Mycie zębów szczoteczkami elektronicznymi. Jaka jest różnica między szczoteczką elektryczną, a soniczną?

Lekarze dentyści jednomyślnie potwierdzają, że szczoteczki elektryczne są bardzo dobrą alternatywą dla zwykłych „manualnych” szczoteczek do zębów (pisaliśmy o nich tutaj). Jednak to głównie technika mycia zębów – a nie sama szczoteczka – mają największe znaczenie. Każdy stomatolog w Łodzi potwierdzi, że niedokładne mycie zębów szczoteczką elektryczną będzie dawało gorsze rezultaty niż użycie zwykłej szczoteczki. Ponadto stosowanie szczoteczki elektrycznej nie zwalnia z prawidłowego nitkowania zębów, stosowania płynów do płukania jamy ustnej oraz wizyt kontrolnych w gabinecie. Dlatego tak ważne oprócz wybrania odpowiedniej szczoteczki (bez względu na to czy jest to szczoteczka manualna czy elektryczna) jest też nauczenie się jak dobrze się nią posługiwać.

https://e-dentalcare.pl/

https://e-dentalcare.pl/

Rodzaje szczoteczek elektrycznych – czym różnią się szczoteczki elektryczne od sonicznych?

Istnieją dwa typy szczoteczek elektrycznych: elektryczne oraz soniczne. Różnice pomiędzy nimi tak naprawdę sprowadzają się do liczb.

W szczoteczkach elektrycznych główka wymiennej końcówki porusza się z szybkością od 3 do 7,5 tysięcy razy na minutę. Odwzorowuje ona wymiatający ruch wykonywany w czasie mycia szczoteczką manualną, jednak z o wiele większą częstotliwością. Włosie szczoteczki wykonuje ruch obrotowy, skutecznie usuwając nagromadzoną płytkę nazębną.

Szczoteczki soniczne oferują znacznie większe częstotliwości (od 30 do 40 tysięcy powtórzeń na minutę). Wykonują jedynie ruchy pulsacyjne jednak ich szybkość jest ogromna, co powoduje powstanie fali kawitacyjnej, w której wyniku (przez powstawanie mikropęcherzyków powietrza) dochodzi do niszczenia komórek bakteryjnych.

Dla porównania – w czasie mycia zębów ręczną (manualną) szczoteczką można wykonać do 300 powtórzeń na minutę. Jest to wartość dalece obiegająca od osiągów szczoteczek elektrycznych.

Nie da się również ukryć, że mycie zębów szczoteczką elektryczną jest prostsze niż szczoteczką manualną. Szczoteczki elektryczne najczęściej posiadają wymienne końcówki. Pozwala to na ich użytkowanie przez całą rodzinę. Dodatkowym i bardzo przydatnym wyposażeniem jest wyświetlacz z pomiarem czasu mycia zębów, np. Oral-B Smart Guide (na zdjęciu poniżej). Urządzenie co 30 sekund podaje sygnał do zmiany miejsca szczotkowania – w ten sposób każdy z czterech kwadrantów jamy ustnej jest dokładnie oczyszczony, a czas samego mycia nie jest skracany poniżej 2 minut. Poza tym, możliwy jest wybór kilku trybów pracy szczoteczki. W momencie, gdy używamy zbyt dużej siły nacisku szczoteczki na zęby (co również jest szkodliwe) zapala się czerwona dioda ostrzegawcza, a szczoteczka przerywa swoją pracę do momentu zmniejszenia nacisku.

Mycie zębów szczoteczką elektryczną – technika.

Zgodnie z wcześniejszym wpisem na temat szczoteczek manualnych (tutaj) przypominamy, że niezależnie od rodzaju używanej szczoteczki zęby powinny być myte dwa razy dziennie: rano i wieczorem oraz w miarę możliwości po posiłkach, za każdym razem po co najmniej 2 minuty.

Lekarz dentysta gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi radzi jak myć zęby szczoteczką elektroniczną:

Aby rozpocząć mycie zębów szczoteczką elektryczną, jej bateria musi być naładowana. Im jest słabsza tym szczoteczka pracuje wolniej, przez co zmniejsza się jej efektywność. Na główkę wymiennej końcówki należy nanieść pastę do zębów. Każdy z 4 kwadrantów zębów (górny prawy, górny lewy, dolny prawy i dolny lewy) wymaga oczyszczania przynajmniej po 30 sekund. Zaleca się rozpoczęcie mycia od powierzchni zewnętrznej zębów w danym kwadrancie. W każdym miejscu należy przytrzymać szczoteczkę przez parę sekund, a następnie płynnie i powoli przesunąć ją do następnego obszaru. Ważne jest, aby nie pomiąć żadnego fragmentu powierzchni zęba (w tym przestrzeni stycznych). W tym celu należy podążać szczoteczką wzdłuż linii dziąseł i krzywizny zębów. Następnie czynność należy powtórzyć po stronie wewnętrznej, jak i żującej zębów.

Przeciwwskazane jest używanie nadmiernej siły, która powoduje zbytnie ścieranie powierzchni zębów jak i urazy dziąseł. Nie jest również wymagane wykonywanie ruchów szorowania czy wymiatania – tą pracę wykonuje za nas silnik szczoteczki. Mycie zębów szczoteczką elektryczną warto zakończyć oczyszczeniem powierzchni języka (choć to trochę łaskocze). Zabieg taki usunie większość bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech. Na koniec mycia należy wypłukać resztki pasty niewielką ilością wody, a główkę szczoteczki należy oczyścić pod bieżącą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Przechowywanie szczoteczki „na mokro” powoduje nadmierny rozwój drobnoustrojów na jej włóknach.”

Leave a reply