Kilka słów o wybielaniu zębów. Wybielanie zębów Łódź.

Zabiegi stomatologii kosmetycznej, o które pacjenci pytają najczęściej to wybielanie zębów. Zabieg wybielania zębów może odbywać się w gabinecie stomatologicznym (tzw. profesjonalne wybielanie, technika „in office” – wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym w Łodzi Arie Stomatologia) lub w domu, gdzie jest samodzielnie wykonywany przez pacjenta (wybielanie nakładkowe).

PRZED ZABIEGIEM                                 PO ZABIEGU

Rys 3 i 4 – Efekty wybielania metodą „w gabinecie” – przed i po.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym w Łodzi.

Pierwsza z tych metod (wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym w Łodzi) jest najszybszym i najprostszym sposobem wybielenia przebarwionych zębów. Odbywa się w czasie jednej lub kilku wizyt lekarza dentysty, lecz efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów wybielania zębów. Niektóre z nich bazują jedynie na preparatach wybielających stosowanych miejscowo na zęby, inne wspomagane są przy pomocy specjalnych lamp lub lasera.

Przed zabiegiem zaleca się usunięcie złogów nazębnych (skaling i piaskowanie) i powinno to być wykonane 2 tygodnie wcześniej, aby nie dopuścić do powstania nadwrażliwości zębów w trakcie wybielania.

Rys. 5 – Zęby przebarwione osadem pochodzącym z nikotyny i kawy, przed i po zabiegu skalingu, piaskowania oraz wybielania.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym w Łodzi – procedura.

Niezależnie od rodzaju systemu przebieg zabiegu wybielania w gabinecie stomatologicznym i czas jego trwania wyglądają podobnie. Rozpoczyna się go od dokładnej izolacji dziąseł od kontaktu z preparatami wybielającymi. Następnie aplikuje się preparat, najczęściej w postaci żelu, na powierzchnie wybielanych zębów. W czasie zabiegu, w zależności od wskazań, wymienia się go nawet kilkakrotnie, gdyż wraz z upływem czasu zmniejsza swoją aktywność.

Bez względu na użytą metodę, stare wypełnienia, dopasowane do pierwotnego koloru zębów, nie poddadzą się procesowi wybielania. Po za biegu, ze względów estetycznych, może zaistnieć potrzeba wymiany części z nich, ze względów estetycznych.

Po zabiegu należy:

– stosować „białą dietę” – czyli unikać kolorowych i przebarwiających zęby pokarmów (kawa, herbata, czerwone wino, owoce i warzywa zawierające dużo barwników takie jak pomidory, marchew, jagody, buraki, porzeczki, brokuły)

– unikanie bardzo zimnych lub bardzo ciepłych potraw ze względu na możliwość występowania przemijającej nadwrażliwości zębów (w razie jej wystąpienia zalecane jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających fluor)

– powstrzymanie się od palenia tytoniu, powodującego powstawanie przebarwień.

Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 15 lipca 2010 r zabieg profesjonalnego wybielania zębów, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, może być wykonywany jedynie przez lekarza dentystę lub pod jego nadzorem przez higienistkę stomatologiczną. Preparaty używane do wybielania zębów w gabinecie mają bardzo silne działanie i ich zastosowanie przez osoby niewykwalifikowane (np. w gabinetach kosmetycznych) może wiązać się z poważnymi powikłaniami (reakcje zapalne miazgi, długotrwała nadwrażliwość zębów, martwica dziąseł i błony śluzowej).

Stanowisko NIL – kliknij aby przeczytać

Leave a reply