Jak chronić szkliwo zębów?

Coraz częściej pacjenci gabinetu Arie Stomatologia Łódź pytają naszych lekarzy dentystów jak chronić szkliwo zębów. Niektórzy skarżą się na nadwrażliwość, inni na estetykę uśmiechu, ale wszystkich łączy ten sam cel: chęć zadbania o swoje zęby. Postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka rad, które mogą pomóc w odpowiednim zadbaniu o zdrowy i estetyczny uśmiech. Przypominamy, że profilaktyka pozwala zapobiec wielu chorobom zębów i uniknąć inwazyjnego leczenia stomatologicznego. Warto dbać o szkliwo zębów! Jak to zrobić? Lekarze dentyści gabinetu Arie Stomatologia Łódź odpowiadają poniżej.

Jak chronić szkliwo zębów? – Podstawa to odpowiednie szczotkowanie zębów.

Podstawą dbania o szkliwo zębów jest odpowiednia higiena. Wydawać by się mogło, że szczotkując zęby minimum dwa razy dziennie, codziennie, wie się o tym zadaniu wszystko, ale przekonanie to może być mylne.

Przypominamy, że w szczotkowaniu to nie siła nacisku szczotki na szkliwo jest najważniejsza! Mocne szorowanie zamiast poprawiać stan zębów, może je zniszczyć. Za mocne dociskanie i tarcie ściera bowiem szkliwo zębów. Pacjenci czasami tłumaczą, ze „mocniej trą” by dotrzeć do przestrzeni między zębami. W przypadku, gdy dostęp do przestrzeni pomiędzy zębami jest trudny zalecane jest jednak nitkowanie i używanie irygatora – czyści on za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Inny argument to chęć wyszorowania i rozjaśnienia uśmiechu. Przypominamy, że wybielanie zębów powinno zostać przeprowadzone odpowiednimi preparatami i pod kontrolą lekarza dentysty. Nadmierne tarcie zębów pastą wybielającą nie zmieni ich barwy, a może spowodować nieodwracalne zmiany w szkliwie.

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej trzeba też pamiętać, by nie myć zębów od razu po spożyciu posiłku. Po jedzeniu pH w jamie ustnej się zmienia, szkliwo zębów staje się wrażliwsze i podatne na zarysowania. Warto odczekać pół godziny ze szczotkowaniem, by nie narazić szkliwa na niepotrzebne uszkodzenia. Jeśli odczuwa się dyskomfort przez nieświeży oddech, warto sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Jak chronić szkliwo zębów? – Dieta ma znaczenie!

Odpowiednia, codzienna dieta ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To jakie pokarmy spożywamy wpływa na kondycję naszego ciała, funkcjonowanie poszczególnych organów, a także stan naszych włosów, skóry, paznokci czy zębów. Dieta dbająca o zęby powinna być bogata w wapń, witaminę D i fosfor. Chociaż szkliwo zębów składa się w niemal 98% ze związków mineralnych to jest podatne na urazy, mikrouszkodzenia i działanie kwasów, dlatego warto je wzmacniać odpowiednimi dawkami wapnia. Dla zdrowia zębów powinno się spożywać pokarmy takie jak: przetwory mleczne (np. jogurty, kefiry, sery), rośliny strączkowate, migdały, tłuste ryby morskie, pieczywo pełnoziarniste itp..

Niekorzystne dla zdrowia zębów są natomiast pokarmy takie jak: słodkie napoje gazowane i niegazowane, napoje z kwasem fosforowym (np. napoje energetyczne), owocowe soki, słodycze, cytrusy, rabarbar, wiśnie, wino, przetworzona żywności (np. wędliny konserwowe), mocna kawa i herbata, chipsy bogate w sól itp..

darmowy obraz pobrany z pixabay.pl

Odpowiednia dieta bogata w potrzebne dla zdrowia zębów mikroelementy, wzmacnia szkliwo i pozwala cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem. Wzmacnia bowiem zęby od środka, ale też (jeśli np. ograniczy się słodkie napoje, mocną kawę, czerwone wino, palenie) zapobiega przebarwieniom i nadmiernemu gromadzeniu się kamienia nazębnego.

Jak chronić szkliwo zębów? – Nikt nie zadba o szkliwo zębów lepiej niż dentysta. Zapraszamy na przegląd do Arie Stomatologia Łódź.

Aby mieć pewność, że zęby są zdrowe, a szkliwo mocne warto regularnie odwiedzać dentystę. Podczas kontroli lekarz dentysta nie tylko sprawdza czy w zębach nie ma ubytków, ale też ocenia stan szkliwa. Jeśli na zębach pacjenta nagromadzi się kamień nazębny, lekarz dentysta na pewno zaproponuje jego usunięcie (zabieg ma nazwę „skaling”). Jeśli szkliwo wymagać będzie wzmocnienia lekarz może zaproponować zabieg fluoryzacji.

Niektórzy pacjenci pojawiający się w gabinecie Arie Stomatologia Łódź skarżą się na słabe, nieestetycznie wyglądające szkliwo. Jeśli zgryz jest nieprawidłowy, górne i dolne zęby źle się stykają, dochodzi do nadmiernego tarcia i ścierania szkliwa, co powoduje powstawanie ubytków klinowych. Ubytki takie mogą zostać odpowiednio zabezpieczone tylko przez lekarza dentystę.

Jak chronić szkliwo zębów? – Zrelaksuj swoje zęby.

Stres w codziennym życiu bardzo źle wpływa na nasze samopoczucie, ale też zdrowie. Osoby żyjące w dużym stresie często nie zdając sobie z tego sprawy niszczą swoje zęby. Jak to możliwe? Częstym powodem ścierania się i niszczenia szkliwa zębów jest mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami. Taka przypadłość nazywana jest bruksizmem i jednym z jego powodów jest właśnie nadmierny stres. (Więcej o bruksizmie można przeczytać tutaj.) Jeśli prowadzi się stresujący tryb życia warto nauczyć się rozładowywać nagromadzone w ciągu dnia emocje. Polecane jest stosowanie metod relaksacyjnych (np. relaksacja Schultza lub Jacobsona), uprawianie sportu, medytacja itp.. Jeśli takie metody nie są wystarczające warto skonsultować się z lekarzem dentysta, który oceni czy potrzebne będzie zastosowanie np. szyny relaksacyjnej.

Podsumowując, aby chronić szkliwo zębów warto stosować się do kilku zasad.
Ważne, by nauczyć się odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i poprawnie szczotkować zęby. Trzeba dbać o dobrą dietę i unikać nadmiernego stresu. I trzeba regularnie odwiedzać lekarza dentystę, który fachowym okiem będzie w stanie ocenić stan szkliwa i zareagować jeśli go on zaniepokoi. Zapraszamy więc na regularne przeglądy do gabinet Arie Stomatologia Łódź.

Leave a reply