Fakty i mity na temat zdrowia zębów i higieny jamy ustnej.

Dentyści gabinetu Arie Stomatologia odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące zdrowia i higieny jamy ustnej i obalają popularne mity. Jakie są najpopularniejsze fakty i mity na temat zdrowia i higieny jamy ustnej?

Fakty i mity na temat zdrowia i higieny jamy ustnej.

 

Czy spożywanie produktów mlecznych wpływa na nasze zębyFAKT!

Mleko, jogurty, kefiry, maślanki i inne produkty mleczne zawierają wapń, białko (kazeinę) i witaminę D, które wzmacniają zęby. Wapń jest minerałem budulcowym, odpowiadającym za mocną strukturę zębów, więc jego niedobór może objawiać się poważnymi problemami z zębami. Co zrobić, jeśli jest się uczulonym na mleko? Warto zapytać dentystę o suplementy diety dostarczające odpowiednią dawkę wapnia do codziennej diety.

Czy warto żuć gumę po jedzeniu- FAKT!

Żucie gumy (oczywiście zalecamy tylko taką bez cukru) pobudza ślinianki do wydzielania śliny i pomaga naturalnie oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia poprzez ich wypłukanie nagromadzoną śliną. Po posiłku, kiedy ph w jamie ustnej jest obniżone, ślina pomaga też zneutralizować szkodliwe kwasy wytrawiające powierzchnie zębów. Kolejnym plusem żucia gumy jest też oczyszczenie oddechu i nadanie mu miłego miętowego zapachu. Warto jednak pamiętać o tym, że guma pomaga tylko przez pierwszych kilka minut, więc nie powinno się jej żuć za długo – wystarczy kilka do kilkunastu minut.

Niewielkie podjadanie pomiędzy posiłkami nie szkodzi zębom – MIT!

Po każdym posiłku (szczególnie przekąsce bogatej w węglowodany) obniża się poziom ph w ustach. Kwasowe środowisko w jamie ustnej sprawia, że szkliwo zębów staje się bardziej wrażliwe i podatne na erozję i próchnice. Tak jak wspominaliśmy przy ciekawostce na temat gumy do żucia, ślina potrzebuje około pół godziny po zjedzeniu posiłku, aby zneutralizować poziom ph. Im więcej więc podjadamy między posiłkami, tym więcej czasu w ciągu dnia nasze zęby są narażone na działanie kwasów wytrawiających szkliwo. Jeśli nie możemy wytrzymać bez przekąski warto sięgnąć po niej po szklankę wody lub bezcukrową gumę do życia – nieznacznie zneutralizują ph w jamie ustnej.

Próchnicę zawsze widać – MIT!

Bajki dla dzieci przedstawiają próchnicę jako plamki na zębach, stąd pogląd, że póki zęby są białe, są zdrowe. Myślenie takie może być bardzo mylące, bo gdy próchnica jest widoczna, jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Próchnica początkowo rozwija się zazwyczaj w trudnodostępnych i mało widocznych miejscach w jamie ustnej. Dopiero potem drąży wgłąb zaatakowanego zęba i pokazuje się na jego powierzchni. Profilaktyczne wizyty kontrolne i dentysty są jedyną metodą na wczesne wykrycie problemu próchnicy i jego wyleczenie, bo tylko dentysta podczas badania może ocenić stan wszystkich powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych. Próchnicy nie należy lekceważyć, bo nieleczona może prowadzić nie tylko do problemów z zębami, ale i problemów ogólnoustrojowych.

Palenie szkodzi zębom– FAKT!

Znane są liczne szkodliwe efekty palenia papierosów: choroby układu oddechowego i układu krążenia, nowotwory, choroby oczu czy impotencja. Warto pamiętać, że palenie szkodzi również zębom i ma wpływ na ich zdrowie i walory estetyczne. Skutkiem palenia są m.in. silnie gromadzący się i szybciej odkładający się osad na zębach oraz żółknięcie i przebarwienia zębów, które bardzo trudno usunąć, bo znajdują się nie tylko na powierzchni, ale też w powierzchniowych warstwach szkliwa. Z poważniejszych zagrożeń trzeba wymienić też liczne przewlekłe choroby przyzębia jak paradontoza, w niektórych przypadkach prowadzące nawet do zmian nowotworowych. Osoby palące powinny wyjątkowo dbać o swoje uzębienie. Ważne jest stosowanie odpowiedniej pasty do zębów, płynów do płukania jamy ustnej i poza wzmożoną higieną, niezbędne są również częstsze wizyty kontrolne u dentysty. U dentysty warto też regularnie wykonywać skaling i piaskowanie, które usuną nagromadzony na zębach osad.

Dobra szczoteczka musi mieć twarde włosie – MIT!

Przekonanie, że im twardsza jest szczoteczka, tym skuteczniejsze mycie zębów, jest błędne. Twarde włosie szczoteczki może bowiem podrażniać dziąsła, prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych, a czasami nawet uszkadzać szkliwo. W sklepach można spotkać różne typy szczoteczek do zębów: o włosiu miękkim, średnio twardym, twardym, manualne i elektryczne. Nie bez przyczyny. Rodzaj szczoteczki jakiej należy używać do codziennej higieny jamy ustnej zależy od stanu uzębienia, wieku, chorób na które cierpią zęby, noszonych aparatów ortodontycznych, a nawet od nawyków żywieniowych. Standardowo zaleca się stosowanie szczoteczek o średnio twardym włosiu. Szczoteczki o włosiu miękkim powinny używać dzieci, a te z twardszym włosiem osoby narażone na powstawanie kamienia nazębnego m.in. palacze. O tym jaką szczoteczkę wybrać i jaką technikę mycia zębów stosować piszemy tutaj → Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną?.

„Mleczaki” nie wymagają leczenia – MIT!

Funkcjonuje niestety przekonanie, że mleczne zęby u dzieci „i tak kiedyś wypadną, więc nie trzeba ich leczyć”. Przekonanie to nie mogłoby być bardziej błędne! Kontrolowanie i leczenie zębów mlecznych jest równie ważne, co zębów stałych, bo mleczaki również są zagrożone próchnicą! Mała świadomość dzieci na temat higieny jamy ustnej i dieta bogata w słodycze powodują, że próchnica może rozwijać się nawet szybciej niż w zębach stałych. A konsekwencje nieleczenia próchnicy w zębach mlecznych mogą być naprawdę poważne m.in. ból zniszczonego zęba, stany zapalne i zapalenia ropne w okolicach zęba mogące spowodować powikłania ogólnoustrojowe, czasami nawet konieczność ekstrakcji czyli wyrwania zęba. Nieleczenie zębów mlecznych może też nieść za sobą konsekwencje ortodontyczne np. powstawanie diastem czyli przerw między zębami lub zaburzenie wyrzynania zębów stałych. Zapraszamy do lektury wpisu „Czy warto leczyć zęby mleczne?” → https://arie-stomatologia.pl/mleczaki/

Kawa i herbata są wrogiem białych zębów? – FAKT!

Picie kawy i herbaty zmienia naturalną barwę zębów, bo intensyfikuje proces powstawania osadu na szkliwie, powodując nieestetyczne przebarwienia, a czasami nawet żółte plamy na zębach. Innymi produktami będącymi z tego samego powodu „wrogiem” białego uśmiechu są też papierosy, czerwone wino, coca-cola i soki owocowe. Picie dużej ilości kawy. poza zagrożeniem dla estetyki naszego uśmiechu, niesie jeszcze inne konsekwencje. Kwaśne ph kawy sprzyja namnażaniu się bakterii i rozwojowi próchnicy. Poza tym kawa wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jak powszechnie wiadomo wzmacnia zęby.

Oczywiście nie namawiamy do rezygnowania z picia kawy i herbaty w ogóle, ale uczulamy, że osoby często pijące napoje przebarwiające zęby powinny bardzo dbać o higienę jamy ustnej. Zalecamy mycie zębów nie tylko dwa razy dziennie ale i po spożyciu posiłków i napoi (przypominamy jednak, że należy odczekać około 30 min, aby nie myć zębów kiedy szkliwo jest osłabione) i regularne wizyty u dentysty. Można też stosować „triki” takie jak picie napojów przez słomkę czy dolewanie do kawy mleka (w pewnym stopniu neutralizuje ono kwaśne ph kawy, zmniejsza ryzyko przebarwień i uzupełnia wapń).

Próchnica zawsze boli?– MIT!

Próchnica w pierwszych stadiach choroby nie boli. Rozwija się ona początkowo w szkliwie (zazwyczaj w bruździe albo przy szyjce zęba w przestrzeniach międzyzębowych) zęba, a jest to warstwa zęba nieunerwiona, więc pojawiające się na niej zmiany nie bolą. W dalszym etapie próchnica przechodzi do zębiny. Może wówczas pojawić się nadwrażliwość na zimno lub na słodycz, która powinna być sygnałem alarmowym do pilnego umówienia się na wizytę u lekarza dentysty. Próchnica zaczyna boleć dopiero w ostatnim stadium choroby, gdy sięga już miazgi zęba. Jest jednak wtedy już tak poważna, że może wymagać nawet leczenia kanałowego. Warto minimum raz do roku kontrolować stan zębów u lekarza dentysty, by w porę wykryć próchnicę i wyleczyć ją zanim dotrze do miazgi zęba i będzie wymagała specjalistycznego leczenia.

Wyrwanie zęba bardzo boli?– MIT!

Wyrywanie zęba kojarzy się z ogromnym bólem i traumatycznym przeżyciem. Dlatego wiele osób wizytę u chirurga odkłada w nieskończoność, niepotrzebnie narażając się w ten sposób na komplikacje zdrowotne, faktyczny ból, zapalenia czy problemy ortodontyczne. Zakwalifikowany przez dentystę do ekstrakcji ząb powinien zostać wyrwany zanim przysporzy więcej problemów. Pisaliśmy o nich we wpisie – „Polak mądry… kiedy ma ósemki?”.

Sam zabieg wyrywania wcale nie musi być strasznym przeżyciem! Przy odpowiednio dobranym znieczuleniu, dobrej technice chirurga i w niektórych przypadkach odpowiednim przygotowaniu pacjenta (czasem niezbędne jest wykonanie badań krzepliwości krwi, odstawienie leków lub przyjęcie przed zabiegiem antybiotyku) zabieg ekstrakcji zęba nie jest bolesny! Nie należy się go więc bać.

Przypominamy, że przed wizytą chirurgiczną trzeba wykonać zdjęcie pantomograficzne (czasem w poważniejszych przypadkach chirurg zleca także wykonanie tomografii), aby lekarz mógł ocenić ułożenie zęba zakwalifikowanego do ekstrakcji. Pacjenci o słabym zdrowiu, chorujący na choroby przewlekłe, zabieg powinni też poprzedzić pierwszą wizytą konsultacyjną podczas której lekarz zaplanuje proces przygotowania do leczenia (m.in. zweryfikuje przyjmowane leki). Tak przygotowany pacjent nie musi obawiać się wizyty u chirurga! Mitem jest, że musi ona boleć.

A co z bólem pozabiegowym? Jego również da się uniknąć. W gabinecie Arie Stomatologia chirurg przyjmuje Państwa w piątki, tak, żeby mieli Państwo weekend na wypoczynek po ingerencji chirurgicznej. Otrzymują Państwo także wytyczne jak zachowywać się przez kolejny tydzień (m.in. nie spożywać gorących pokarmów, nie palić papierosów, nie pić alkoholu, nie wykonywać ćwiczeń fizycznych itd.).

Nieświeży oddech spowodowany jest zawsze złą higieną jamy ustnej?– MIT!

Nieświeży oddech zazwyczaj spowodowany jest złą higieną jamy ustnej. Zbyt rzadkie mycie zębów, sprawia bowiem, że w jamie ustnej kumulują się bakterię, których metabolizm powoduje wydzielanie siarczynów o przykrym zapachu. Niski poziom higieny współgra też z licznymi ubytkami próchnicowymi i chorobami przyzębia, które również nasilają te przykre dolegliwości. Niewystarczająca higiena jamy ustnej nie jest jednak jedyną przyczyną przykrego oddechu! Ponieważ bardzo ważną rolę w zachowaniu świeżego oddechu pełni ślina (obmywa całą powierzchnie jamy ustnej, pomaga oczyszczać przestrzenie miedzy zębowe, powoduje spadek metabolizmu bakterii, działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo) to przykry zapach z ust mogą powodować także wszystkie leki prowadzące do spadku jej wydzielania. M.in. leki na cukrzycę, choroby leczone przez radioterapię celowaną na głowę (uszkadzają ślinianki) oraz choroby autoimmunologiczne np. zespół Sjögrena. Duży spadek wydzielania śliny występuje także u palaczy papierosów oraz osób zażywających narkotyki. Przykry zapach z ust mogą powodować także nieprawidłowości laryngologiczne, tj odkładanie się resztek pokarmowych oraz złuszczonego nabłonka w kryptach migdałków. Do takiego powikłania często dochodzi po anginach. Inne przyczyny to choroby żołądka np. refluks żołądkowo- przełykowy lub bulimia i anoreksja. Przykry zapach z ust jest w tym wypadku spowodowany przez cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej. Jak „leczyć” niemiły zapach z ust? Odsyłamy do wpisu: Dlaczego nie zawsze czuć od nas miętę? → https://arie-stomatologia.pl/czuc-miete/

Niektórzy dorośli mają mleczne zęby?– FAKT!

Wszyscy wiemy, że zęby mleczne traci się w dzieciństwie. Zastępują je zęby stałe, które towarzyszą nam potem przez długie lata. Zdarza się jednak, że mleczak nie wypada, bo nie ma zawiązka zęba stałego, który mógłby pojawić się na jego miejscu, bądź pojawia się problem z jego wyrżnięciem. Zęby takie nazywa się „zębami przetrwałymi”. Jest to stosunkowo rzadka przypadłość, dlatego wielu pacjentów przed wizytą u stomatologa nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wśród ich zębów znajduje się jeszcze mleczak. To kolejny powód, żeby dbać o zęby mleczne u dzieci! Nigdy nie wiadomo, czy któryś z nich nie będzie musiał starczyć nawet na 40 lat. O tym czy warto leczyć zęby mleczne pisaliśmy również tutaj -> https://arie-stomatologia.pl/mleczaki/.

_______________________________________________

Kolejne fakty i mity na temat zdrowia i higieny jamy ustnej publikujemy co tydzień na naszym profilu na Facebooku. Polecamy też zapoznać się innymi wpisami na naszym blogu, odpowiadają one m.in. na pytania czym jest bruksizm, co zrobić gdy krwawią dziąsła, czy trzeba wyrywać „ósemki”, skąd bierze się problem przykrego oddechu czy co wpływa na barwę naszych zębów.

Leave a reply