Co to jest irygator? Odpowiada dentysta Łódź.

W walce o zdrowy i piękny uśmiech kluczowa jest profilaktyka, a co za tym idzie poprawna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. Zdarza się, że dentysta podczas wizyty kontrolnej zaleca, poza codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, zakup irygatora. Co to jest irygator stomatologiczny? Kto powinien go stosować? Jak używać irygatora? – odpowiada dentysta Łódź.

Co to jest irygator stomatologiczny?

Irygator stomatologiczny to urządzenie elektryczne służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną, ale zamiast główki ma wbudowaną małą dyszę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Z dyszy urządzenie uwalnia strumień wody pod wysokim ciśnieniem, który pozwala usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Irygator jest urządzeniem uzupełniającym codzienną higienę jamy ustnej, której podstawą jest szczotkowanie zębów szczoteczką manualną, elektryczną lub soniczną. Pisaliśmy o nich tutaj: https://arie-stomatologia.pl/szczoteczka-do-zebow/ i tutaj https://arie-stomatologia.pl/mycie-zebow-szczoteczkami-elektronicznymi-roznica-miedzy-szczoteczka-elektryczna-a-soniczna/ Dentysta Łódź zwraca uwagę, że irygator nie zastępuje szczoteczki, zastępuje nić dentystyczną.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Codzienna higiena jamy ustnej nie jest pełna bez odpowiedniego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – przypomina dentysta Łódź. Resztki pokarmowe, które pozostają w przestrzeniach międzyzębowych są znakomitą pożywką dla bakterii, które wpływają szkodliwie na stan szkliwa oraz prowadzą do rozwoju próchnicy. Są trzy metody na wyeliminowanie tych bakterii, które znajdują się głęboko między zębami i poniżej linii dziąseł, a których usunięcie tradycyjną szczoteczką po prostu nie jest możliwe. Większości pacjentów używa do tego celu nici dentystycznych. Osobom z większymi problemami dentysta Łódź zaleca stosowanie specjalnych szczoteczek przypominających kształtem szczoteczki do butelek. Rozwiązania te nie sprawdzają się jednak u wszystkich pacjentów. Wtedy warto zainwestować w trzecią metodę – właśnie w irygator stomatologiczny.

Kto powinien używać irygatora?

Irygator polecany jest pacjentom, którzy mają problem z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych tradycyjnymi metodami (nicią dentystyczna lub szczoteczkami). Dentysta Łódź poleca irygator pacjentom:

– noszącym stałe aparaty ortodontyczne,

– borykającym się z chorobami dziąseł,

– mającym implanty, stałe protezy i mosty,

– nietolerującym tradycyjnych metod jak nitkowanie zębów,

– z tendencją do szybkiego „niszczenia się” zębów (przyczyną może być niewystarczające czyszczenie m.in. przestrzeni międzyzębowych),

– posiadającym ciasno rozmieszczone zęby.

Irygator często zalecany jest przez stomatologa jako element wspomagający leczenie u osób z problemami dziąseł i przyzębia, bo strumień wody pod ciśnieniem kierowany na dziąsła wpływa na ich lepsze ukrwienie. Irygacje są również w stanie doprowadzić do poprawy stanu tkanek przyzębia, zmniejszać stany zapalne i redukować ilości bakterii znajdujących się np. w kieszonkach dziąsłowych.

Jak używać irygatora?

Obsługa irygatora jest bardzo prosta. Wystarczy, zgodnie z instrukcją, włączyć urządzenie i napełnić zbiornik na wodę (jeśli lekarz zaleci, zamiast wody można stosować płynne leki na problemy w jamie ustnej). Następnie ustawiamy urządzenie pod kątem 90 stopni do linii dziąseł i kierujemy strumień wody pod ciśnieniem lecący z dyszy na poszczególne partie jamy ustnej. Przesuwamy się po łuku zębowym, dokładnie czyszcząc wszystkie przestrzenie międzyzębowe oraz okolice zetknięcia dziąseł z zębami. Irygację przeprowadza się przed szczotkowaniem zębów, bo wtedy resztki pokarmowe zostają wypłukane z przestrzeni międzyzębowych i nie blokują do nich dostępu. Efektywniejsze jest szczotkowanie i działanie pasty do mycia zębów.

Jaki irygator kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli irygatorów stomatologicznych. Dentysta Łódź najlepiej doradzi jaki irygator wybrać. Lekarz dentysta na podstawie badania i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem może poznać jego potrzeby i pomóc dobrać odpowiednie do ich realizacji urządzenie.

Przykładowe opcje irygatorów poleca dentysta Łódź:

Leave a reply