Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? – część 2.
Czas pandemii zmusił wszystkich do pozostania w domach. Chociaż sprawiło to wiele niedogodności, warto pamiętać o jednym pozytywnym aspekcie tej sytuacji – możliwości spędzenia wartościowego czasu z najbliższymi. Może udało Wam się nauczyć Waszego szkraba czegoś nowego? Może dzięki wspólnej pracy nad lekcjami poprawiliście oceny? Odkryliście wspólną pasję? Jeśli tak, to świetnie! Zachęcamy Was teraz do wykorzystania tego potencjału oraz otrzymanego czasu na kolejny projekt. Zadbajcie razem o zęby całej rodziny! Zwykle wystarczy wypracować kilka nawyków, aby zęby były zdrowsze, a wizyty u stomatologa mogły wiązać się jedynie z rutynowym przeglądem i nagrodą, a nie z leczeniem bolącego ząbka. Zdrowsze zęby u dziecka? Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby?
Część pierwsza tekstu:
Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? – część 1.
Część druga:
4. Ograniczenie słodyczy.
Zdrowsze zęby u dziecka – jakie nawyki warto wyrobić u malucha? Oczywiście starać się unikać w diecie dziecka cukrów. O tym jak duże znaczenie ma spożywanie słodkich pokarmów i napojów na zęby przestrzegaliśmy już wielokrotnie m.in. w tekście: „Czym karmić dziecko, żeby miało zdrowe zęby? Wpływ diety na zdrowie zębów dzieci.” Spożywanie produktów bogatych w cukry proste (tj. glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza) sprzyja rozwojowi próchnicy i jest to potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Na jakie produkty powinno się przede wszystkim uważać? Najgorsze są te produkty spożywcze, które kleją się do zębów i dłużej utrzymują się na ich powierzchni (np. chrupki, cukierki typu toffie), bo bakterie próchnicotwórcze mają więcej czasu na działanie. Trzeba jednak uważać też na takie łakocie jak: słodkie bułki i pączki, ciasteczka, ciasta, batony, masło orzechowe i czekoladowe, cukierki, chrupki ziemniaczane, chipsy i kolorowe napoje gazowane, soki owocowe, słodkie płatki śniadaniowe itd..
Oczywiście trudno jest zupełnie wykluczyć z diety dziecka wszystkie wyżej wymienione produkty. Nie zakazujemy ich spożywania, ale na pewno nie powinny być one częścią codziennego menu, a jedynie dodatkiem jedzonym przez malucha w odpowiednich ilościach. Trzeba też zadać o odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka po zjedzeniu „deserku”. Jeśli to możliwe około pół godziny po posiłku powinno się umyć dziecku zęby. W higienie jamy ustnej w ciągu dnia, gdy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów, może także pomóc bezcukrowa guma do żucia.
5. Wprowadzenie do diety dziecka produktów wpływających na wzmocnienie kości i zębów.
Zdrowsze zęby u dziecka. Dieta ma duży wpływ na zdrowie zębów. Są produkty, których spożywanie wzmacnia kości i zęby, dzięki czemu są one mniej narażone na urazy, ukruszenia i złamania. Zbilansowaną i korzystną dla zdrowia dietę powinno się przestrzegać od najmłodszych lat. Jednocześnie warto uczuć dzieci zarówno o wpływie diety na zdrowie, jak i o tym, które produkty wpływają na stan zębów i jamy ustnej. Do produktów, które zaleca się włączyć do diety dla zdrowia zębów należą m.in.: produkty mleczne (np. jogurt naturalny, mleko, twaróg biały, kefir itd.- zawierające wapń i witaminę D), żółty ser, jajka i tłuste ryby (zawierające witaminę D), marchewka inne chrupkie owoce i warzywa (z witaminą A oraz właściwościami oczyszczającymi), orzechy (zawierające fosfor), owoce cytrusowe i czerwona papryka (bogate w witaminę C) i inne.
6. Zdrowsze zęby u dziecka – regularne wizyty u stomatologa.
Jako ostatni, choć bardzo ważny, nawyk kluczowy dla zdrowia jamy ustnej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, wymieniamy regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki przeglądom stomatologicznym raz na 3-4 miesiące u dzieci i raz na pół roku u nastolatków i osób dorosłych możliwe jest uniknięcie bólu zębów, inwazyjnego leczenia stomatologicznego i innych powikłań zdrowotnych. Tylko wykonując regularne badania jamy ustnej możliwe jest zapobieganie próchnicy lub jej wykrywanie na początkowym etapie, dającym możliwość mało inwazyjnego i bezbolesnego leczenia. Warto często zabierać dziecko do dentysty i traktować takie wyjście nie jako przykry obowiązek, ale jako miłą wycieczkę.
Maluch powinien odwiedzić dentystę tak szybko jak zaczną się u niego pojawiać pierwsze ząbki. Lekarz dentysta odbędzie wtedy z dzieckiem pierwszą wizytę adaptacyjną i sprawdzi czy zęby dobrze się wyrzynają. Trochę starsze dziecko na kolejnej wizycie adaptacyjnej może pobawić się z dentystą na unicie stomatologicznym, popsikać dmuchawką, pojeździć na magicznym fotelu, obejrzeć ząbki lusterkiem i zobaczyć inne fajne przedmioty w gabinecie. Dzięki takim wizytom dziecko w starszym wieku nie będzie kojarzyło gabinetu stomatologicznego z miejscem, gdzie chodzi się „gdy ząb zaboli”, ale z miłymi wspomnieniami o dobrych ciociach i wróżce zębuszce.
Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na pytanie jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? Drodzy rodzice, pamiętajcie, że to czego w kwestii zdrowia i higieny jamy ustnej nauczycie dziecko w młodym wieku, zostanie z nim na całe życie.