Wybielanie zębów – dlaczego należy je wykonywać w gabinecie stomatologicznym? Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?
Każda osoba, która jest zainteresowana wybielaniem zębów, zarówno metodą indywidualnie dobranych nakładek, jak i wybielaniem gabinetowym (lampą Philips ZOOM) musi zostać bezwzględnie do zabiegu zakwalifikowana. Lekarz Stomatolog przeprowadza konsultację w celu sprawdzenia czy u pacjenta nie występują ukryte problemy jamy ustnej, bo często pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swoich ubytków próchnicowych lub innych czynników będących przeciwwskazaniem do podjęcia wybielania. To, że zęby nie bolą niestety nie znaczy w każdym przypadku, że są one zdrowe. Nawiązując do mitu, który kiedyś już obalaliśmy „Czy próchnicę zawsze widać?” (https://arie-stomatologia.pl/fakty-mity-temat-zdrowia-zebow-higieny-jamy-ustnej/) – „Gdy próchnica jest widoczna, jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Próchnica początkowo rozwija się zazwyczaj w trudno dostępnych i mało widocznych miejscach w jamie ustnej. Dopiero potem drąży wgłąb zaatakowanego zęba i pokazuje się na jego powierzchni.” Ból zęba zaczyna się dopiero wtedy, gdy „próchnica drążąc głęboko przez szkliwo i zębinę, drażni miazgę inicjując jej stan zapalny”. (https://arie-stomatologia.pl/bol-zeba/) Jest to już zaawansowany stan próchnicy, wymagający natychmiastowego leczenia. Warto jednak walczyć z próchnicą we wcześniejszych stadiach, nie doprowadzając do bólu i zapobiegając inwazyjnemu i długotrwałemu leczeniu. Niewyleczona próchnica jest jednym z przeciwwskazań do podjęcia wybielania zębów. Myśl o wybielaniu muszą porzucić także pacjenci z paradontozą, niszczejącymi i nieszczelnymi wypełnieniami lub jakimikolwiek problemami z jamą ustną. Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?
Przeciwwskazania do wybielania zębów to m.in.:
- ciąża i karmienie piersią,
- niewyleczona próchnica,
- obecność rozległych (nieszczelnych) wypełnień,
- nieleczone choroby przyzębia,
- paradontoza,
- stan zapalny dziąseł,
- nadwrażliwość obnażonej powierzchni korzenia zęba,
- nadwrażliwość zębów,
- wypełnienia amalgamatowe,
- alergia na nadtlenek wodoru, nadtlenek karbamidu w dużym stężeniu procentowym (lub inny środek wykorzystywany w danym żelu wybielającym),
- alergie na środki chemiczne,
- uszkodzenia tkanek jamy ustnej (afty, owrzodzenia, opryszczka i inne) – do momentu wyleczenia.
- niezdolność lub niechęć do utrzymywania nakładki przez określony czas w jamie ustnej (przy wybielaniu nakładowym),
- niezdolność do utrzymania pozycji półleżącej i otwartych ust przez dłuższy czasu (przy wybielaniu lampą),
- osłabienie organizmu i układu odpornościowego spowodowane leczeniem ciężkich chorób lub zaburzeń np. choroba nowotworowa,
- uczulenie i większa wrażliwość na światło (przy wybielaniu lampą), leczenie PUVA (Psoralen + promienie UVA) lub inna fototerapia (przy wybielaniu lampą),
- przyjmowanie jakichkolwiek preparatów fotoaktywnych, zwiększająch wrażliwość na promienie UVA, bez względu na to czy są one sprzedawane na receptę, czy są to preparaty homeopatyczne (np. ziele dziurawca) – (przy wybielaniu lampą),
- przyjmowanie preparatów żelaza,
- przyjmowanie niektórych leków,
- noszenie protezy tymczasowej akrylowej – może ona zmienić kolor pod wpływem działania żelu wybielającego i lampy,
- noszenie aparatu ortodontycznego – wykonanie wybielania zębów jest możliwe dopiero po około 6 miesiącach od jego zdjęcia,
- niedawno wykonywane zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej.
Jeśli zlekceważy się przeciwwskazania do wybielania zębów i wykonana się zabieg na nieprzygotowanych zębach, może to nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Pacjenci z nadwrażliwością, odsłoniętą zębiną, mikropęknięciami szkliwa, próchnicą, nieszczelnymi wypełnieniami itd.. mogą doświadczać m.in.
- bardzo nasilonej i przedłużającej się nadwrażliwości zębów podczas i po zabiegu wybielania,
- podrażnień zębów, dziąseł, warg, języka,
- bólu, kiedy żel wybielający dotrze do głębszych struktur zęba poprzez otwarte ognisko próchnicy lub nieszczelne wypełnienie,
- zapalenia miazgi zęba/ów,
- nieodwracalnych zmian grubości szkliwa, które może zacząć pękać i stać się nadwrażliwe. Zmiany te są niestety nieodwracalne
- innych problemów ogólnoustrojowych.
W przypadku, gdy pacjent nie zostaje zakwalifikowany do wybielania podczas pierwszej wizyty w gabinecie zalecane (a w przypadku, gdy pacjent nalega na wybielanie – konieczne) jest podjęcie przez niego leczenia stomatologicznego. Zdarza się, że pacjent musi zostać również skierowany na zdjęcie panoramiczne w celu rozplanowania leczenia i dokładnej diagnostyki lub że lekarz dentysta kieruje na wizytę do specjalisty np. periodontologii czy chirurgii twarzowo-szczękowej.
Inne ważne informacje dotyczące wybielania:
- Zabieg nie jest przeznaczony dla dzieci, ani młodzieży poniżej 16 roku życia. Pacjenci poniżej 18 roku życia muszą zostać zakwalifikowani do wybielania przez lekarza dentystę i muszą uzyskać zgodę na zabieg od rodzica lub pełnoletniego prawnego opiekuna.
- Wybielaniu nie poddaje się sztucznych zębów, koron, licówek, wypełnień porcelanowych, kompozytowych ani innych. Nie zmienią one barwy pod wpływem żelu wybielającego.
- Zęby z wieloma przebarwieniami np. po stosowaniu tetracyklin lub w przebiegu fluorozy mogą nie wybielać się łatwo (mogą potrzebować kilku wybielań) lub mogą wcale się nie wybielić.
- Zęby martwe (po leczeniu kanałowym) nie wybielają się tradycyjnymi metodami wybielania. O wybielaniu zębów martwych należy rozmawiać z lekarzem dentystą.
- W przypadku zębów z wieloma wypełnieniami, w celu uzyskania pełnej zgodności odcienia i efektu estetycznego, może zajść potrzeba wymiany wypełnień.
- Podczas wybielania i minimum 2 tygodnie po wybielaniu zakazane jest palenie papierosów.
- Podczas wybielania i na około 4 dni do tygodnia po wybielaniu należy stosować tzw. „białą dietę” (więcej o diecie: https://arie-stomatologia.pl/uslugi/wybielanie-zeby/) Biała dieta jest ważna ze względu na stabilizację koloru. Po zabiegu wybielania zęby są delikatnie i odwodnione, zwiększa się ich porowatość, przez co są bardziej chłonne na znajdujące się w pokarmie i napojach barwniki. Niestosowanie białej diety może spowodować całkowite cofnięcie się efektu wybielania.
- Przed rozpoczęciem wybielania zaleca się wykonanie tzw. higienizacji (skaling + piaskowanie), czyli usunięcie kamienia i osadu nazębnego. Miejsca, gdzie znajduje się kamień nazębny się nie wybielą. O tym czy zabieg jest potrzebny decyduje lekarz dentysta. Ważne również by pamiętać, że od oczyszczania do wybielania powinien minąć chociaż tydzień, aby wygoiły się ewentualne podrażnienia zębów i dziąseł.
Efekt wybielania u każdego pacjenta jest inny i nie może być zagwarantowany. W związku z tym, że naturalny odcień zębów jest uzależniony m.in. od zabarwienia zębiny, grubości i gęstości szkliwa, a także predyspozycji genetycznych nie da się przewidzieć ostatecznego efektu jaki na szkliwo będzie miało wybielanie. Proces wybielania nie jest też procesem stałym, po pewnym czasie dochodzi do cofnięcia się efektów wybielania. W zależności od zastosowanej metody wybielania i indywidualnych nawyków żywieniowych i higienicznych, przyjmuje się, że efekty utrzymują się od około roku do około trzech lat. Tempo utraty białego odcienia można zwolnić lub zatrzymać stosując się do zaleceń lekarza dentysty dotyczących m.in. białej diety po wybielaniu, szczotkowania zębów pastą wybielającą, unikania potraw i napojów silnie barwiących m.in. kawy, herbaty, czerwonego wina itd.. Wybielanie można powtarzać. Za każdym razem powinno to jednak zostać skonsultowane z lekarzem dentystą. Zbyt częste wykonywanie tego typu zabiegów osłabia szkliwo, które może zacząć pękać i stać się nadwrażliwe. Zmiany te są niestety nieodwracalne.
Zawsze przed wybielaniem w gabinecie Arie Stomatologia umawiamy Państwa na wizytę konsultacyjną mającą na celu zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu. Wykonywany jest przegląd i lekarz dentysta ocenia czy nie występują żadne przeciwwskazania do wybielania zębów. To bardzo ważne ze względu na Państwa zdrowie i w tym temacie nigdy „nie idziemy na skróty”.
Zapraszamy na konsultacje przed wybielaniem do naszych lekarzy stomatologów. Wizytę można umówić telefonicznie: 884-053-111 lub mailowo: rejestracja@arie-stomatologia.pl.
Leave a reply