Co zrobić, kiedy dziecko nie chce myć zębów?

Rodzice małych pacjentów przychodzących na pierwszą wizytę do gabinetu Arie Stomatologia często skarżą się, że ich dzieci nie chcą myć zębów. Że przy tym płaczą i marudzą czasami tak długo, aż rodzic w końcu nie da za wygraną. Co na to stomatolog dziecięcy w Łodzi?

W gabinecie Arie Stomatologia pracują lekarze z długim stażem pracy z dziećmi, więc wiemy, że niejednokrotnie zachęcenie dziecka do mycia zębów to ogromny wyczyn. A jeszcze trudniej jest potem z odbyciem wizyty u stomatologa. O przełamywaniu dentofobii u dzieci pisaliśmy TUTAJ. Teraz natomiast podpowiemy jak zapobiec częstym leczeniom stomatologicznym u dziecka, dbając razem z nim o higienę jemy ustnej i zapobiegając rozwojowi próchnicy.

Pierwsze kroki w nauce higieny jamy ustnej u dziecka.

Ważne, by uczyć dziecko mycia zębów już od najmłodszych lat. U niemowlaka rodzic powinien przecierać dziąsełka czystą gazą z przegotowaną wodą jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Jest to ważne ze względu na higienę, ale jeszcze bardziej ze względu na wytworzenie u dziecka przyzwyczajenia do mycia zębów. Z czasem gdy pojawią się pierwsze mleczaki gazę należy wymienić na małą szczoteczkę dopasowaną do wielkości ząbków u dziecka. Ząbki trzeba myć dziecku codziennie. Bardzo ważna jest konsekwencja. Nie powinno się robić „dni dziecka” i odpuszczać, bo niestety dziecko może się potem takich dni coraz częściej domagać.

Mycie ząbków z dzieckiem powinno być dla niego przyjemnym czasem spędzonym z rodzicem. Dziecka nie należy zmuszać i męczyć przesadnie długim szorowaniem zębów. Takie nastawienie może dziecko tylko zniechęcić. Warto połączyć moment mycia ząbków z zabawą. Myjąc zęby dziecka (lub gdy jest starsze i ono myje ząbki samo) można np. śpiewać mu piosenkę lub opowiadać historyjkę. Drodzy rodzice czy znacie piosenkę „Myj zęby” Fasolek albo rymowankę „Szorujemy ząbki dzielnie, szczotką, pastą, ciepłą wodą, aby lśniły jak gwiazdeczki super bielą i urodą.”? Takich wierszyków i piosenek jest w internecie o wiele więcej… Zawsze można też można samemu napisać coś z dzieckiem.

 

Jak zachęcić starsze dziecko do mycia zębów?

Starsze dzieci nie zawsze chcą słuchać piosenek czy wierszyków, są już doroślejsze i tak też należy je traktować w kwestii higieny jamy ustnej. Niech dziecko samo wybierze sobie kolor szczoteczki, którą chce myć zęby i pastę, której chce używać. Jeszcze w sklepie warto poprosić dziecko o obietnicę, że będzie myło ząbki, że będzie to robiło za pomocą nowej szczotki dokładnie i systematycznie. Oprócz zwykłych szczoteczek manualnych, niektóre firmy oferują szczoteczki soniczne i elektryczne dla dzieci (o tym czym różnią się między sobą szczoteczki pisaliśmy TUTAJ). Mają one kolorowe obudowy, miękkie włókna i odpowiednio dopasowaną do higieny u dzieci szybkość obrotów. Przykłady to: szczoteczki Braun Oral-B Stages Power 900 Kids czy Braun Oral-B Family Pack ze szczoteczką dla dziecka i dla rodzica.

Można ustalić z dzieckiem, że mimo że ma myć zęby samo będzie to robiło w tym samym czasie co rodzic. Może to się stać kolejną miłą tradycja rodzica z dzieckiem. Rodzic przy okazji może kontrolować czy dziecko myje zęby dokładnie czy tylko trzyma szczotkę w buzi i czy myje je wystarczająco długo, może też poprawić dziecko, gdy nie wkłada w mycie ząbków wystarczającej uwagi. Oczywiście taki czas można urozmaicić np. ustawianiem klepsydry odliczającej czas mycia zębów lub czasomierza w telefonie czy nagrodami za każde porządne mycie zębów. Sprawdzoną metodą jest założenie z dzieckiem kalendarza do którego każdy raz po po umyciu ząbków wkleja się naklejkę. Po uzbieraniu określonej liczby naklejek dziecku należy się wcześniej ustalona nagroda.

Jeśli taka motywacja nie działa można spróbować też płynu wybarwiającego płytkę nazębną. Preparaty takie dostępne są w aptece bez recepty. Płyn po wypłukaniu nim ust wskazuje niedoczyszczone miejsca i barwi płytkę nazębną (osad nazębny) na określony kolor. Misją dziecka jest potem domycie zębów tak, aby nie zostało na nich nic kolorowego.

W aptekach dostępne są też owocowe płyny do płukania ust np. Listerine Smart Rinse dla dzieci. Mogą one stanowić dodatkową atrakcję po umyciu zębów.

 

Stomatolog dziecięcy w Łodzi

Trzeba dbać o to by dziecko myło zęby od najmłodszych lat. Zapewni to, że nasza pociecha nie tylko będzie miała zdrowe mleczaki, a potem zęby stałe, ale też, że nauczy się odpowiednich nawyków związanych z higieną jamy ustnej, które powinny być równie ważne w dzieciństwie, co potem przez całe życie.

O zdrowie zębów dziecka dba rodzic, a w gabinecie Arie Stomatologia również wykwalifikowany stomatolog. Zapraszamy do rezerwacji wizyt: Gabinet Arie Stomatologia tel: 884-053-111.

Leave a reply