Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą? – stomatolog Retkinia

Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą? – stomatolog Retkinia

odpowiada stomatolog Retkinia – lek.dent. Magda Tyrka z gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi. „Wielu Pacjentów zgłaszających się do naszego gabinetu sygnalizuje, że boi się wizyty. Taki lęk, w niektórych przypadkach zwany dentofobią, może mieć wiele przyczyn np. złe doświadczenia z dzieciństwa lub wcześniejszego leczenia, obawa o stan zębów lub o koszty zabiegów. Stomatolog Retkinia zaleca Pacjentom, by zastanowili się co dokładnie powoduje ich lęk. Może są to odgłosy w gabinecie, niemożność wstania z fotela albo brak wiedzy o tym co w danym momencie robi lekarz? Poinformowanie o tym dentysty pozwala wiele czynników lęku zminimalizować np. włączając w gabinecie muzykę, umawiając się z lekarzem na sygnał alarmowy czy koncentrując uwagę na piłeczce antystresowej.

Pacjentom często pomaga też obecność w poczekalni bliskiej osoby i stosowanie technik relaksacyjnych np. treningu autogennego Schultza czy treningu relaksacji Jacobsona. Jeśli Pacjent wie, że cierpi na dentofobię warto też najpierw umówić się na konsultację, nie od razu na leczenie. Czasem już szczera rozmowa z sympatyczną Panią dentystką, obejrzenie nowoczesnego sprzętu na którym pracuje i poznanie atmosfery w gabinecie pozwalają Pacjentowi na odstresowanie się i poddanie leczeniu na drugiej wizycie w placówce. Tak samo warto zachowywać się w przypadku dzieci. Niech ich pierwszy kontakt z dentystą będzie wizytą adaptacyjną polegającą na zabawie na fotelu, oglądaniu i myciu ząbków. Dzięki takiemu początkowi dziecko nie będzie kojarzyło dentysty z bólem, ale z miejscem przyjaznym, skąd grzeczni Pacjenci zawsze wychodzą z nagrodą.

Inne teksty na temat dentofobii i radzenia sobie z lękiem przed dentystą – stomatolog Retkinia radzi:

Gabinet Stomatologii Kosmetycznej – Mistrzowie Urody 2018 Dziennik Łódzki

Artykuł „Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą? – stomatolog Retkinia” jest częścią cyklu, który będzie co tydzień publikowany w dodatku o zdrowiu Dziennika Łódzkiego. Publikacja możliwa jest dzięki Państwa głosom na nasz gabinet w plebiscycie Mistrzowie Urody Dziennika Łódzkiego 2018. Dziękujemy za przyznany nam tytuł Gabinetu Stomatologii Kosmetycznej 2018 i możliwość podzielenia się z Państwem naszą wiedzą na temat leczenia stomatologicznego.

O plebiscycie Mistrzowie Urody Dziennika Łódzkiego: https://arie-stomatologia.pl/gabinet-stomatologii-kosmetycznej/

Łódź, Pienista 41G lok. 17 os. Retkinia
www.arie-stomatologia.pl Tel: 884-053-111
Leczenie próchnicy | Leczenie kanałowe | Wybielanie zębów | Protetyka | Chirurgia | Pedodoncja | Implanty

Leave a reply