Bonding zębów Łódź Arie Stomatologia

Bonding zębów Łódź – czym jest stomatologia estetyczna?

Ostatnimi czasy modne w stomatologii estetycznej zrobiło się hasło bonding zębów. Ta tajemniczo brzmiąca procedura ma na celu poprawę estetyki uśmiechu Pacjenta przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych (takich jakie wykorzystuje się m.in. przy leczeniu zachowawczym, jako „plomba”, czyli wypełnienie). Co to jest bonding zębów? Kto może wykonać taki zabieg? Jakie ma on wskazania estetyczne i dlaczego stał się tak popularny? Na czym dokładnie polega bonding zębów Łódź?

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów to zabieg mający na celu kosmetyczną korektę uśmiechu poprzez rekonstrukcję powierzchni zęba lub kilku zębów wysoce estetycznym materiałem kompozytowym. Stomatolog (w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi – lekarz dentysta, specjalista protetyki stomatologicznej) przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych wysokiej jakości, o kolorystyce dobranej do aktualnego lub wymarzonego koloru zębów Pacjenta może:

  • – wyleczyć drobne ubytki próchnicowe,
  • – wymienić stare, rozległe wypełnienia,
  • – odbudować utracone tkanki zęba (ukruszone, pęknięte zęby),
  • – zakryć przebarwienia,
  • – usunąć diastemę, zamknąć szpary między zębami,
  • – wyrównać zęby lub poprawić ich kształt,
  • – zmienić kolor zębów, dzięki dobraniu jaśniejszego odcienia koloru kompozytu.

bonding zębów Łódź Arie Stomatologia

Większość Pacjentów decyduje się na bonding, aby zmienić kształt zębów, ukryć przebarwienia lub rozjaśnić uśmiech. Kolor kompozytu zostaje wtedy dobrany poprzez współpracę lekarza dentysty i Pacjenta. W oparciu o kolornik Vita oraz kolory dostępne w ofercie materiałów kompozytowych do wypełnień wysoce estetycznych.

Bonding Łódź – piękny uśmiech na jednej wizycie u dentysty.

Przed rozpoczęciem leczenia z zakresu stomatologii estetycznej, zalecane jest odbycie wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz dentysta na podstawie rozmowy z Pacjentem o jego oczekiwaniach przedstawi plan wizyt i przedstawi kosztorys leczenia. W przypadku bondingu, możliwe jest wykonanie zabiegu nawet w ciągu jednego dnia, ale dokładny plan leczenia zależy od ilości zębów, które Pacjent chce skorygować. Bonding zębów nie wymaga współpracy lekarza z pracownią techniczną. Dlatego zadowalający efekt estetyczny można uzyskać w zdecydowanie krótszym czasie niż ma to miejsce w przypadku prac protetycznych porcelanowych.

Podczas wizyty lekarz dentysta zaczyna od ustalenia z Pacjentem oczekiwanych efektów zabiegu. Następnie dobiera kolor kompozytu odpowiadający uzębieniu Pacjenta lub barwie którą Pacjent chce osiągnąć poprzez bonding. Potem wykonuje zabiegi oczyszczenia zębów i przygotowania ich powierzchni do pokrycia kompozytem. Bonding polega na pokryciu zębów przednich cienką warstwą kompozytu. Lekarz najpierw wytrawia powierzchnię zębów, aplikuje bond (ang. wiązać – stąd pochodzi nazwa zabiegu). Potem modeluje kolejne warstwy kompozytu, aż do uzyskania pożądanego efektu estetycznego. Na koniec praca jest utwardzana światłem lampy polimeryzacyjnej, a zęby są polerowane dla nadania im gładkości i blasku.

Co warto wiedzieć o korekcie wyglądu zębów przy użyciu bondingu? Plusy i minusy odbudowy kompozytowej. 

+ Bonding zębów stał się bardzo popularny przede wszystkim ze względu na możliwość szybkiej poprawy estetyki uśmiechu. W przeciwieństwie do prac protetycznych, zazwyczaj wystarczą jedna lub dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym (chyba, że Pacjent decyduje się na bonding kilku zębów lub np. całego łuku).

+ Bonding zębów jest korzystniejszy dla Pacjenta pod kątem finansowym. W związku z większą dostępnością materiału i brakiem konieczności współpracy z pracownią techniczną koszt bondingu zebów jest o połowę tańszy od wykonania pracy protetycznej na porcelanie.

+ Zabieg bondingu zębów jest bezpieczny, bezbolesny (zwykle nie ma nawet potrzeby znieczulania) i mało inwazyjny. Często proponowany jest Pacjentom, którzy nie chcą zdecydować się na tradycyjne licówki porcelanowe wymagające szlifowania szkliwa zęba. Bonding wymaga mniejszej ingerencji w szkliwo i strukturę zęba. 

+ Bonding może być potraktowany jako praca trwała lub tymczasowa np. mająca na celu sprawdzenie jak Pacjent będzie się czuł bez diastemy, ze zmienionym kolorem lub kształtem zębów.

 Trwałość bondingu jest kwestią bardzo indywidualną. Efekty zabiegu nie są tak trwałe jak w przypadku prac porcelanowych. Obecnie dostępne na rynku materiały kompozytowe są bardzo wysokiej jakości. Są wytrzymałe, bardziej odporne na przebarwienia i odpowiadające kolorystyce naturalnego zęba. Ale nie mogą być porównywane do porcelany. Pacjent powinien zgłaszać się do lekarza dentysty na regularne kontrole, w celu sprawdzenia szczelności wypełnień kompozytowych, ewentualnych korekt i higienizacji. Na co dzień Pacjent musi także utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza dotyczących diety i stylu życia. Bonding nie jest polecany np. osobom palącym tytoń, gdyż kompozyt może się przebarwić, co zniweczy efekt kosmetyczny zabiegu.

 Przeciwwskazaniami do zabiegu bondingu są również: niewyleczona próchnica, choroby przyzębia, bruksizm – zgrzytanie zębami i duże wady zgryzu wymagające leczenia ortodontycznego

Bonding zębów, licówki kompozytowe czy licówki porcelanowe? 

Stomatologia estetyczna Łódź – Arie Stomatologia Retkinia.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno bonding, jak i licówki porcelanowe pozwalają na znaczną kosmetyczną poprawę uśmiechu, ale mają zastosowanie w różnych przypadkach. Decyzję o tym która z opcji będzie lepsza (a czasami która z powyższych może zostać zastosowana) pomaga podjąć lekarz dentysta.  Specjalista protetyki stomatologicznej w Arie Stomatologia Łódź podczas konsultacji zapyta o oczekiwania Pacjenta i dobierze do nich odpowiednią metodę z zakresu stomatologii kosmetycznej. Czasami, jeśli Pacjent decyduje się na bonding lub licówki porcelanowe tylko na kilku zębach, aby poprawić wygląd zębów pozostałych, konieczne jest wybielanie zębów. O tym zabiegu również opowie lekarz i pomoże dobrać odpowiednią metodę dostępną w naszym gabinecie. 

Warto pamiętać, że nowy uśmiech to nie tylko zmiana kształtu i koloru zębów. Ponieważ zabiegi estetyczne wykonuje się na zdrowych tkankach to przed bondingiem lub licówkami konieczne są czasami zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej. M.in. leczenie zębów, leczenie kanałowe, profesjonalna higienizacja itd.. Po zakończeniu poprawy estetyki uśmiechu lekarz stomatolog edukuje każdego Pacjenta jak zadbać o zdrowie zębów, by jak najdłużej cieszył się on efektami metamorfozy. 

 

Bonding zębów Łódź Arie Stomatologia – umówienie wizyty i koszt bondingu

Umówienie wizyty konsultacyjnej do specjalisty protetyki stomatologicznej lek.dent. Agnieszki Antoszczuk – telefonicznie: 884-053-111 / przez formularz kontaktowy TUTAJ / przez nasz Facebook TUTAJ

Aktualne ceny zarówno konsultacji, jak i bondingu znajdą się w naszym Cenniku TUTAJ. Dokładny koszt leczenia lekarz podaje wraz z planem zabiegów podczas konsultacji.

Leave a reply