Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty to duże wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto zadbać o to, aby była ona czymś przyjemnym. W ten sposób buduje się w dziecku poczucie bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym, co procentuje na wszystkie przyszłe wizyty u stomatologa. Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty? Jakie jest odpowiednie przygotowanie do takiego spotkania? Pierwsza wizyta malucha w gabinecie dentystycznym w Łodzi (Retkinia).

Pierwsza wizyta u stomatologa – kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do gabinetu stomatologicznego? Jak wygląda pierwsza wizyta?

Zazwyczaj pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się wtedy, gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się pierwsze ząbki (około 6-8 miesiąca życia). Lekarz może wtedy sprawdzić stan jamy ustnej u malucha, skontrolować wyrznięte ząbki i omówić z rodzicami wszelkie wątpliwości dotyczące ząbkowania i poprawnego dbania o higienę. Podczas pierwszej konsultacji u stomatologa bardzo duże znaczenie ma rozmowa lekarza z rodzicami. Powinna ona uczulić ich na to jak dbać o zdrowie jamy ustnej malucha, jak przygotować dziecko do późniejszych wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz jak zapobiegać poważnej chorobie zębów – próchnicy butelkowej. Próchnica butelkowa może się rozwinąć już u najmłodszych, kilkunastomiesięcznych dzieci m.in. poprzez nieprawidłowe dbanie o nawyki higieniczne i złą dietę.

Czy trzeba iść do dentysty z kilkumiesięcznym maluchem? 

Do stomatologa powinno się zgłosić wcześniej jeśli dziecko posiada tzw. zęby wrodzone. Po zbadaniu dziecka takie zęby trzeba będzie usunąć, aby w ich miejsce mogły pojawić się właściwe zęby mleczne. Niepokój rodzica powinno wzbudzić także bardzo późne ząbkowanie, czyli brak wyrzniętych zębów, gdy dziecko zbliża się do 12 miesiąca życia. Tak skrajny termin ząbkowania koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem dentystą, najlepiej specjalistą stomatologii dziecięcej. Niekiedy zaburzenia ząbkowania są pierwszym uchwytnym klinicznie objawem patologii ogólnoustrojowej, więc nie powinno się ich lekceważyć.

Kiedy z dzieckiem do dentysty - darmowy obraz z Pixabay

Darmowy obraz pobrany z pixabay.com

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa? 

Czym jest wizyta adaptacyjna? Jak w formie zabawy lekarz stomatolog może przeprowadzić wizytę kontrolną i nauczyć dziecko dbać o higienę jamy ustnej?

Wizyta adaptacyjna powinna zostać przeprowadzona podczas, któregoś z kolejnych przeglądów, kiedy mały pacjent będzie już bardziej zainteresowany miejscem w którym się znajduje, będzie zadawać pytania o to co Pani doktor robi lub do czego służą urządzenia w gabinecie. Wizyta adaptacyjna to zabawa na fotelu dentystycznym. Ma ona na celu w przyjemny sposób opisać dziecku to czego może się spodziewać podczas wizyt u dentysty. Lekarz może na przykład razem z dzieckiem pooglądać jego ząbki w lusterku, policzyć je i posuszyć „suszarką”. Dzieciom zwykle podoba się jeżdżenie fotelem stomatologicznym w górę i dół, jak na statku i psikanie wodą z dmuchawką do kubeczka, a następnie wysysanie jej ślinociągiem.

Wszystkie czynności, które na kolejnych wizytach lekarz będzie wykonywał w buzi dziecka mogą zostać wytłumaczone w zabawny sposób. Dzięki czemu gdy przyjdzie do wykonania ich w jamie ustnej, dziecko nie powinno się bać co się dzieje. Z doświadczenia lekarzy Arie Stomatologia Łódź wynika, że wizyta adaptacyjna jest bardzo ważna dla zbudowania dobrej współpracy między dzieckiem, rodzicami i lekarzem. Dobry kontakt z lekarzem procentuje brakiem stresu związanego z leczeniem stomatologicznym w przyszłości. 

Jak często powinno się chodzić z dzieckiem na przeglądy do stomatologa? Zdrowe zęby mleczne pozwolą uniknąć strachu przed dentystą. 

Warto regularnie odwiedzać z dzieckiem dentystę co 3-4 miesiące, w zależności od wskazań lekarza. W przypadku małych dzieci dynamika zmian pojawiających się w jamie ustnej jest większa niż u osoby dorosłej, dlatego również kontrole stomatologiczne powinny się odbywać częściej. Poza tym jeśli dziecko już od najmłodszych lat przyzwyczai się do wizyt w gabinecie stomatologicznym, to w przyszłości nie będzie się bało otwierać buzi na fotelu dentystycznym. Lepiej, aby pierwsze wizyty dziecka miały na celu tylko sprawdzanie ząbków, ewentualnie ich fluoryzację – malowanie ząbków ładnie pachnącym lakierem, niż aby wiązały się od razu z koniecznością leczenia. Regularne wizyty kontrolne pozwalają lekarzowi zainterweniować, gdyby działo się coś niepokojącego lub gdyby higiena jamy ustnej nie była wystarczająca. Lekarz może wtedy zaproponować zabiegi profilaktyczne, wytłumaczyć jak dokładniej dbać o zęby i stan jamy ustnej malucha lub jeśli taka będzie potrzeba rozpocząć mało inwazyjne leczenie.

Po każdej wizycie w gabinecie dentystycznym mały pacjent otrzymuje symboliczną nagrodę – naklejkę lub małą zabawkę.  Wyznaczamy też termin kolejnej wizyty w naszej klinice na za 3 miesiące (chyba, że dentysta dziecięcy zdecyduje inaczej). 

Pierwsza wizyta u dentysty w Łodzi może być dobrą zabawą! Przeczytaj więcej o tym jak jak przygotować dziecko na wizytę i co robić by polubiło stomatologa.

Wiadomo już kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty. Kolejnym ważnym tematem jest to, jak się do takiej wizyty przygotować. Powstanie na ten temat osoby wpis, ale tymczasem warto jeszcze przeczytać wcześniejsze artykuły. M.in. o tym jak należy dbać o uzębienie malucha:

Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Dentofobia u dzieci. – https://arie-stomatologia.pl/co-zrobic-by-dziecko-nie-balo-sie-dentysty-dentofobia-u-dzieci/

Jak dbać o mleczaki? – https://arie-stomatologia.pl/jak-dbac-o-mleczaki/

Czy warto leczyć zęby mleczne? – https://arie-stomatologia.pl/mleczaki/

Czym karmić dziecko, żeby miało zdrowe zęby? – https://arie-stomatologia.pl/czym-karmic-dziecko-zeby-mialo-zdrowe-zeby-wplyw-diety-na-zdrowie-zebow-dzieci/

10 zabaw, które mogą urozmaicić codzienną higienę jamy ustnej dziecka – https://arie-stomatologia.pl/10-zabaw-ktore-moga-urozmaicic-codzienna-higiene-jamy-ustnej-dziecka/

Leave a reply