Zabieg I-PRF w Łodzi – gabinet Arie Stomatologia Łódź

Chirurg twarzowo-szczękowy wykonuje zabieg I-PRF w Łodzi, w gabinecie Arie Stomatologia. Innowacyjny zabieg z wykorzystaniem iniekcyjnej fibryny bogatopłytkowej I-PRF proponowany jest m.in. pacjentom z problemami periodontologicznymi: z ubytkami kostnymi, zmianami okołowierzchołkowymi i recesjami dziąsłowymi, służy do regeneracji tkanek miękkich, np. dziąseł lub uszkodzonej błony śluzowej jamy ustnej. Czym jest I-PRF? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia I-PRF?

Zabieg I-PRF w Łodzi – co to jest I-PRF?

I-PRF to iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa (Iniectable Platelet Rich Fibrin). Preparat pozyskuje się z krwi pacjenta i jest to zawiesina płytek krwi i innych czynników wspierających regenerację i odbudowę tkanek. W I-PRF znajduje się duża liczba czynników wzrostu, cytokin a także komórki macierzyste (dokładniej: mezenchymalne komórki macierzyste, wytworzone w szpiku kostnym i krążące stale w krwi obwodowej), które stymulują odnowę biologiczną tkanek.

Zabieg I-PRF w Łodzi – na czym polega terapia I-PRF?

Kuracja na bazie fibryny bogatopłytkowej I-PRF składa się zazwyczaj z 4-6 zabiegów wykonywanych w określonym przez lekarza odstępie czasu (np. co tydzień). Każdy zabieg trwa około pół godziny. Na początku lekarz pobiera krew od pacjenta do jednorazowych probówek próżniowych. Probówki z krwią umieszcza następnie w specjalnej wirówce, gdzie odbywa się proces separacji frakcji preparatu. Tak uzyskana frakcja podawana jest pacjentowi przez iniekcję (wstrzykiwanie) w zakwalifikowany przez lekarza do leczenia fragment jamy ustnej.

Zabieg I-PRF w Łodzi – Jak przygotować się do zabiegu?

Przede wszystkim powinno się dobrze nawodnić organizm. W 24 godziny poprzedzające wizytę u lekarza pacjent powinien wypić około 2 litrów wody. W dniu zabiegu z I-PRF nie wolno intensywnie trenować, korzystać z sauny, basenu, ani zażywać gorącej kąpieli.

Zabieg jest bezpieczny i nie występują po nim skutki uboczne. Wynika to z faktu, że zabieg z wykorzystaniem I-PRF przeprowadzony jest z wykorzystaniem własnej krwi pacjenta, czyli materiału autologicznego. Do organizmu nie jest wprowadzany żaden lek, ani materiał syntetyczny, który mógłby wywołać reakcję alergiczną lub nietolerancję. Zabieg jest naturalny i ekologiczny, bo nie są stosowane substancje pochodzenia zwierzęcego.

Zabieg I-PRF w Łodzi – przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem iniekcyjnej fibryny bogatopłytkowej.

Przeciwwskazaniami do zabiegu z wykorzystaniem I-PRF są:

– choroby krwi (np. zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna, posocznica),

– nowotwory,

– przewlekłe schorzenia wątroby,

– zakażenia ostre i przewlekłe,

– ciąża i laktacja,

– leczenie antykoagulantami,

– stosowanie aspiryny i innych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Zabieg I-PRF w Łodzi – czym się różni od oferowanego przez nas zabiegu A-PRF.

Fibryna bogatopłytkowa stosowana w zabiegu I-PRF to ten sam materiał co w przypadku A-PRF, ale w innej postaci. W przypadku I-PRF jest to postać płynnej frakcji, a w przypadku A-PRF zaawansowanej frakcji stałej. Procedura pozyskiwania jest podobna, bo w obu przypadkach polega na wykorzystaniu fizjologicznych właściwości krwi – pobraniu krwi i jej odwirowaniu. Różnica objawia się jedynie w czasie wirowania i tworzenia się frakcji.

Frakcja płynna I-PRF podawana jest miejscowo do tkanek. Tworzy ona w tkankach strukturę przestrzenną, z której płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste są powoli uwalniane. Dzięki temu rozpoczyna się proces odnowy tkanek, komórek i naczyń oraz angiogenezy. I-PRF pozwala na dłuższe i bardziej intensywne oddziaływanie czynników wzrostu znajdujących się w przestrzennej strukturze fibryny (w przeciwieństwie do A-PRF, gdzie działanie jest szybkie).

Stała frakcja A-PRF natomiast aplikowana jest do rany pozabiegowej w formie opatrunku (membrany, korków itd.). Służy ona szybkiej i intensywnej regeneracji tkanek miękkich i kości.

Zapraszamy na konsultację chirurgiczną przed zabiegiem. Chirurg twarzowo-szczękowy przyjmuje w gabinecie Arie Stomatologia w każdy piątek w godzinach 14-20.

Leave a reply