Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym – Arie Stomatologia Łódź

Wielu Pacjentów zgłasza się do gabinetu Arie Stomatologia w celu poprawienia zdrowia, ale i estetyki swoich zębów. Marzenie o bielszym uśmiechu może być zrealizowane na różne sposoby. W zależności od stanu zębów Pacjenta proponujemy m.in. jedną z dwóch metod wybielania – wybielanie nakładkowe lub wybielanie gabinetowe lampą ZOOM!. Decydując się na wybielanie Pacjent musi być jednak świadomy, że nie wszystkie zęby podlegają wybielaniu. Nie wybielają się np. wypełnienia w zębach (jeśli są one bardzo ciemne, czasami wskazana jest wymiana wypełnień po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu koloru), zęby skorygowane licówkami, korony, mosty i inne prace protetyczne. Również zęby martwe po leczeniu kanałowym nie zmienią barwy podczas wybielania. Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces wybielania zębów po leczeniu endodontycznym?

Ząb martwy po leczeniu kanałowym

Po leczeniu kanałowym niejednokrotnie leczony ząb staje się siny lub ciemnieje. Dzieje się tak ponieważ do kanalików zębinowych wnikają krew (krwawienie miazgi może być skutkiem urazu mechanicznego) lub fragmenty materiału wypełniającego po leczeniu kanałowym. Zęby ciemnieją także pod wpływem materiałów starego typu wykorzystywanych do leczenia kanałowego, gdy ząb nie jest idealnie oczyszczony z miazgi lub gdy matriał endodontyczny jest nie tylko w kanałach, ale też dostaje się do korony zęba. Niestety nigdy nie da się przewidzieć, czy ząb po leczeniu zmieni barwę. Nawet perfekcyjnie przeleczone kanałowo zęby mogą ciemnieć, a tempo takich zmian zawsze zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta.

Wybielanie martwych zębów po leczeniu kanałowym

Zębów martwych nie da się wybielić standardowymi metodami wybielania. W związku z tym, że proces ciemnienia zachodzi od środka, to również wybielanie musi być w ten sposób przeprowadzone. Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym wygląda następująco. Lekarz dentysta ponownie otwiera ząb i odpowiednio zabezpiecza przeleczony korzeń, tak aby środek wybielający nie dostał się z korony zębowej do kanałów. Następnie umieszcza w komorze zęba specjalistyczny środek wybielający zabezpieczony opatrunkiem, który musi być wymieniany co 7 dni. Taką procedurę powtarza się kilkakrotnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu rozjaśnienia.

Inne metody na wybielanie martwych zębów po leczeniu kanałowym

Ciemniejszy ząb martwy można również zamaskować licówką kompozytową lub porcelanową lub koroną porcelanową. Taka praca protetyczna pozwala na dokładniejsze dobranie koloru do reszty wybielonych zębów. Ząb po leczeniu kanałowym lekarz dentysta w niektórych przypadkach wzmacnia wkładem koronowo-korzeniowym, aby uodpornić go na urazy mechaniczne podczas zakładania pracy protetycznej. Dzięki takiemu wkładowi ząb nie tylko dobrze będzie wyglądał, ale też będzie mógł dłużej służyć. Procedura taka nie jest potrzebna w przypadku licówek kompozytowych, ale często stosowana jest w przypadku koron porcelanowych. O szczegółowym planie leczenia, w zależności od stanu zęba, zawsze decyduje lekarz dentysta.

zęby darmowy obraz pobrany z pixabay

 źródło: pixabay.com

Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym – konsultacja

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów zawsze należy skonsultować się z lekarzem dentystą. Stomatolog po wykonaniu przeglądu zębów i rozmowie z Pacjentem o oczekiwaniach względem wybielania doradzi najlepszy plan poprawy estetyki uśmiechu. Istnieją różne metody rozjaśnienia uśmiechu, najważniejsze to dobrać najlepszą dla danego Pacjenta opcję.

Konsultację dotyczącą wybielania i wybielania zębów martwych po leczeniu kanałowym można umówić telefonicznie: 884-053-111, mailowo: rejestracja@arie-stomatologia.pl i przez wiadomość prywatną na portalu Facebook. Arie Stomatologia Łódź – wybielanie zębów → więcej informacji: https://arie-stomatologia.pl/uslugi/wybielanie-zeby/

Leave a reply