Czym karmić dziecko, żeby miało zdrowe zęby? Wpływ diety na zdrowie zębów dzieci – stomatolog dziecięcy w Łodzi.
Raporty dotyczące stanu zdrowia zębów u dzieci donoszą, że coraz więcej najmłodszych pacjentów gabinetów stomatologicznych ma rozległą próchnicę i liczne problemy w jamie ustnej. Fundacja Wiewiórki Julii, zajmująca się leczeniem stomatologicznym dzieci z domów dziecka, raportuje, że aż 78% dzieci w wieku 7-12 lat ma próchnicę! (Źródło: https://wiewiorkajulia.pl/) Inne badania wykazują, że wśród grupy badanych sześciolatków aż 85% ma próchnicę, a wśród 15-latków odsetek ten wzrasta do 92%! Jak mówi stomatolog dziecięcy Łódź problemy te spowodowane są między innymi niewystarczającą higieną jamy ustnej u dzieci i złą dietą.
Inne przyczyny to: zbyt rzadkie wizyty u dentysty, zbyt późne rozpoczęcie leczenia w gabinecie stomatologicznym, mała wiedza na temat choroby jaką jest próchnica – co ją wywołuje, jak ważne jest leczenie i profilaktyka. O tym jak zachęcić dziecko do mycia zębów pisaliśmy we wcześniejszym wpisie → Co zrobić, kiedy dziecko nie chce myć zębów? . O leczeniu zębów mlecznych → Jak dbać o mleczaki? O profilaktyce próchnicy u dzieci -> Program profilaktyki próchnicy dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat.
Teraz natomiast stomatolog dziecięcy w Łodzi opowie jaka dieta jest jest korzystna dla zdrowia zębów najmłodszych, a jakich produktów należy się wystrzegać dla dobra i zdrowia dziecka. W profilaktyce próchnicy odpowiednia dieta odgrywa ogromną rolę! – podkreśla stomatolog dziecięcy w Łodzi.
Uwaga na cukry!
Największym wrogiem zdrowych zębów u dzieci jest cukier. Każde dziecko lubi cukierki, lizaki, soczki, czekoladę, słodkie batony, słodkie bułki, kolorowe, gazowane napoje… a to właśnie one spożywane w zbyt dużych ilościach są bardzo szkodliwe dla zdrowia i powodują ogromne zmiany w uzębieniu zarówno u najmłodszych, jak i u dorosłych pacjentów. Próchnicy sprzyja przede wszystkim spożywanie produktów bogatych w cukry proste (tj. glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza), do których należą m.in.: cukier, miód, wszystkie słodycze i napoje słodzone oraz owoce i soki owocowe. Cukier jest „sprytnym wrogiem”, bo czasami „atakuje” w kamuflażu. Jak opowiada stomatolog dziecięcy w Łodzi, czasem rodzice ograniczają dzieciom słodycze, ale w zamian dają do picia soki owocowe wzbogacane dodatkowymi substancjami słodzącymi, które przecież też zawierają ogromne ilości cukrów i mają na zęby ten sam wpływ co lizak lub cukierek.
Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka?
Oczywiście nie trzeba popadać w skrajność i zupełnie zabraniać dziecku słodkich przyjemności. Trzeba jednak pamiętać, by dawkować je dzieciom z umiarem. Rodzice pytają: „Jak mam odmówić dziecku słodyczy?” Proponujemy ustalić z dzieckiem np. jeden słodki dzień w tygodniu, kiedy dziecko dostaje słodycze, które sobie wcześniej wybierze. Ze względu zdrowia zębów lepiej też by słodycze były spożywane zaraz po posiłku, nie jako przegryzka pomiędzy posiłkami.
Ksylitol, zamiast cukru?
Wraz z modą na zdrowe jedzenie, pojawiły się pierwsze informacje o zdrowszym zamienniku cukru – ksylitolu. Ksylitol to produkt fiński. Tego typu cukier pozyskiwany jest z drewna brzozowego, jest naturalny, o 40% mniej kaloryczny niż cukier konwencjonalny i posiada niski indeks glikemiczny – IG8. Nie ma jeszcze jednoznacznych badań wykazujących na działanie przeciwpróchnicze ksylitolu, ale prowadzone badania i eksperymenty wykazują, że jest on lepszy dla zdrowia zębów niż zwykły biały cukier. W krajach skandynawskich guma do żucia z ksylitolem podawana jest dzieciom w przedszkolach po każdym posiłku. Ksylitol zastępuje tam cukier w niemal wszystkich gumach i słodyczach, dodawany jest też do niektórych past do zębów. Warto spróbować zastąpić cukier tradycyjny w domowych wypiekach na ksylitol. „Nie uchroni on przed próchnicą, ale na pewno będzie lepszy niż tradycyjny cukier biały.” – mówi stomatolog dziecięcy Łódź.
Jakie pokarmy należy ograniczyć, aby zadbać o zęby?
„Przede wszystkim: słodkie bułki i pączki, ciasteczka, ciasta, batony, masło orzechowe i czekoladowe, cukierki, chrupki ziemniaczane, chipsy i kolorowe napoje gazowane. Ale też słodkie białe pieczywo czy słodkie płatki śniadaniowe. Najgorsze są te produkty, które kleją się do zębów, dłużej utrzymując się na ich powierzchni (np. chrupki, cukierki typu toffie), bo bakterie próchnicotwórcze mają więcej czasu na działanie. Oprócz cukrów, w diecie dziecka powinno się też unikać dużej ilości pokarmów kwaśnych takich jak soki owocowe (zwłaszcza grapefruitowy, jabłkowy, pomarańczowy), które poprzez swoje niskie pH odwapniają szkliwo zębów.” – mówi stomatolog dziecięcy Łódź.
Oczywiście nie chodzi o to, żeby od razu zupełnie wykluczyć z diety wszystkie wyżej wymienione produkty. Powinny się one znaleźć w codziennym menu, ale w odpowiednich ilościach. A najważniejsze by po ich spożyciu zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli to możliwe około pół godziny po posiłku powinno się umyć dziecku zęby.W higienie jamy ustnej w ciągu dnia pomoże też bezcukrowa guma do żucia.
Co jeść dla zdrowia zębów?
Aby zadbać o zęby i dostarczyć im składniki odżywcze biorące udział w procesach wzrostu i mineralizacji, należy spożywać pokarmy bogate w wapń, witaminę D, fosfor i fluor. Dieta dziecka powinna być więc bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby morskie, mleko i duże ilości nabiału – serów, jogurtów naturalnych, produkty roślinne (m.in. warzywa liściaste), mięso i jaja. Słodycze lepiej zastąpić świeżymi warzywami i owocami, a kolorowe napoje i soki – niegazowaną wodą mineralną.
Żeby dostarczyć organizmowi witaminę D warto również spędzać z dzieckiem czas na słońcu, bo organizm produkuje witaminę, gdy jest eksponowany na promieniowanie słoneczne. W zapobieganiu próchnicy ważne znaczenie ma również zwykła woda. Pomaga ona wypłukać resztki jedzenia z jamy ustnej i jest potrzebna organizmowi do wyprodukowania odpowiedniej ilości śliny. Warto więc dbać o to by często podawać ją dziecku do picia.
Profilaktyka próchnicy u najmłodszych – stomatolog dziecięcy Łódź
Wpływ odżywiania na zdrowie zębów jest szczególnie istotny u najmłodszych dzieci. Co najmniej do końca pierwszego roku życia dziecku nie powinno się zupełnie podawać słodyczy, ani pokarmów mocno słodzonych (jak np. słodkie soki marchewkowo-owocowe). Nie należy też smarować dziecku smoczków cukrem czy miodem. Czasami dziecko prosi o napój na noc. Nie powinno się na noc podawać np. soku, bo w nocy w jamie ustnej produkowane jest mniej śliny, która naturalnie oczyszcza zęby. Po umyciu zębów, na noc najlepiej podawać dziecku zwykłą wodę.
Dzieci karmione w nocy i zasypiające z butelką np. mleka są szczególnie narażone na rozwój tzw. próchnicy butelkowej. Mleko dla niemowląt jest niestety również bardzo bogate w cukry, które nieusunięte z dziąsełek dziecka stają się pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Działanie czynników próchnicotwórczych na słabo zmineralizowane tkanki zęba, może mieć katastrofalne skutki dla rozwoju zębów u dziecka.
Nawyki i zachowania związane z żywieniem.
Odpowiednie wykształcenie nawyków żywieniowych dziecka może wpłynąć na zwiększenie odporności na próchnicę, ale też poprawić ogólne zdrowie dziecka w przyszłości. Jednym z najgorszych nawyków żywieniowych (nie tylko dla zębów) jest podjadanie pomiędzy posiłkami głównymi. Częste jedzenie za każdym razem obniża pH w jamie ustnej, a to sprzyja demineralizacji szkliwa i prowadzi do rozwoju próchnicy.
Poza tym:
- nie warto nadmiernie słodzić gotowanych potraw, w ten sposób można przyzwyczaić dziecko do słodyczy,
- powinno się podawać dziecku posiłki, które wymagają dokładnego żucia np. surowe owoce – przyczyniają się one do oczyszczania zębów,
- nie należy trzymać słodyczy w zasięgu dostępu dziecka. W ten sposób dziecko ma dostęp do słodyczy tylko za zgodą i pod nadzorem rodzica, który może wyznaczyć odpowiednia porę i dawkę. Lepiej by dziecko zjadło słodycz od razu po posiłku (jako deser), gdy pH w jamie ustnej już jest zmienione niż później pomiędzy posiłkami. Lepiej też by zjadło więcej naraz niż małe porcje kilka razy dziennie.
- dobrze nauczyć dziecko, by jako nagrodę traktowało nie tylko słodycz, ale też zdrowszą przekąskę np. owoce, jarzyny, sery czy serki,
- trzeba nauczyć dziecko, że po myciu zębów nic się już nie je, ani nie podjada. Spać trzeba iść zawsze z czystymi zębami.
Za zmiany w diecie dziecka wdzięczne będą za to nie tylko zęby, ale i cały, młody organizm.
Stomatologia dziecięca – Arie Stomatologia – stomatolog dziecięcy Łódź.
Pracujący w gabinecie Arie Stomatologia lekarze dentyści przypominają, że dbanie o zdrowie zębów dziecka to bardzo ważny obowiązek każdego rodzica. Najlepiej zacząć od profilaktyki: wizyt w gabinecie stomatologicznym już od 2 roku życia dziecka, regularnych przeglądów, odpowiedniej diety i higieny jamy ustnej. Jeśli próchnica wymaga już leczenia, nie należy zwlekać! Bakterie próchnicotwórcze bardzo szybko się namnażają, powiększają „dziury w zębach” i atakują kolejne dotychczas zdrowe zęby. Większe ubytki próchnicowe wymagają też bardziej inwazyjnego leczenia, a niekiedy wręcz usunięcia zęba. Konieczność usunięcia zęba mlecznego z powodu próchnicy też może natomiast nieść za sobą różne konsekwencje np. kłopoty z wyżynaniem się zębów stałych czy wady zgryzu. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty!
Zachęcamy też do przeczytania innych wpisów na naszym blogu:
Stomatolog dziecięcy w Łodzi – lakowanie, lakierowanie, lapisowanie. – https://arie-stomatologia.pl/stomatolog-dzieciecy-w-lodzi/
Co zrobić, kiedy dziecko nie chce myć zębów? – https://arie-stomatologia.pl/zrobic-dziecko-chce-myc-zebow/
Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Dentofobia u dzieci. – https://arie-stomatologia.pl/co-zrobic-by-dziecko-nie-balo-sie-dentysty-dentofobia-u-dzieci/
Program profilaktyki próchnicy dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat.- https://arie-stomatologia.pl/program-profilaktyki-prochnicy-dla-dzieci-wieku-3-12/<
Jak dbać o mleczaki? – https://arie-stomatologia.pl/jak-dbac-o-mleczaki/
Czy warto leczyć zęby mleczne? – https://arie-stomatologia.pl/mleczaki/