Wakacje to dobry czas, by zadbać o zdrowie zębów u dziecka. Dentysta w wakacje w Łodzi.

Dlaczego wakacje to dobry czas, aby odwiedzić z dzieckiem lekarza dentystę? Dentysta w wakacje to nie jest oczywiste połączenie. Zazwyczaj rodzicom przypomina się o wizycie u dentysty latem, tylko jeśli dziecko zaboli ząb. W innym przypadku odkładają plany umówienia dziecka do stomatologa na jesień „żeby nie stresować dziecka w wakacje”. To błąd. Przecież okres wakacyjny to najlepszy moment, żeby zadbać o zęby dziecka. Dlaczego? Przedstawiamy kilka najistotniejszych powodów.

Dentysta w wakacje w Łodzi – możliwość umówienia wizyty w godzinach porannych.

W gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi zauważyliśmy u naszych Małych Pacjentów, że najlepiej czują się oni w gabinecie stomatologicznym w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych. Nie są jeszcze zmęczeni po całym dniu, są bardziej zainteresowani tym co dzieje się w gabinecie, skłonni do rozmowy i zabawy, mniej marudni i przez to lepiej współpracują z lekarzem dentystą. Jako rodzice sami Państwo wiedzą jak problematyczny jest kontakt ze zmęczonym i przez to zestresowanym dzieckiem. Dlatego często kiedy pojawiają się Państwo z maluchem u stomatologa w godzinach wieczornych, dziecko po prostu odmawia współpracy. Warto skorzystać z urlopu i poświęcić godzinkę rano na wizytę u stomatologa z maluchem. Przy odpowiednim rozplanowaniu dnia na pewno nie popsuje to Państwu planów wakacyjnych, a dziecku może znacznie poprawić komfort kontaktu z lekarzem. Dentysta w wakacje to naprawdę dobra decyzja, bo…

Wycieczka do dentysty jako atrakcja w ciągu wakacyjnego dnia.

Wiele razy sugerowaliśmy, że dobrze, aby dziecku wizyta u dentysty miło się kojarzyła. („Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Dentofobia u dzieci.”)

Proponujemy Państwu, aby przedstawić dziecku wizytę u dentysty jako atrakcję. Opowiedzieć mu o miejscu, gdzie siada się na kosmicznym fotelu, ogląda się zęby w lusterkach, czyści się je szczoteczkami i klei kolorową plastelinką („Wizyta adaptacyjna u najmłodszych pacjentów.”). Zapraszamy do gabinetu wcześniej, aby dziecko mogło pobawić się na placu zabaw lub w specjalnie przygotowanym u nas kąciku zabaw. Warto też po wizycie zabrać dziecko na lody lub na jakąś następną atrakcję by miło kojarzyło ten dzień. Dzięki takim wspomnieniom od lekarza, dziecko nie będzie kojarzyło gabinetu stomatologicznego z bólem czy strachem, ale z miło spędzonym czasem.

Wakacje to czas, gdy dzieci wypoczywają i korzystają ze wszystkich uroków młodości, łącznie z jedzeniem słodyczy i lodów.

Zęby dzieci w wakacje są szczególnie narażone na działanie czynników próchnicotwórczych. O tym jaki wpływ ma dieta na stan zdrowia dziecka pisaliśmy w tekście „Czym karmić dziecko, żeby miało zdrowe zęby? Wpływ diety na zdrowie zębów dzieci – opowiada pedodonta w Łodzi.”. W związku z tym warto przypilnować, by latem, gdy w menu królują słodycze, dziecko jeszcze lepiej dbało o higienę jamy ustnej. Jeśli mają Państwo z tym problem zachęcamy do przeczytania tekstu: „Co zrobić, kiedy dziecko nie chce myć zębów?”.

Dobrze też zapisać dziecko na przegląd jamy ustnej do lekarza dentysty, który sprawdzi czy nie pojawiły się żadne ubytki próchnicowe i może zaproponować dodatkowe zabiegi jak fluoryzacja, lapisowanie czy lakowanie („Stomatolog dziecięcy w Łodzi – lakowanie, lakierowanie, lapisowanie.”). Przypominamy, że profilaktyka próchnicy u dziecka jest niesamowicie ważna! Może uchronić przed długotrwałym leczeniem, ma wpływ na zdrowie dziecka i na jego późniejsze doświadczenia w gabinecie stomatologicznym.

Przegląd zębów przed wyjazdem na kolonie lub wyjazd zagraniczny.

Większość rodziców zna stres, gdy dziecko zgłasza, że boli je ząbek. Szybkie szukanie dentysty i pomocy, chęć ulżenia dziecku w bólu, są trudne bez względu na to kiedy mają miejsce. Najgorzej jest jednak, gdy ból pojawia się podczas wyjazdu np. na koloniach lub na wyjeździe zagranicznym. Możliwości pomocy dziecku są wtedy ograniczone. Warto więc zawczasu zadbać o to, aby taka sytuacja nie miała miejsca. Warto zgłosić się do swojego stomatologa, przed planowanym terminem wyjazdu. Wykonać przegląd ząbków, sprawdzić czy nie ma żadnych pilnych ubytków do wyleczenia

Warto wykonać przegląd jeszcze przez rozpoczęciem roku szkolnego.

Rozpoczęcie roku szkolnego to zawsze emocjonujące wydarzenie w życiu dziecka. Wiąże się z wieloma stresami i obowiązkami (oraz wydatkami dla rodziców). Warto wykorzystać wolny czas przed rozpoczęciem roku szkolnego i zabrać dziecko do dentysty na przegląd zębów i ewentualne leczenie próchnicy. Później w związku z innymi obowiązkami łatwo o tym zapomnieć, a przecież zdrowie dziecka zawsze powinno być priorytetem. Niech dziecko rozpocznie nowy rok szkolny z pięknym i zdrowym uśmiechem!

Leave a reply