Zabieg regeneracji tkanek za pomocą A-PRF w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi.

W gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi chirurg przeprowadza zabieg regeneracji tkanek za pomocą A-PRF (Advanced Platelet Rich Fibrin). Jest to nowoczesna metoda zaawansowanego leczenia regeneracyjnego tkanek miękkich i tkanki kostnej w jamie ustnej (na przykład po skomplikowanych ekstrakcjach). PRP (Platelet Rich Plasma) czyli bogatopłytkowe osocze pozyskiwane w wyniku tromboferezy krwi pobranej od pacjenta jest po odseparowaniu i odwirowaniu przetwarzane w A-PRF, czyli fibrynę bogatopłytkową. Nazwa zabiegu brzmi groźnie i skomplikowanie, ale procedura ta nie jest dla pacjenta groźna. Doświadczony chirurg w gabinecie Arie Stomatologia zadba o komfort i bezpieczeństwo podczas całego zabiegu.

Warto zauważyć, że zabieg regeneracji tkanek za pomocą A-PRF jest najbezpieczniejszą metodą leczenia i stymulacji wzrostu kości. Dlatego jest rekomendowany przez chirurgów z całej Polski. Biomateriał podawany pacjentowi jest autologiczny (pochodzi z jego organizmu), więc nie powoduje alergii, ani efektów niepożądanych. Poza tym, czynniki wzrostu komórek uwalniają się bardzo wolno, co daje najlepsze wyniki w terapii gojenia. Takie powolne uwalnianie jest możliwe tylko z fibryny A-PRF.

Na czym polega zabieg regeneracji tkanek za pomocą A-PRF?

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia zabiegu jest pobranie niewielkiej ilości krwi żylnej od pacjenta. Krew jest następni separowana, a zawiesina płytek zagęszczana w specjalistycznej wirówce w ściśle określonych parametrach. W ten sposób otrzymuje się bogatopłytkowy preparat o konsystencji żelu – fibrynę w postaci zaawansowanej frakcji A – PRF. Fibryna ta posiada strukturę trójwymiarową, która stanowi matrycę ze znajdującymi się w niej płytkami krwi, krwinkami białymi i mezenchymalnymi komórkami macierzystymi. Odnowa biologiczna tkanek stymulowana jest przez czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które są uwalniane z siatki fibrynowej, wpływając na proces namnażania i tworzenia naczyń krwionośnych oraz regenerację kości (m.in. osteocyty, leukocyty, kolagen, elastynę). Powstały preparat podaje się w określone wcześniej miejsce, w formie korka lub membrany, by stymulować proces regeneracji i gojenia rany np. po ciężkiej ekstrakcji zęba. Stosowanie A-PRF – fibryny bogatopłytkowej powoduje powolne, ponad 7 dniowe uwalnianie czynników wzrostu komórek po wprowadzeniu A-PRF w miejscu operacyjnym.

Kiedy chirurg proponuje zabieg regeneracji tkanek za pomocą A-PRF?

Chirurg zaproponuje zabieg regeneracji tkanek za pomocą A-PRF przede wszystkim w leczeniu zębodołów poekstrakcyjnych. Kiedy pacjent posiada znaczny deficyt tkanek twardych i miękkich wskutek zniszczenia kości przez procesy zapalne okołozębowe i/lub choroby przyzębia to po ekstrakcji zęba niejednokrotnie wykonanie zabiegu regeneracji tkanek za pomocą A-PRF jest niezbędne. Zabieg taki jest bazą do późniejszego leczenia paradontozy, leczenia protetycznego lub implantologicznego, które nie byłyby możliwe przy braku dostatecznej objętości kości. Ponadto zabieg sterowanej regeneracji kości wykonuje się w przypadkach ubytków powstałych po usunięciu torbieli w szczęce i żuchwie, a także do podniesienia dna zatoki szczękowej i zabiegów chirurgicznych odbudowujących kości szczęk przed protezowaniem. U chorych leczonych z powodu chorób ogólnych pogarszających gojenie (np. cukrzyca) również można zastować A-PRF.

Innowacyjność metody regeneracji za pomocą PRF

Metoda regeneracji tkanek za pomocą PRF jest stosunkowo młoda, bo została opracowana w latach 90 XX wieku. Obecnie jest stosowana w bardzo wielu dziedzinach medycyny, w których występują procesy regeneracyjne kości. Co ciekawe jednym z pierwszych lekarzy, którzy zajęli się naukową analizą właściwości osocza był właśnie stomatolog – dr Robert Marx.

Zabieg regeneracji tkanek za pomocą A-PRF można wykonać w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi w każdy piątek. Prosimy, aby podczas umawiania wizyty poinformować nas, że chcieliby Państwo skorzystać z takiego leczenia. Więcej o chirurgii w gabinecie Arie Stomatologia można przeczytać TUTAJ.

Leave a reply