Fakty i mity na temat zdrowia zębów i higieny jamy ustnej cz.2.

Lekarze dentyści gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące zdrowia i higieny jamy ustnej i obalają popularne mity. Jakie są najpopularniejsze fakty i mity na temat zdrowia i higieny jamy ustnej? Prezentujemy drugą część wpisu. Pierwszą część znajdą Państwo tutaj – https://arie-stomatologia.pl/fakty-mity-temat-zdrowia-zebow-higieny-jamy-ustnej/.

Arie Stomatologia w Łodzi – fakty i mity na temat zdrowia zębów i higieny jamy ustnej.

 

Wprowadzono zakaz wypełniania zębów amalgamatem? – FAKT!

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, od 1 lipca 2018 roku, lekarze dentyści nie będą mogli zakładać już u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących matek ciemnych amalgamatowych wypełnień! Zakaz dotyczy zarówno placówek prywatnych, jak i tych z kontraktami z NFZ. Wejście w życie nowych przepisów związane jest z podpisaniem przez państwa Unii Europejskiej międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci. Plomby amalgamatowe ją zawierają.

Więcej o rozporządzeniu mogą Państwo przeczytać w komunikacie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej – tutaj.

Podczas mycia zębów pasta jest ważniejsza niż szczoteczka? – MIT!

Lekarze dentyści gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi zwracają uwagę, że mimo panującego przekonania to wcale nie pasta do zębów jest najważniejszym atrybutem codziennej higieny jamy ustnej. Przekonanie że wyjazdowe „umycie zębów palcem z pastą” jest równie dobre co ich wyszczotkowanie jest błędne. Pasta do zębów faktycznie poleruje zęby i odświeża oddech, co daje poczucia wystarczającego ich umycia, ale płytkę bakteryjną można usunąć z zębów tylko za pomocą szczoteczki. Nie znaczy to, że można zupełnie zrezygnować z pasty. Warto pamiętać, że pasta do zębów ma w sobie fluor, który wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy i inne składniki m.in. odświeżające oddech, zmniejszające nadwrażliwość zębów, polerujące zęby, dbające o dziąsła itd.. Pastę do zębów należy dobrać zgodnie z potrzebami pacjenta, przy nadwrażliwości warto zdecydować się na pastę z serii Sensitive, dla palaczy polecane są pasty ze środkami abrazyjnymi (ściernymi – pasty wybielające), dla osób o wrażliwych dziąsłach – pasty na choroby przyzębia takie jak paradontoza.

Higiena jamy ustnej to bardzo ważna kwestia. Warto poświecić czas i uwagę swoim zębom, aby zapobiega rozwojowi próchnicy oraz wynikającym z niej poważnym chorobom ogólnoustrojowym. Polecamy zapoznać się z tekstami: „Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną?”, „Mycie zębów szczoteczkami elektronicznymi. Jaka jest różnica między szczoteczką elektryczną, a soniczną?”, „Nitkowanie bez tajemnic, czyli jak ważne w codziennej higienie jamy ustnej jest używanie nici dentystycznej? Jaką nić wybrać?”, „Kiedy szczotkować zęby?” , „Jak szczotkować zęby? – film instruktażowy.” i innymi wpisami na blogu gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi.

Aparaty ortodontyczne są tylko dla dzieci i nastolatów? – MIT!

Aparaty ortodontyczne zazwyczaj zdobią uśmiechy dzieci i nastolatków, ale nie znaczy to, że dorośli nie mogą ich stosować. Wady zgryzu mogą być skorygowane nawet w dorosłym wieku! Co więcej, coraz więcej dorosłych pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne. Trend na zdrowe i proste zęby wyznaczają aktorzy, muzycy i celebryci (m.in. Anna Mucha, Maciej Musiał, Paulina Sykut-Jeżyna, Julia Wróblewska, Hanna Lis czy Monika Brodka), którzy dumnie prezentują swoje uśmiechy w aparatach. Teraz na szczęście aparatu i tego, że dba się o swoje zęby nie trzeba się wstydzić!

Zwracamy Państwa uwagę na to, że do leczenia ortodontycznego należy się kierować wyłącznie do lekarza ze specjalizacją z ortodoncji! Takie leczenie może przeprowadzić tylko specjalista, bo skorygowanie wady zgryzu jest leczeniem  skomplikowanym i wymagającym dużej, tematycznej wiedzy.

Przypominamy, że regularne przeglądy jamy ustnej gwarantują wczesne wykrywanie próchnicy i mniej inwazyjne leczenie. Warto odwiedzać dentystę kontrolnie co najmniej raz na pół roku. Zapraszamy do gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi. Kontakt: 884-053-111.

Leave a reply