Czy warto leczyć zęby mleczne?

Trwoga przejmuje każdego dentystę, gdy pomyśli sobie, że w świadomości wielu osób funkcjonuje, jeszcze opinia, jakoby leczenie zębów mlecznych malucha było sprawą drugorzędną. Że cytując różne opinie „są one słabe, generalnie łatwo się psują, a nie należy się tym przejmować, bo przecież i tak zaraz same wypadną”. To nie żart, niestety wiele osób nadal uważa, że mleczaków nie trzeba nawet myć, a co dopiero regularnie kontrolować ich stan u stomatologa. Myślenie takie, nie dość, że bardzo błędne, może mieć dla dziecka bardzo przykre konsekwencje. Czy warto leczyć zęby mleczne? A właściwie powinno się zapytać: dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia zębów mlecznych?

Konsekwencje braku należytej higieny jamy ustnej u dzieci oraz nieleczenia zębów mlecznych, mogą być różne. Najbardziej oczywiste to ból zniszczonego próchnicą zęba, płacz dziecka, związane z bólem doświadczenia psychiczne. Dziecko, które pierwszy raz w swoim życiu trafia do stomatologa z bolącym zębem często zraża się i kolejne wizyty kojarzy już tylko z nieprzyjemnymi doświadczeniami, które przeżyło. Wiąże się to oczywiście z niechęcią do wizyt kontrolnych spowodowaną strachem przed leczeniem, a co za tym idzie dalszym pogorszeniem się stanu jamy ustnej. W drastycznych przypadkach może dojść do stanów zapalnych, w tym zapaleń ropnych tkanek wokół zęba co może spowodować groźne powikłania ogólnoustrojowe, czy np. uszkodzenie zawiązków zębów stałych znajdujących się w kości pod mleczakami.

Leczenie zębów mlecznych – gdy konieczne jest wyrwanie zęba.

Bardzo szkodliwą konsekwencją zaawansowanej próchnicy może być konieczność ekstrakcji, czyli usunięcia chorego zęba. Rodzice, bardzo często nie widzą w tym problemu, myśląc, że mleczaki służą tylko tymczasowo, można je do woli usuwać, bo zaraz pojawią się zęby stałe i wszystko będzie w porządku. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w organizmie rosnącego młodego człowieka zmiany zachodzą szybko i bardzo nie lubią żadnych odchyleń od normy. Każdy stomatolog dobrze wie, że przedwczesne usuwanie zębów mlecznych może skutkować ciężkimi do odwrócenia zmianami w budowie aparatu żucia.

Konsekwencje ortodontyczne nieleczenia zębów mlecznych.

Takimi zmianami są między innymi trudne w leczeniu nieprawidłowości ortodontyczne. Na przykład stłoczenia spowodowane migracją zębów nie mających swojego sąsiada, tendencje do tyłozgryzów przy ekstrakcjach zębów dolnych oraz przodozgryzów przy górnych (mogące bardzo silnie zmienić estetykę twarzy w przyszłości). Często obserwuje się tworzenie diastem, czyli szpar między zębami. Zaburzone bywa wyrzynanie zębów stałych (z powodu braku miejsca dla nich) lub powstawania tak zwanych „blizn kostnych” – powstających podczas gojenia zębodołów usuniętych mleczaków zgrubień kości.

Brak możliwości prawidłowego przeżuwania pokarmów przy dużych brakach zębowych może być przyczyną problemów gastrologiczno-enterologicznych. Między innymi bólów brzucha, nudności, kłopotów z wypróżnianiem. Intensywne gryzienie, często niemożliwe w takich sytuacjach, jest też czynnikiem pobudzającym wzrost kości szczęk w trzech wymiarach. Brak tego pobudzenia może skutkować ciężkimi morfologicznymi wadami zgryzu, których leczenie w chwili obecnej jest wyłącznie operacyjne. Należy również pamiętać, że ząb pozbawiony swojego odpowiednika w przeciwległej szczęce ma tendencję do wysuwania się z zębodołu i pozornego wydłużania (tzw. efekt Godona).

Leczenie zębów mlecznych. Zęby mleczne trzeba leczyć!

Terapia wszystkich tych wad, gdy już się w pełni rozwiną jest długotrwała, kosztowna i męcząca dla pacjenta. Dlatego właśnie leczenie zębów mlecznych i ich utrzymanie w jamie ustnej najdłużej jak to możliwe (najlepiej aż do czasu fizjologicznej eksfoliacji, czyli wypadnięcia z powodu wyrzynającego się pod spodem zęba stałego) jest tak ważne. W wypadku konieczności przedwczesnego usunięcia zęba mlecznego, niejednokrotnie konieczne jest stosowanie specjalnych aparatów ortodontycznych nazywanych „utrzymywaczami przestrzeni”. Jak widać, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie można traktować wizyty u stomatologa jak zła koniecznego. Jeśli zaczniemy zachęcać dziecko odpowiednio wcześnie do wizyt u dentysty z uśmiechem na twarzy będzie ono chodziło na wizyty kontrolne.

O tym jak zachęcić dziecko do wizyty o dentysty pisaliśmy TUTAJ.

Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Jak zachęcić dziecko do mycia ząbków?

Leave a reply