Jak utrzymać efekt wybielania zębów?

W gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi niemal codziennie wykonujemy któryś z zabiegów wybielających zęby. Nasi pacjenci od lat powierzają nam swój uśmiech decydując się na wybielanie lampą ZOOM, wybielania nakładkowe, wybielanie martwych zębów czy usuwanie przebarwień za pomocą infiltranta ICON (https://arie-stomatologia.pl/usunac-biale-plamy-icon/). O różnych rodzajach wybielania pisaliśmy dla Państwa tutaj → https://arie-stomatologia.pl/uslugi/wybielanie-zeby/ , o innych zabiegach estetycznych tutaj → https://arie-stomatologia.pl/uslugi/stomatologia-estetyczna/, o przeciwwskazaniach do wybielania tutaj → https://arie-stomatologia.pl/przeciwwskazania-do-wybielania-zebow/ . Tym razem zachęcamy do lektury Pacjentów, którzy już wybielili swoje zęby. Opowiadamy na często zadawane przez Państwa pytanie – Jak utrzymać efekt wybielania zębów?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym w Łodzi.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym w Łodzi cieszy się dużą popularnością wśród Pacjentów. Taki zabieg wykonany pod kontrolą lekarza dentysty, po odpowiedniej do niego kwalifikacji i przygotowaniu jest bezpieczny i bezbolesny. Charakteryzuje się też lepszymi efektami niż domowe metody wybielania za pomocą dostępnych w drogeriach i aptekach past czy pasków wybielających. Decydując się na zabieg wybielający należy jednak pamiętać, że uzyskany efekt jest trudny do przewidzenia i nie jest ostateczny. Niestety nie da się nawet oszacować o ile odcieni rozjaśni się uśmiech, gdyż jest to uwarunkowane wieloma czynnikami takimi jak: predyspozycje genetyczne, zażywanie niektórych leków, wybrana metoda wybielania, wyjściowy kolor szkliwa czy wcześniejszej wykonywane zabiegi wybielania zębów. Trudno też przewidzieć jak długo efekt się utrzyma. To z kolei zależy od codziennych nawyków Pacjenta: diety, higieny jamy ustnej, tego czy Pacjent pali papierosy, czy pije dużo napojów typu kawa/herbata/czerwone wino itp.. Szacuje się, że efekt może utrzymać się przez 2 do 5 lat, ale jak zostało wspomniane trwałość zabiegu zależy od wielu indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Jak utrzymać efekt wybielania zębów? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wytycznych.

Obraz ze strony : https://www.listerine.plproste-nawyki-pozwalajace-zachowac-biale-zeby

Jak utrzymać efekt wybielania zębów? – Po pierwsze nie pal.

Palenie papierosów jest czynnikiem bardzo mocno wpływającym na stan zdrowia i wygląd zębów. Palenie drastycznie skraca czas utrzymania się efektu wybielania, bo przyspiesza odkładanie się osadu, przebarwia szkliwo oraz sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Jeśli efekt wybielania ma się długo utrzymać, konieczne jest rzucenie nałogu.

Jak utrzymać efekt wybielania zębów? – Przede wszystkim odpowiednia higiena.

Najważniejszym wskazaniem (nie tylko dla osób po wybielaniu zębów) jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Odpowiednio częste szczotkowanie, nitkowanie i kontrole u lekarza dentysty pozwolą zadbać zarówno o wygląd, jak i o zdrowie zębów. Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie – rano po przebudzeniu i wieczorem tuż przed pójściem spać, przez około 2-3 minuty. Do szczotkowania trzeba używać odpowiedniej szczoteczki i pasty (https://arie-stomatologia.pl/poprawnie-myc-zeby-szczoteczka-manualna/). Dobrze jest używać produktów wzmacniających szkliwo – mocniejsze i zdrowsze zęby są też dłużej białe.

Najlepiej zęby myć również na około pół godziny po każdym większym spożytym posiłku, ale w sytuacjach, gdy nie ma takiej możliwości można zastosować żucie bezcukrowej gumy. Codzienną higienę jamy ustnej powinno się uzupełnić też nitkowaniem zębów. Pisaliśmy o nitkowaniu tutaj → https://arie-stomatologia.pl/nitkowanie/.

Nie wolno zapominać o regularnych wizytach u stomatologa, kontrole powinny odbywać się raz na pół roku, jeśli będzie taka potrzeba lekarz może zaproponować przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu higienizacji – skalingu i piaskowania.

Jak utrzymać efekt wybielania zębów? – Dieta wpływająca na efekt wybielania.

Tuż po zabiegu wybielającym (i w przypadku wybielania nakładkowego podczas jego trwania) konieczne jest stosowanie tzw. białej diety. Taka dieta polega na wykluczeniu z jadłospisu pokarmów i napoi zawierających w swoim składzie barwiki jak np. buraki, kawa, herbata, czerwone wino, ciemne pieczywo, ciemne mięso, kolorowe warzywa itp.. Więcej o białej diecie piszemy tutaj → https://arie-stomatologia.pl/uslugi/wybielanie-zeby/. Dzięki temu kolor szkliwa po wybielaniu może się utrwalić i ustabilizować.

Biała dieta z oczywistych względów nie może być stosowana zbyt długo. Jedząc produkty tylko białe nie są dostarczane do organizmu wszystkie potrzebne mu do pracy witaminy i składniki odżywcze. Warto jednak, chcąc dłużej podtrzymać efekt wybielania stosować się do kilku zaleceń z czasu trwania białej diety. Po pierwsze powinno się regularnie jeść produkty mleczne, zawierające wapń jak jogurt naturalny, kefir czy biały ser. Wapń wzmacnia zęby, a białe pokarmy nie zawierają barwników, więc są neutralne dla koloru zębów. Silnie barwiące napoje jak kawa, herbata, soki, kolorowe napoje gazowane można pić przez słomkę – można w ten sposób uniknąć ich kontaktu ze szkliwem i barwienia go.

Jak utrzymać efekt wybielania zębów? – Pasty wybielające.

Na rynku dostępnych jest wiele past wybielających. Chociaż samo ich stosowanie bez wcześniej przebytego zabiegu wybielającego zwykle nie daje spektakularnych efektów, to pasty takie pomagają w utrzymaniu osiągniętego już efektu wybielania. Pasty wybielające mają wyższy niż standardowo współczynnik ścieralności RDA. Zazwyczaj, poza typowymi składnikami czyszczącymi, zawierają jeszcze substancje krzemionkowe, węglan wapnia, perlit, dwuwęglan sodu i/lub inne łagodne środki polerujące szkliwo. Pomagają one dzięki temu skuteczniej usunąć powierzchniowe przebarwienia zębów. Należy jednak pamiętać, że stosowanie takiej pasty powinno być skonsultowane z lekarzem dentystą, nadużywanie tego typu środków również może być niekorzystne dla szkliwa i podrażniające dla dziąseł.

Jak utrzymać efekt wybielania zębów? – Zabiegi retuszujące.

Pacjenci, którzy rezygnują z wyżej wymienionych porad i nie są zadowoleni z trwałości efektu wybielania zwykle decydują się na przeprowadzenie zabiegu retuszującego. Takie wybielanie odświeżające kolor można przeprowadzać najwcześniej pół roku po początkowym wybielaniu. W przypadku wybielania nakładkowego, gdy pacjent posiada już szynę wybielającą wystarcza dokupienie żelu wybielającego i przeprowadzenie wybielania zgodnie z wcześniej udzieloną przez lekarza dentystę instrukcją (nie musi być jednak ono tak długie, zwykle wystarczają 2-3 dni aplikowania żelu). W przypadku wybielania lampą ZOOM zabiegiem retuszującym jest właśnie wybielanie nakładkowe. O tym czym jest wybielanie nakładkowe piszemy tutaj → https://arie-stomatologia.pl/uslugi/wybielanie-zeby/ .

Więcej informacji o wybielaniu mogą Państwo uzyskać w naszym gabinecie podczas konsultacji z lekarzem dentystą. Rezerwacja wizyty: 884-053-111.

Leave a reply