Krótka historia szczoteczki do zębów – Dentysta w Łodzi.
Szczoteczka do zębów towarzyszy nam każdego dnia. Bez względu na wiek, porę roku, miejsce pobytu, używamy jej co najmniej 2 razy dziennie. Czy wiemy jednak jaka jest historia szczoteczki do zębów? Kiedy powstała? Jak wyglądały pierwsze szczoteczki? Dlaczego szczoteczka zyskała taką popularność i jest najważniejszym przyrządem w codziennej higienie jamy ustnej? Dentysta w Łodzi prezentuje tekst „Krótka historia szczoteczki do zębów” i zachęca do przeczytania reszty wpisów na naszym blogu m.in.
Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną? – https://arie-stomatologia.pl/poprawnie-myc-zeby-szczoteczka-manualna/
Mycie zębów szczoteczkami elektronicznymi. Jaka jest różnica między szczoteczką elektryczną, a soniczną? – https://arie-stomatologia.pl/mycie-zebow-szczoteczkami-elektronicznymi-roznica-miedzy-szczoteczka-elektryczna-a-soniczna/
Kiedy szczotkować zęby? – https://arie-stomatologia.pl/kiedy-szczotkowac/
Jak szczotkować zęby? – film instruktażowy. – https://arie-stomatologia.pl/szczotkowanie/
Co zrobić, kiedy dziecko nie chce myć zębów? Dentysta w Łodzi.- https://arie-stomatologia.pl/zrobic-dziecko-chce-myc-zebow/
Zanim wymyślono szczoteczkę do zębów.
Dbałość o zęby towarzyszyła ludziom od zawsze. Podczas wykopalisk archeologicznych odnaleziono przyrządy, które świadczą o tym, że już starożytni Egipcjanie czy Rzymianie utrzymywali dobrą higienę jamy ustnej. Do usuwania pokarmu spomiędzy zębów używali m.in. gałązek, wykałaczek, nici lnianych, piór ptasich i ości ryb. Również Chińczycy w czasach p.n.e. stosowali do czyszczenia zębów i przestrzeni między nimi gałązek drzew o właściwościach aromatycznych, bakteriobójczych i odświeżających jamę ustną. W krajach arabskich do utrzymania higieny jamy ustnej używano narzędzia o nazwie miswak (inaczej siwak) – wykonanego z gałązek lub korzeni roślin mających właściwości bakteriobójcze. Według niektórych danych do czyszczenia zębów używano też kredy i sody oczyszczonej.
Pierwsza szczoteczka do zębów.
Podaje się, że pierwsi szczoteczki do zębów wymyślili Chińczycy z czasów dynastii Tang, na przełomie VIII i IX w. n.e.. Ich wygląd i forma z czasem zmieniały się, a ten najbardziej zbliżony do ówczesnego datuje się na rok 1498. Pierwowzór szczoteczki zupełnie nie przypominał tej, którą dzisiaj myjemy zęby. Rączka wykonana była z kości, a w wybitych w niej otworach umieszczana była sierść (szczecina) zwierzęca np. dzika, niedźwiedzia lub świni. Włosie mocowane było do dziurek za pomocą małych drucików. Co ciekawe, chociaż pierwsze szczoteczki były o wiele delikatniejsze niż te które znamy obecnie, dobrze spełniały swoją rolę. Zęby nie były wówczas narażone na tak wiele uszkodzeń, jak ma to miejsce dzisiaj, a ówczesna dieta była uboższa w kwasy, które są jedną z głównych przyczyn niszczenia szkliwa zębów.
W XVII wieku rozpoczął się eksport szczoteczek z Chin do Europy (trwał aż do połowy XX wieku). Szczoteczki te były dobrem luksusowym i niedostępnym dla wszystkich. Miały bogato zdobione rączki wykonane ze srebra, bądź złota, a włosie było naturalnego pochodzenia. Mogli sobie na nie pozwolić tylko nieliczni.
Europejska historia szczoteczki do zębów (takiej w formie przybliżonej do tej jaką znamy dziś) zaczęła się w roku 1728, gdy to francuski lekarz Pierre Fucharre stworzył szczoteczkę z końskiego włosia. Z czasem na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej szczoteczek, których masowa produkcja rozpoczęła się w Anglii w 1780 roku, za sprawą Williama Addisa. Produkowane szczoteczki nie były bez wad. Okazało się, że używane w szczoteczkach naturalne włosie słabo schło, włoski mocno wypadały, a co najgorsze we włosiu gromadziły się bakterie. Zaczęto więc szukać alternatywnych rozwiązań.
W międzyczasie w Stanach Zjednoczonych przyznano pierwszy patent na szczoteczkę do zębów. W roku 1850 uzyskał go H. N. Wadsworth. W 1855 roku rozpoczął on w USA masową produkcję szczoteczek. Były to tzw. „szczoteczki profilaktyczne” – trójrzędowe pęczki włosia osadzone w profilowanej główce.
W Polsce szczoteczka do zębów początkowo trafiła najpierw do Wojska Polskiego z Niemiec. Miało to miejsce w 1934 roku.
W XX wieku udało się rozwiązać problem włosia szczoteczki. Naturalne włoski zastąpił materiał syntetyczny – nylon. Pierwsza szczoteczka z nylonowym włosiem i plastikową rączką trafiła do sklepów w 1938 roku, a wprowadziła je do obiegu firma DuPont.
Szczoteczki dziś.
Kiedy wydawać się mogło, że szczoteczka została już dopracowana do perfekcji do sprzedaży wprowadzono pierwsze szczoteczki elektryczne. W 1939 roku pojawiły się pierwsze szczoteczki napędzane baterią, które popularność zyskały w latach 60 tych XX wieku w formie opracowanej w< 1954 roku przez Szwajcara – Philippe’a Guya Wooga. Napędzane elektrycznością włókna mogły czyścić zęby z prędkością kilku tysięcy ruchów obrotowych na minutę (szczoteczką manualną wykonuje się około 600 ruchów na minutę). W 1987 roku pojawiły się projekty kolejnego wynalazku – szczoteczki sonicznej. Do produkcji wprowadzoną ją w 1992 roku, za sprawą amerykańskiego naukowca – Roberta Bocka. Włókna szczoteczek sonicznych wykonują ruch wymiatający, zamiast obrotowego, udoskonalona została wibracja i pulsacja szczoteczki elektrycznej i a prędkość sięga nawet do 40 tys. ruchów na minutę! Dentysta w Łodzi opowiada o szczoteczkach sonicznych i elektrycznych tutaj: https://arie-stomatologia.pl/mycie-zebow-szczoteczkami-elektronicznymi-roznica-miedzy-szczoteczka-elektryczna-a-soniczna/
Dentysta w Łodzi – Dlaczego szczoteczka do zębów jest taka ważna?
Dentysta w Łodzi: „Współczesne szczoteczki, zarówno manualne, elektryczne jak i soniczne, są dostosowane do różnych potrzeb konsumentów.” Oprócz szczotkowania zębów mają za zadanie m.in. czyścić powierzchnię języka. W sklepach można dostać szczoteczki o różnych kolorach, twardości włosia, różnej wielkości główki itd.. Każdy powinien znaleźć szczoteczkę, która będzie najlepiej odpowiadała jego potrzebom. Szczoteczka to najważniejszy przyrząd w codziennej higienie jamy ustnej. Nawiązując do mitów stomatologicznych, które Państwu prezentujemy: „Czy podczas mycia zębów pasta jest ważniejsza niż szczoteczka?” NIE! „Pasta do zębów faktycznie poleruje zęby i odświeża oddech, co daje poczucia wystarczającego ich umycia, ale płytkę bakteryjną można usunąć z zębów tylko za pomocą szczoteczki.” → https://arie-stomatologia.pl/porady/ Nic dziwnego, że szczoteczka do zębów uznawana jest w wielu plebiscytach i zestawieniach za jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości! Dentysta w Łodzi radzi, by znaleźć taką, która pozwoli nam skutecznie zadbać o zdrowie i wygląd naszego uśmiechu!
Źródła:
– https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/historia-tradycyjnej-szczoteczki-do-zebow/
– https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczoteczka_do_z%C4%99b%C3%B3w
– https://www.polskieradio.pl/10/3940/Artykul/1271191,Szczoteczka-do-zebow-historia-niezwyklego-wynalazku
– https://dentonet.pl/historia-szczoteczki-do-zebow/
– https://gadzetomania.pl/59991,korzystasz-z-niej-na-co-dzien-ale-czy-wiesz-skad-sie-wziela-historia-szczoteczki-do-zebow
– https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/