Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty to duże wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto zadbać o to, aby była ona czymś przyjemnym. W ten sposób buduje się w dziecku poczucie bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym, co procentuje na wszystkie przyszłe wizyty u stomatologa. Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Zazwyczaj pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się wtedy, gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się pierwsze ząbki, czyli około 6-8 miesiąca życia. Lekarz może wtedy sprawdzić stan jamy ustnej u malucha, skontrolować wyrznięte ząbki i omówić z rodzicami wszelkie wątpliwości dotyczące ząbkowania i poprawnego dbania o higienę. Podczas pierwszej konsultacji u stomatologa bardzo duże znaczenie ma rozmowa lekarza z rodzicami. Powinna ona uczulić ich na to jak dbać o zdrowie jamy ustnej malucha, jak przygotować dziecko do późniejszych wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz jak zapobiegać poważnej chorobie zębów – próchnicy butelkowej. Próchnica butelkowa może się rozwinąć już u najmłodszych, kilkunastomiesięcznych dzieci m.in. poprzez nieprawidłowe dbanie o nawyki higieniczne i złą dietę.

Do stomatologa powinno się zgłosić wcześniej jeśli dziecko posiada tzw. zęby wrodzone. Po zbadaniu dziecka takie zęby trzeba będzie usunąć, aby w ich miejsce mogły pojawić się właściwe zęby mleczne. Niepokój rodzica powinno wzbudzić także bardzo późne ząbkowanie, czyli brak wyrzniętych zębów, gdy dziecko zbliża się do 12 miesiąca życia. Tak skrajny termin ząbkowania koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem dentystą, najlepiej specjalistą stomatologii dziecięcej. Niekiedy zaburzenia ząbkowania są pierwszym uchwytnym klinicznie objawem patologii ogólnoustrojowej, więc nie powinno się ich lekceważyć.

Kiedy z dzieckiem do dentysty - darmowy obraz z Pixabay

Darmowy obraz pobrany z pixabay.com

Czym jest wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna powinna zostać przeprowadzona podczas, któregoś z kolejnych przeglądów, kiedy maluch będzie już bardziej zainteresowany miejscem w którym się znajduje, będzie zadawać pytania o to co Pani doktor robi lub do czego służą urządzenia w gabinecie. Wizyta adaptacyjna to zabawa na fotelu dentystycznym, mająca na celu w przyjemny sposób opisać dziecku to czego może się spodziewać podczas wizyt u dentysty. Lekarz może na przykład razem z dzieckiem pooglądać jego ząbki w lusterku, policzyć je i posuszyć „suszarką”. Dzieciom zwykle podoba się jeżdżenie fotelem stomatologicznym w górę i dół, jak na statku i psikanie wodą z dmuchawką do kubeczka, a następnie wysysanie jej ślinociągiem. Wszystkie czynności, które na kolejnych wizytach lekarz będzie wykonywał w buzi dziecka mogą zostać wytłumaczone w zabawny sposób, dzięki czemu gdy przyjdzie do wykonania ich w jamie ustnej, dziecko nie powinno się bać co się dzieje. Z doświadczenia lekarzy Arie Stomatologia Łódź wynika, że wizyta adaptacyjna jest bardzo ważna dla zbudowania dobrej współpracy między dzieckiem, rodzicami i lekarzem.

Jak często powinno się chodzić z dzieckiem na przeglądy do stomatologa?

Warto regularnie odwiedzać z dzieckiem dentystę co 3-4 miesiące, w zależności od wskazań lekarza. Dynamika zmian pojawiających się w jamie ustnej dziecka jest większa niż u osoby dorosłej, dlatego również kontrole stomatologiczne powinny się odbywać częściej. Poza tym jeśli dziecko już od najmłodszych lat przyzwyczai się do wizyt w gabinecie stomatologicznym, to w przyszłości nie będzie się bało otwierać buzi na fotelu dentystycznym. Lepiej, aby pierwsze wizyty dziecka miały na celu tylko sprawdzanie ząbków, ewentualnie ich fluoryzację – malowanie ząbków ładnie pachnącym lakierem, niż aby wiązały się od razu z koniecznością leczenia. Regularne wizyty kontrolne pozwalają lekarzowi zainterweniować, gdyby działo się coś niepokojącego lub gdyby higiena jamy ustnej nie była wystarczająca. Lekarz może wtedy zaproponować zabiegi profilaktyczne, wytłumaczyć jak dokładniej zadbać o stan zębów i jamy ustnej malucha lub jeśli taka będzie potrzeba rozpocząć mało inwazyjne leczenie.

Wiadomo już kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty. Kolejnym ważnym tematem jest to, jak się do takiej wizyty przygotować. Powstanie na ten temat osoby wpis, ale tymczasem warto jeszcze przeczytać wcześniejsze artykuły:

Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Dentofobia u dzieci. – https://arie-stomatologia.pl/co-zrobic-by-dziecko-nie-balo-sie-dentysty-dentofobia-u-dzieci/

Jak dbać o mleczaki? – https://arie-stomatologia.pl/jak-dbac-o-mleczaki/

Czy warto leczyć zęby mleczne? – https://arie-stomatologia.pl/mleczaki/

Czym karmić dziecko, żeby miało zdrowe zęby? – https://arie-stomatologia.pl/czym-karmic-dziecko-zeby-mialo-zdrowe-zeby-wplyw-diety-na-zdrowie-zebow-dzieci/

Leave a reply