Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? – część 1.

Czas pandemii zmusił wszystkich do pozostania w domach. Chociaż sprawiło to wiele niedogodności, warto pamiętać o jednym pozytywnym aspekcie tej sytuacji – możliwości spędzenia wartościowego czasu z najbliższymi. Może udało Wam się nauczyć Waszego szkraba czegoś nowego? Może dzięki wspólnej pracy nad lekcjami poprawiliście oceny? Odkryliście wspólną pasję? Jeśli tak, to świetnie! Zachęcamy Was teraz do wykorzystania tego potencjału oraz otrzymanego czasu na kolejny projekt. Zadbajcie razem o zęby całej rodziny! Zwykle wystarczy wypracować kilka nawyków, aby zęby były zdrowsze, a wizyty u stomatologa mogły wiązać się jedynie z rutynowym przeglądem i nagrodą, a nie z leczeniem bolącego ząbka. Zdrowsze zęby dziecka? Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby?

Zdrowsze zęby dziecka? Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby?

1. Regularne szczotkowanie zębów odpowiednią techniką i dobrze dobraną szczoteczką i pastą do zębów.

Podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej jest jej poprawna higiena. Powinniśmy nauczyć dziecko, że bez względu na okoliczności trzeba minimum dwa razy dziennie, rano po przebudzeniu i na wieczór tuż przed spaniem, umyć zęby. Nawyk ten powinien być kształtowany już od najmłodszych lat, bo o zęby mleczne trzeba dbać tak samo dobrze, jak o zęby stałe. Szczotkowanie powinno trwać około 2 minuty, a dziecko musi dotrzeć szczoteczką do wszystkich powierzchni zębów, również tych z tyłu. Jeśli maluch ma z tym problemy, warto wspomóc go w codziennej toalecie jamy ustnej, póki nie wyrobi wystarczającej sprawności, by móc poprawnie szczotkować zęby samodzielnie. W przypadku dzieci, które same szczotkują zęby, można włączać budzik odmierzający 2 minuty lub zamienić szczotkowanie w zabawę używając preparatów wybarwiających na kolorowo płytkę nazębną. Maluch musi wtedy myć zęby tak długo, aż nie usunie kolorowego zabarwienia ze szkliwa.

<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/dziewczyna'>Dziewczyna zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com</a>

Darmowy obraz: Freepik

Ważny jest dobór szczoteczki, nie może być ona za twarda, a jej główka za duża, bo szczotkowanie zębów będzie sprawiało dziecku ból i dyskomfort. Kupując szczoteczkę warto kierować się informacjami na jej opakowaniu i wybrać model odpowiedni dla wieku dziecka. Tak samo należy dbać o dobór pasty do zębów. Na szczęście wybór past dla najmłodszych jest coraz większy, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem najlepszych właściwości przy jednoczesnym dobrym smaku pasty. Mycie zębów to powinna być dla malucha przyjemność, tylko wtedy nawyk szczotkowania nie będzie przykrym obowiązkiem, ale zwykłą, regularną czynnością.

2. Nie podjadanie w nocy.

Niektórym starszym dzieciom często zdarza się wstać w nocy na przekąskę. Głodni, może z powodu niewystarczająco sytej kolacji lub problemów ze spaniem, szukają w lodówce lub w szafce z łakociami czegoś do przegryzienia. To niestety zły nawyk zarówno pod kątem dietetycznym, jak i zdrowia jamy ustnej. Po takim posiłku dziecko bowiem nie myje już zębów, ale idzie z powrotem do łózka. W jamie ustnej natomiast przez całą noc namnażają się i pracują bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Jak temu zapobiec? Oczywiście najlepsze jest oduczenie dziecka nocnego podjadania. A w przypadku pojedynczej takiej sytuacji, rozwiązaniem jest umycie ząbków po przekąsce, a przed ponownym położeniem się spać.

3. Nie wkładanie palców i przedmiotów do buzi. Otwieranie opakowań i butelek rękami, a nie zębami.

Dzieci często mają odruch wkładania palców do ust czy macania ząbków. Niestety w ten sposób, jeśli ich ręce nie są umyte, wprowadzają do jamy ustnej różne bakterie i wirusy, co może czasami prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poza tym nawyki takie jak gryzienie przez dziecko długopisu, wkładanie do buzi zabawek, otwieranie np. butelek zębami, obgryzanie paznokci i skórek, mogą prowadzić do rozwoju różnych parafunkcji.

Mogą powstawać wady zgryzu, osłabienia, starcia i uszkodzenie powierzchni szkliwa, uszczerbki, starcia patologiczne, a przy nagminnym nagryzaniu przedmiotów przerost mięśni żwaczy i bóle w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Okres, taki jak obecnie, który stale spędza się z dzieckiem pozwala zaobserwować czy u malucha nie wykształcają się złe nawyki. Warto obserwować podopiecznego np. podczas nauki i oglądania telewizji, bo zachowania takie jak wkładanie palców i przedmiotów do ust, zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, gryzienie długopisu, zwykle mają miejsce, gdy dziecko się stresuje, mocno skupia lub nudzi. W związku z powagą tego tematu i jego rozległością, o parafunkcjach powstanie dodatkowy wpis w naszej sekcji „Porad stomatologicznych”.

 

Dalsza część tekstu, czyli porady nr 4,5,6, pojawi się w następnym wpisie na blogu.

CZĘŚĆ 2Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? – część 2.

Leave a reply