Czym jest dentofobia?
Niestety dentysta często stereotypowo kojarzony jest z bólem. Z tego powodu ponad połowa Polaków odczuwa niepokój i dyskomfort przed każdą, kolejną wizytą u stomatologa. Według badań, ponad 43% ankietowanych ze strachu wstrzymuje się z wizytami w gabinecie stomatologicznym i decyduje się na nie dopiero, gdy zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe. Dentofobia (inaczej odontofobia) to jednak więcej niż zwykły strach. Fobia ta objawia się paraliżującym lękiem przed leczeniem u stomatologa, uniemożliwiającym nawet podjęcie decyzji o zapisaniu się na wizytę. Do dentofobii przyznaje się około 15% Polaków.
Jak widać strach przed stomatologiem to zjawisko stosunkowo powszechne i nie powinno być ono powodem do wstydu. Mimo to, większość osób, nie chce przyznać się lekarzowi do dentofobii i po prostu nie pojawia się na wizytach u stomatologa. Strach przed fotelem dentystycznym jest tak silny, że pomimo narastającego bólu i coraz większych problemów w jamie ustnej pacjent nie chce zdecydować się na leczenie. Niestety takie zaniedbanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych (nie tylko z zębami).
Dentofobia. Skąd bierze się lęk przed dentystą?
Z badań prowadzonych na temat dentofobii wynika, że głównymi powodami lęku przed dentystą są: ból podczas poprzednich zabiegów, zasłyszane straszne historie na temat leczenia u stomatologa, złe podejście lekarza prowadzącego wcześniejsze leczenie, bezsilność podczas zabiegów, koszty poniesione na leczenie stomatologiczne w przeszłości i strach, że kolejne leczenie się nie powiedzie. Wiele osób boi się też czy kolejny dentysta okaże się dobrym specjalistą, czy będzie sympatyczny i czy nie okaże się być lekceważący.
Najczęściej wymienianymi czynnikami stresującymi w gabinecie stomatologicznym według ankietowanych są: słyszalna w poczekalni praca wiertła, brak miejsca do czekania w poczekalni, długie kolejki do dentysty i czekanie na swoją wizytę.
Lęk nabyty czy lęk pierwotny? Czy lęk dziedziczymy?
Lęk przed dentystą (i dentofobia) może mieć charakter pierwotny lub nabyty. Lęk pierwotny zwykle pojawia się u dzieci i związany jest ze strachem przed nieznanym. Lęk nabyty obserwujemy u pacjentów, którzy byli już leczeni u stomatologa, ale leczenie zostało źle przeprowadzone, było bolesne, stomatolog ich zawiódł lub cena za zabieg była bardzo wygórowana.
Lęku przed dentystą się nie dziedziczy. Przynajmniej nie drogą genetyczną. Trzeba jednak podkreślić, że rodzice mają wpływ na to czy dziecko będzie się bało dentysty. Informacja czy „dentysta to sadysta” zostaje dziecku przekazana w procesie wychowania.
Dlaczego nie trzeba się bać wizyty u dentysty w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi?
W gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi staramy się zapewnić Państwu bezstresową i przyjemną atmosferę już od przekroczenia progu naszej placówki. W poczekalni czekają na Państwa miejsca siedzące, prasa do czytania, telewizor i muzyka relaksacyjna, umilające czas czekania na leczenie. Zapisujemy Państwa na konkretną godzinę i robimy wszystko co w naszej mocy, aby nie musieli Państwo długo czekać na swoją wizytę. W razie jakichkolwiek potrzeb, w czasie oczekiwania, pomocą służy Państwu pracownik rejestracji lub asystentka stomatologiczna.
Zapewniamy Państwu nowoczesny sprzęt stomatologiczny i opiekę wykwalifikowanych lekarzy. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami na temat naszych lekarzy na portalach Znany Lekarz, Groupon i w sekcji komentarzy Google.
Jeśli cierpią Państwo na dentofobię, prosimy powiadomić o tym osobę zapisującą Państwa na leczenie. Wtedy, jeśli będą Państwo zainteresowani, możemy umówić pierwszą wizytę w formie konsultacji, zapoznania z gabinetem, przeglądu zębów i rozmowy z lekarzem. Dentysta podczas takiej konsultacji na pewno uspokoi Państwa i wyjaśni, że współczesna stomatologia jest tak rozwinięta, że stereotyp bolesnego borowania i wyrywania zębów nie ma już nic wspólnego z rzeczywistością. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu zapoznaniu z lekarzem i naszą placówką kolejne wizyty, wyznaczone już na konkretne leczenie, nie będą dla Państwa aż tak bardzo stresujące.
Źródło badań: Magazyn Stomatologiczny, 2011, XXI, 1, 76-82: Autor: Marcin Krufczyk
Leave a reply