Jak dbać o zęby w czasie świąt?

Święta to wyjątkowy okres w roku. Czas przeżyć duchowych, spotkań rodzinnych, podarunków i sytego, świątecznego ucztowania. Często w ferworze świątecznych emocji zapominamy o rutynie, wpadamy w radosny, beztroski nastrój i odpuszczamy niektóre codzienne obowiązki. Na przykład luźniej podchodzimy do dbania o higienę jamy ustnej. A przecież w okresie świątecznym, gdy stoły uginają się od pyszności, zajadamy się słodyczami i podjadamy pomiędzy posiłkami, higiena powinna być jeszcze bardziej wzmożona niż zazwyczaj. Jak dbać o zęby w czasie świąt? – opowiada lekarz dentysta gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi.

Jak dbać o zęby w czasie świąt? – Nie wolno zapominać o szczotkowaniu i nitkowaniu!

Podstawą codziennej i świątecznej higieny jamy ustnej jest regularne szczotkowanie zębów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.  Powinno się je szczotkować rano i przed pójściem spać, ale też około pół godziny po większych posiłkach. Ważne, aby nie zabierać się do szczotkowania od razu po kolacji wigilijnej, bo na skutek spożywania jedzenia w jamie ustnej wydzielany jest kwas, który podczas mycia zębów zostanie jedynie rozprowadzony po ustach i wtarty w zęby, a jego działanie na szkliwo zostanie przez nas wzmocnione. Zęby należy wyszczotkować dopiero około 30 minut po posiłku, gdy poziom kwasowości w jamie ustnej spadnie. Wcześniej można skorzystać z gumy do żucia bez cukru, która pobudza ślinianki do wydzielania śliny i pomaga naturalnie oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia poprzez ich wypłukanie nagromadzoną śliną.

Kolejnym ważnym elementem higieny jamy ustnej jest nitkowanie. W związku z dużą liczbą spożywanych posiłków w zębach może pozostać nawet więcej jedzenia niż na co dzień np. mak z makowca czy ości z ryby. Nieusunięcie ich z przestrzeni międzyzębowych może skutkować szybszym powstawaniem kamienia nazębnego i wzmożonym rozwojem próchnicy. Więcej o nitkowaniu zębów można przeczytać TUTAJ.

Jak dbać o zęby w czasie świąt? – Świąteczna dieta i jej wpływ na zęby.

W czasie świąt spożywa się wiele słodkich i tłustych potraw, które są bogate w kwasy i cukry – najgorszych wrogów naszych zębów. Wrogami dla naszego uśmiechu są m.in. słodycze, cytrusy, kiszona kapusta, barszcz, czerwone wino czy mocna herbata. Dlatego należy ograniczyć do minimum czas, w którym zawarte w nich kwasy i cukry działają one na nasze szkliwo. Trzeba myć zęby, żuć gumę i płukać jamę ustną by zapobiec namnażaniu się bakterii, które żywią się m.in. glukozą, fruktozą i sacharozą. W oczyszczaniu jamy ustnej pomaga też zwykłe picie wody! Wypłukuje ona przyklejone do zębów resztki jedzenia i pobudza ślinianki do produkcji śliny. Wodą warto popić nawet inny napój np. czerwone wino czy kompot. W ten sposób można zneutralizować garbniki i taniny, znajdujące się np. w winie, a powodujące przebarwienia na powierzchni zębów.

Jak dbać o zęby w czasie świąt? – Świąteczna nadwrażliwość.

Jeśli ktoś z Państwa nie zdążył pojawić się u dentysty przed świętami, a ma zęby wymagające leczenia, to niestety święta są okresem, gdy mogą one przysporzyć bólu. Spożywanie dużej ilości cukru, resztki jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych i mniej dokładna higiena jamy ustnej tworzą niestety idealne środowisko dla rozwoju bakterii, a w konsekwencji powodują pogłębienie się ubytków. Początkowa próchnica nie boli, ale wraz z jej rozwojem i dojściem do zębiny zęby mogą stać się nadwrażliwe na słodkie, a także na zimne potrawy. Później, gdy sięgnie miazgi zęba, zaczyna się poważny ból. Nie należy lekceważyć nadwrażliwości zębów podczas świąt, jest to sygnał alarmowy do pilnego umówienia się do dentysty!

Okres Bożego Narodzenia to naprawdę piękny czas. I nie powinniśmy niczego sobie wtedy żałować! Święta są od tego, żeby zajadać się słodyczami z choinki, pierogami ulepionymi przez mamę i karpiem. Ale gdy już zaspokoimy swoje kulinarne zachcianki, pamiętajmy o zadbaniu o zęby. Szkoda bowiem, aby ten magiczny czas przerwał nam ból zęba…

 

Drodzy Pacjenci,

życzymy Państwu wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego 2018 roku!

Wszyscy lekarze i pracownicy gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi

 

Jak dbać o zęby w czasie świąt? – Pilna wizyta u dentysty w trakcie świąt.

Mamy nadzieję, że nie zdarzy się Państwu ból zęba w te święta. Gdyby jednak tak się stało, nasz gabinet jest czynny 27.12.2017 roku w godzinach 9-16. Wizytę należy wcześniej umówić telefonicznie: 884-053-111 lub mailowo: rejestracja@arie-stomatologia.pl.

Leave a reply