Co wpływa na barwę zębów?

Każdy dentysta w Łodzi chętnie pomoże pacjentowi uzyskać piękny biały uśmiech, ale też musimy sobie zdawać sprawę, co wpływa na barwę zębów. Na powierzchni szkliwa zębów zachodzi wiele zjawisk optycznych wpływających na to jaki kolor ostatecznie widzi oko. Prawidłowo zęby stałe mają odcień żółtawobiały. Nie są jednolite na całej powierzchni. Natomiast zdarza się, że z różnych powodów pojawiają się na nich przebarwienia. Jak je zamaskować? Jaka jest metoda wybielania przebarwień?

Dentysta w Łodzi – wybielanie przebarwień.

Naturalny kolor zębów.

Ze względu na kontrast ze skórą kolor ten obieramy jako bardziej biały niż jest w rzeczywistości. Zęby osób z ciemniejszą karnacją lub bardziej opalonych wydają się przez to bielsze niż u osób z analogicznym kolorem zębów lecz jaśniejszym odcieniem skóry. Najczęstszą przyczyną zmiany koloru zębów jest gromadzenie się barwników (chromoforów) na powierzchni szkliwa oraz w jego wnętrzu. Ich źródłem są między innymi:

barwniki znajdujące się w pożywieniu. Szczególnie przebarwiają zęby substancje znajdujące się w kawie, herbacie, czerwonym winie, ziołach np. Yerba Mate.

dym tytoniowy,

– leki zawierające w swoim składzie żelazo,

– płukanki do jamy ustnej na bazie chlorheksydyny.

Pewne rodzaje wypełnień stomatologicznych starszego typu, jak amalgamaty i piny okołomiazgowe mogą przebarwiać zęby, nawet te nieleczone kanałowo.

wypełnienie amalgamatowe

Rys.1 – Przykład zęba przebarwionego przez wypełnienie amalgamatowe.

Częstym problemem z którym borykają się pacjenci są przebarwienia tetracyklinowe spowodowane przyjmowaniem antybiotyków z grupy tetracyklin w wieku dziecięcym. Mają postać charakterystycznych poziomych przebarwień, których lokalizacja uzależniona jest od czasu w którym była przeprowadzona terapia.

przebarwienia tetracyklinowe

Rys. 2 – Przebarwienia tetracyklinowe – przed i po wybielaniu.

Przebarwienia zębów mogą być wywołane również przez zaburzenia rozwojowe w przebiegu chorób ogólnoustrojowych jak zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy (zarówno nad- jak i niedoczynność), hiperbilirubinemia, porfiria czy alkaptonuria. Czasem powodowane są przez czynniki genetyczne.

Dentysta w Łodzi – wybielanie przebarwień.

Większość wyżej opisanych przebarwień da się wybielić odpowiednim zabiegiem w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy do gabinetu Arie Stomatologia (dentysta w Łodzi – wybielanie przebarwień) na konsultację w sprawie wybielania zębów martwych, wybielania lampą ZOOM, wybielania nakładkowego i zabiegów wspomagających jak skaling czy piaskowanie. Do maskowania przebarwień wykorzystujemy również ICON (więcej informacji: https://arie-stomatologia.pl/icon/) 

W przypadku braku możliwości wybielenia przebarwień, można je zakryć wykonując np. bonding, licówki kompozytowe lub licówki porcelanowe. Więcej informacji: https://arie-stomatologia.pl/stomatologia-estetyczna/

Leave a reply