypadku jeśli te wypełnienia wymieniamy już kolejny raz i z naszego zęba został tylko „marny ogryzek”? W takiej sytuacji ratunkiem jest leczenie protetyczne, a konkretnie wykonanie korony. Czym jest protetyka stomatologiczna Łódź?

Zacznijmy od tego, że korona to rodzaj czapeczki przytwierdzonej na stałe na odpowiednio przygotowany ząb. Jeśli dentysta stwierdzi, że danego zęba nie da się już uratować plombą, pewnie zaproponuje koronę.

Koronę można również wykonać, jeśli :

 • chcemy zmienić kształt lub kolor zęba,
 • nadbudować starcia lub
 • wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym.

Będzie się to wiązało z usunięciem dawnych wypełnień, nadaniu odpowiedniego kształtu (oszlifowaniu) oraz pobraniu wycisków przez stomatologa, które zostaną przekazane do pracowni technicznej. Po pierwszej wizycie lekarz dentysta założy koronę tymczasową. Nie jest ona dość estetyczna oraz wytrzymała, ale konieczna dla ochrony pozostałego fragmentu zęba!

Współczesna stomatologia dysponuje szerokim wyborem materiałów, z których wykonuje się prace protetyczne (również korony). Materiał zawsze jest dobierany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Specjalista protetyki Łódź

Specjalista protetyki stomatologicznej Łódź – korony protetyczne 

Podstawowa korona do rekonstrukcji pojedynczego zęba (np. po leczeniu kanałowym) to korona porcelanowa na podbudowie metalowej. Takie uzupełnienie protetyczne jest wytrzymałe i komfortowe. Inne zalety takiej korony to stosunkowo niski koszt oraz łatwość wykonania. Korony metalowe zakładane są głównie na zęby tylne. Jest to związane z możliwością przebijania koloru metalu spod zęba, przez co estetyka pracy jest mniejsza niż w przypadku innych rodzajów koron. Inną ich wadą jest ich skład oraz związana z nim, coraz częściej obecnie spotykana, alergia na metale. 

Protetyka Łódź – korony porcelanowe

Jedną z najczęściej wykonywanych prac protetycznych w naszej klinice jest korona porcelanowa (inaczej pełnoceramiczna) oraz korona porcelanowa na tlenku cyrkonu. Korony porcelanowe charakteryzują się rewelacyjną estetyką, wytrzymałością oraz brakiem przebarwień dziąseł (co może zdarzać się w koronach metalowych). Nie ulegają przebarwieniom pod wpływem tego co jemy lub pijemy. Nie zmieniają koloru od dymu papierosowego. Niestety i one mają wady, tj. dużą twardość, większą nawet niż szkliwo, co może niekiedy prowadzić do ścierania naturalnych zębów przeciwstawnych. Doświadczony protetyk oceni zgryz pacjenta i doradzi czy wykonanie korony pełnoceramicznej będzie korzystną dla zdrowia zębów opcją. 

Korony zębowe – korony cyrkonowe

Korony pełnocyrkonowe to najlepsze obecnie prace protetyczne. Są najdroższe spośród wymienionych metod, ale zalety są warte zainwestowanych pieniędzy. Odznaczają się najwyższą jakością, nie uczulają, nie przebarwiają, są bardzo trwałe i co najważniejsze przepuszczają promienie światła. Korony te są w zasadzie nie do odróżnienia z zębem naturalnym.

Wybór korony protetycznej – dlaczego potrzebna jest konsultacja z lekarzem protetykiem w celu ustalenia planu leczenia?

Wachlarz możliwości rekonstrukcji uzębienia pacjenta jest ogromny i każdy oczywiście ma prawo wybrać taki materiał na koronę, jaki jego zdaniem będzie najlepszy. Należy jednak za każdym razem brać pod uwagę sugestię lekarza dentysty. Lekarz poza wymienionymi cechami podstawowymi pracy protetycznej, bierze pod uwagę np. siły działające w jamie ustnej i indywidualną mechanikę żucia. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu specjalista protetyki stomatologicznej dostrzega drobne niuanse na które pacjent nie jest w stanie zwrócić uwagi sam.

Uzupełnienie braków zębowych – protetyka w Łodzi

Są takie sytuacje kiedy mimo starań pacjenta i lekarza dentysty zęba nie da się uratować i wymaga on niestety ekstrakcji, czyli usunięcia. Co dalej? Pozostawić taką lukę czy zapełnić ją? A jeśli tak to czym? Współczesna protetyka stomatologiczna oferuje wiele rozwiązań różniących się jakością, funkcjonalnością fizjologiczną i oczywiście kosztami. Należy je indywidualnie dobrać do warunków jamy ustnej pacjenta.

Protezy zębowe w Łodzi – protezy stałe i protezy ruchome, protezy szkieletowe

Przy większych brakach w uzębieniu specjalista protetyki stomatologicznej proponuje wykonanie protezy. Obecnie komfort noszenia protezy jest nieporównywalnie większy niż w starych pracach. Odpowiednio wykonane i dopasowane do warunków w jamie ustnej pacjenta protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy acetalowe, protezy akronowe i protezy overdenture, nie tylko pozwalają odzyskać piękny uśmiech, ale także przywracają komfort jedzenia, picia i codziennego funkcjonowania. 

W przypadku bezzębia (czyli utracenia lub konieczności ekstrakcji wszystkich zębów) istnieje możliwość osadzenia protezy na kilku implantach. Specjalista chirurgii twarzowo-szczękowej i specjalista protetyki stomatologicznej w naszym gabinecie, po dokładnej diagnostyce danego pacjenta, ustalają indywidualny plan leczenia implanty-protetycznego. Wysokiej jakości protezy na implantach pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem i zapewniają stabilność, komfort, ochroną struktury kostnej i trwałe rozwiązanie problemu braków zębowych.

Proteza nie musi by niewygodna. TUTAJ

Jak dbać o protezę zębową? TUTAJ

Noszenie protezy zębowej, a ogólny stan zdrowia. Dieta dla osób noszących protezę. TUTAJ

Mosty protetyczne

Most protetyczny lub stomatologiczny to stałe uzupełnienie braku jednego lub większej ilości zębów zlokalizowanych koło siebie. Korony protetyczne (przęsła mostu) zastępujące brakujące zęby, mocowane są na zębach sąsiednich zwanych filarowymi. Tak jak w przypadku wyżej opisanych koron istnieją różne materiały z których może być wykonany most. Dostępne są również różne rodzaje mostów m.in. mosty tradycyjne, AET, adhezyjne, mosty na implantach. Lekarz dentysta podczas konsultacji pomaga dobrać najlepszą dla danego pacjenta opcję – ze względów funkcjonalnych, ekonomicznych i estetycznych.

Odbudowa protetyczna na implancie

W przypadku braku jednego zęba i wstawienia w jego miejsce jednego implantu, protetyk wykonuje koronę na implancie. W zależności od warunków w jamie ustnej oraz preferencji pacjenta możliwe jest wykonanie różnych koron m.in. na podbudowę metalowej lub z tlenku cyrkonu. 

Jeśli luka zębowa jest większa a utracone zęby sąsiadują ze sobą, lekarz może zaproponować most protetyczny. Most mocowany jest wtedy na stałe na dwóch skrajnych implantach i obejmuje wszystkie brakujące zęby.

Przy bezzębiu stosowana jest metoda implantacji kilku implantów i osadzeniu na nich protezy całkowitej. Nowoczesna protetyka i chirurgia stomatologiczna pozwalają na przywrócenie funkcji naturalnego uzębienia, eliminację ryzyka wypadania protezy (czego często pacjenci obawiają się przy protezach tradycyjnych) i uzyskanie wysokiej estetyki uśmiechu. 

Stomatologia estetyczna – licówki kompozytowe, licówki porcelanowe, licówki porcelanowe bez szlifowania zębów

Więcej o wykonywanych w Arie Stomatologia Łódź Retkinia zabiegach z zakresu protetyki stomatologicznej – stomatologii estetycznej można przeczytać TUTAJ. Oferujemy naszym pacjentom nowoczesne metody korekty uśmiechu m.in. poprzez bonding, konturing, licówki (porcelanowe, bez szlifowania i kompozytowe).

Protetyka Łódź – protezy zębowe stałe i ruchome, korony, licówki, mosty zębowe 

Wizyta u protetyka – cennik Arie Stomatologia 

Każda praca protetyczna powinna być dopasowana do indywidualnych warunków i preferencji pacjenta. Dlatego zawsze leczenie poprzedza konsultacja z lekarzem specjalistą protetyki stomatologicznej. Lekarz podczas wizyty ustala plan leczenia oraz podaje jego dokładny kosztorys. Orientacyjny cennik naszych usług protetycznych znajduje się w sekcji Cennik TUTAJ. Aby umówić konsultację z jednym z dwóch przyjmujących w gabinecie Arie Stomatologia Łódź Retkinia specjalistów protetyki, należy skontaktować się z rejestracją placówki: 884-053-111. 

Protetyka stomatologiczna Łódź – formularz kontaktowy.

Zadzwoń 884 053 111

lub napisz Nam wiadomość.

Skontaktujemy się z Toba wkrótce.

Inne usługi

  • Protetyka

   Protetyka

   W gabinecie Arie Stomatologia Łódź rozległe prace protetyczne wykonuje specjalista protetyki stomatologicznej. Dzięki lekarzowi specjaliście, nowoczesnym sprzętom i dobrej jakości materiałom można uzyskać wymarzony efekt estetyczny.

  • Stomatologia zachowawcza

   Stomatologia zachowawcza

   W gabinecie Arie Stomatologia kompleksowo dbamy o zdrowie jamy ustnej naszych pacjentów. Zapobiegamy powstawaniu próchnicy oraz ją leczymy.

  • Stomatologia dziecięca

   Stomatologia dziecięca

   Gdy dziecko jest chore szukamy dla niego jak najlepszego specjalisty. W gabinecie Arie Stomatologia Łódź troska o dobro dziecka to standard.