Wizyta u dentysty, strach przed nieznanym?

Kiedy podjęta już została decyzja o długo odkładanej wizycie u stomatologa i w kalendarzu zbliża się „ten dzień”, wiele osób zaczyna rozmyślać na temat tego co może ich spotkać w gabinecie. Czy będzie bolało? Od czego w ogóle trzeba zacząć leczenie? Może skoro nie boli żaden ząb lepiej odwołać spotkanie? Nic bardziej mylnego! Regularny przegląd jest konieczny przynajmniej co 6 miesięcy. Wizyta u dentysty w Łodzi nie musi być horrorem! A regularne wizyty kontrolne w większości zapobiegają długim i trudnym leczeniom kanałowym zębów i konieczności ich wyrywania.

dentofobia darmowy obraz z pixabay

Wizyta u dentysty w Łodzi – Kompleksowy przegląd zębów.

Każda wizyta u dentysty rozpoczyna się od rozmowy, badania i wykonania przez lekarza kompleksowego przeglądu zębów. Jeśli jest to pierwsza wizyta, lekarz w karcie rozpisuje zęby, które kwalifikuje do leczenia i obserwacji. Jeśli kolejna – weryfikuje wcześniejsze notatki i sprawdza czy nie powstały nowe ubytki. Na pierwszą wizytę zawsze warto zabrać zdjęcie pantomograficzne, które daje lekarzowi lepszy wgląd w stan jamy ustnej i zębów (szczególnie jeśli były leczone kanałowo).

Wizyta u dentysty w Łodzi – Skaling.

Bardzo często lekarz dentysta decyduje się na pierwszej wizycie na wykonanie tzw. higienizacji jamy ustnej czyli skalingu i piaskowania, a nie podejmie się właściwego leczenia żadnego z ubytków. Takie postępowanie pozwala na prawidłową ocenę stanu uzębienia, tzn. dokładne zbadanie jakości obecnych wypełnień, odróżnienie próchnicy od przebarwień oraz zdiagnozowanie stanu przyzębia. Zabieg skalingu polega na usunięciu nagromadzonego kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Skaling nie należy do bolesnych procedur, wyjątkiem są czasem odsłonięte szyjki zębowe (w tym wypadku najczęściej wystarczy powierzchowne znieczulenie bez użycia igły). Oczyszczanie zębów z kamienia jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania.

Wizyta u dentysty w Łodzi – Piaskowanie i polerowanie.

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie, czyli usuwanie osadów z przestrzeni międzyzębowych za pomocą strumienia drobnoziarnistego proszku pod wysokim ciśnieniem. Również nie jest to zabieg bolesny, ani trudny. Efekt po skalingu i piaskowaniu zawsze zadowala pacjentów, bo zęby przez to, że są czystsze wydają się od razu bielsze, a uśmiech zyskuje na urodzie.

Wizyta u dentysty w Łodzi – Opracowanie ubytków.

W przypadku, gdy lekarz stwierdzi próchnicę lub gdy pacjent pojawia się z bólem niezbędne jest czasami już na pierwszej wizycie opracowanie ubytku. W przypadku niewielkiej ilości próchnicy znieczulenie zazwyczaj nie jest potrzebne, ale jeśli pacjent się na nie zdecyduje to lekarz zawsze może je podać. Dentysta przez rozpoczęciem zabiegu pyta, czy podawać znieczulenie.

Po znieczuleniu stomatolog rozpoczyna leczenie. Na początku używa turbiny- końcówki wysokoobrotowej z wiertłem diamentowym i chłodzeniem wodnym, służącej do cięcia szkliwa, później mikrosilnika- końcówki wolnoobrotowej stosowanej do głębiej położonych tkanek zęba. W przypadku, gdy lekarz proponuje rodzaj wypełnienia ostatecznego (są sytuacje kiedy należy założyć opatrunek lub uzupełnienie tymczasowe) najlepiej zdecydować się na materiał światłoutwardzalny. Kompozyt jest obecnie najlepszym wyborem, zapewnia największą szczelność oraz doskonałe warunki estetyczne. Założone wypełnienie nie powinno być szorstkie ani odczuwalne po zagryzieniu zębów, takie sytuacje należy zgłosić dentyście przed zakończeniem wizyty.

Wizyta mająca na celu wyleczenie ubytku próchnicowego trwa zazwyczaj pół godziny do godziny.

Wizyta u dentysty w Łodzi – Leczenie kanałowe.

Niestety zdarza się, że próchnica zniszczyła ząb na tyle, że niezbędne jest jego leczenie endodontyczne (kanałowe). Zwykle nie jest ono przeprowadzane na pierwszej wizycie, ponieważ wymaga zarezerwowania przez lekarza i pacjenta około 1,5 godziny czasu. Czasami ząb jest przygotowywany do dalszego leczenia kanałowego (założony jest opatrunek lub ząb zostaje zatruty), ale na kolejne (zazwyczaj dwie wizyty) trzeba się jeszcze umówić.

Wizyta u dentysty w Łodzi – Ekstrakcja zęba.

Na zabieg wyrwania (ekstrakcji) zęba zgłaszają się zazwyczaj pacjenci z bolącymi „ósemkami”, ale też innymi zębami niekwalifikującymi się już do leczenia. Chirurg pomoże też w przypadku powstania w jamie ustnej ropnia czy konieczności usunięcia kapturka dziąsłowego. Obecnie zabiegi chirurgiczne w większości przypadków da się przeprowadzić bezboleśnie lub znacznie zmniejszyć ból i poprawić komfort pacjenta za pomogą znieczulenia.

Chirurg w naszym gabinecie Arie Stomatologia przyjmuje co piątek, ze względu na następujący po nim weekend dający możliwość odpoczynku i regeneracji po zabiegu.

Drodzy Pacjenci!

Nie bójcie się wizyty u dentysty! Im częściej, będziecie odwiedzać gabinet stomatologiczny, tym mniej bolesne będą wizyty, a uśmiech stanie się bielszy i piękniejszy. Warto pamiętać o przeglądzie co pół roku. Może on uchronić Was przed bólem i kłopotliwym leczeniem.

Zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy dentystów. Ocenią oni profesjonalnie stan jamy ustnej i rozplanują leczenie (jeśli będzie ono potrzebne).

Mamy nadzieję, że powyższy wpis przybliżył Wam jak będzie wyglądała pierwsza wizyta w gabinecie Arie Stomatologia i strach przed nieznanym nie będzie Was już powstrzymywał przed zadbaniem o swój piękny uśmiech!

Leave a reply