Stomatolog dziecięcy w Łodzi – lakowanie, lakierowanie, lapisowanie.

Stomatolog dziecięcy w Łodzi dba o zęby najmłodszych pacjentów w gabinecie Arie Stomatologia nie tylko lecząc powstałą już próchnicę, ale i zapobiegając jej. W tym celu wykonuje bezbolesne (bez borowania!) zabiegi takie jak: lakowanie i lakierowanie. Stomatolog dziecięcy w Łodzi może również zaproponować bezbolesne (bez borowania!) zatrzymywanie postępowania próchnicy u dzieci tzw. lapisowanie. Czym są te procedury? Kiedy powinno się je wykonać? Na te pytania odpowiada stomatolog dziecięcy gabinetu Arie Stomatologia.

stomatolog dziecięcy Łódź

Stomatolog dziecięcy w Łodzi – czym jest lakowanie?

Lakowanie polega na bezbolesnym (i bez borowania) „zalaniu” bruzd powstających w zębach dziecka płynnym preparatem wydzielającym fluor. Takie głębokie bruzdy zwykle powstają w stałych zębach bocznych (przedtrzonowcach – 4,5 i trzonowcach – 6,7), świeżo po wyrżnięciu, a ich doczyszczenie szczoteczką jest czasami dla dziecka niemożliwe. Słabo zmineralizowane szkliwo niestety szybko ulega działaniu bakterii i w takich przestrzeniach łatwo jest o szybki rozwój próchnicy. Lakowanie stanowi dobrą ochronę przed jej rozwojem.

Kiedy należy zalakować zęby? Oceni to stomatolog dziecięcy w Łodzi, ale przyjmuje się, że najlepszy jest moment, gdy powierzchnia którą wyżynający się ząb stały (4,5,6,7) żuje pojawi się w jamie ustnej. Warto obserwować zęby dziecka, bo pierwsze stałe „szóstki” mogą pojawiać się już u 5 latków.

Jakie są warunki konieczne do wykonania zabiegu lakowania? Ząb musi być świeżo wyrżnięty i całkowicie zdrowy. Dlatego ważne, aby rodzic kontrolował stan uzębienia dziecka i wyłapał moment, gdy zęby się wyrżnęły i są odpowiednie do zabezpieczenia. Powierzchnia bruzd zębów musi być też czysta, bez przebarwień, osadu i bez zmian próchnicowych.

Jak wygląda zabieg? Na początku stomatolog dziecięcy w Łodzi oczyszcza ząbek. Następnie na chwilę jest on „malowany” na niebiesko wytrawiaczem. Na tak przygotowany ząb patyczkiem-zgłębnikiem nakładany jest lak. Lekarz dentysta rozprowadza go po bruzdach. Lak utrwalony jest niebieskim światłem utwardzającym i po sprawdzeniu czy nic nie przeszkadza dziecku w zagryzaniu ząbków, zabieg jest zakończony.

Stomatolog dziecięcy w Łodzi – czym jest lakierowanie?

Lakierowanie zębów inaczej nazywane jest fluoryzacją. Wykonuje się ją zarówno u dzieci, jak i u pacjentów dorosłych u których występuje wysokie ryzyko próchnicy. Fluoryzacja ma zapobiegać jej występowaniu. Na czym polega zabieg z wykorzystaniem fluoru?

Fluor ma działanie wzmacniające szkliwo zębów i hamujące działanie bakterii wywołujących próchnicę, więc jego stosowanie jest ważnym elementem w profilaktyce próchnicy. Fluor znajduje się w paście do zębów, więc aplikujemy go na zęby codziennie. Jednak często u dzieci i dorosłych szczególnie narażonych na rozwój bakterii próchnicowych, taka codzienna higiena nie wystarcza. Wtedy lekarz dentysta proponuje zabieg lakierowania. Niektórzy powinni mieć taki zabieg wykonywany raz na rok, inni raz na 3 miesiące – to kwestie bardzo indywidualne o których decyduje lekarz prowadzący leczenie. Należy pamiętać, że decyzję o zastosowaniu preparatu z wyższym stężeniem fluoru podejmuje lekarz dentysta! Samodzielne dawkowanie fluoru (i np. jego przedawkowanie) może doprowadzić do powstania fluorozy!

Jak wygląda zabieg? Lekarz dentysta najpierw oczyszcza zęby (czasami niezbędne jest usunięcie kamienia nazębnego i osadów – czyli wykonanie skalingu i piaskowania). Potem zęby są osuszane i dopiero na tak przygotowaną powierzchnię zębów nakładany jest fluor. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, a może naprawdę wspomóc walkę z próchnicą.

Stomatolog dziecięcy w Łodzi – czym jest lapisowanie?

Lapisowanie to inaczej impregnacja. Ma ona na celu zatrzymanie postępowania próchnicy w zębach mlecznych. Zabieg stosowany jest w walce z próchnicą „butelkową” i tzw. „kwitnącą” na powierzchniach gładkich zębów mlecznych. Lapisowanie jest też proponowane przez lekarza dentystę dzieciom niewspółpracującym, bojącym się lekarza, ponieważ jest to zabieg bezbolesny i bez borowania.

Na czym polega? Ząb najpierw jest oczyszczony przez stomatologa dziecięcego szczoteczką, potem osuszony. Na tak przygotowany ząb dentysta nakłada po 3 razy na zmianę azotan srebra (czyli lapis) oraz środek który sprawia, że z czasem wytrąci się z niego srebro. Tak wytrącone srebro ma właściwości bakteriobójcze, a więc poprzez niszczenie bakterii bytujących w ubytku, hamuje jego dalszy rozwój. Nie jest to rozwiązanie permanentne, ale bardzo wspomaga walkę z próchnicą u małych pacjentów. Po zabiegu ważna jest zmiana nawyków u dziecka – poprawa higieny jamy ustnej, zmiana diety i inne wskazane przez stomatologa dziecięcego. Zabieg lapisowania powtarza się 3 razy w odstępach tygodniowych i potem co 3 miesiące. Ważne, żeby pamiętać, że po lapisowaniu barwa powierzchni zęba objętej próchnicą niedowracalnie zmienia się na kolor czarny. Ząb będzie miał taki kolor, aż do wypadnięcia.

 

Stomatolog dziecięcy w Łodzi to najlepsza inwestycja w zdrowe i piękne zęby dziecka.

Zachęcamy też do przeczytania innych wpisów o leczeniu stomatologicznym dzieci:

Leave a reply