Jaki jest wpływ chorób przyzębia na cukrzycę? Jak zapobiegać nasilaniu się tych chorób?

Liczne badania naukowe wykazują dwukierunkową relację pomiędzy dwoma przewlekłymi chorobami zapalnymi: cukrzycą i chorobami przyzębia. Jaki jest wpływ chorób przyzębia na cukrzycę? Jak zapobiegać nasilaniu się tych chorób?

Wpływ chorób przyzębia na cukrzycę. Związek między chorobami przyzębia, a cukrzycą wygląda w uproszczeniu następująco:

1. Niewystarczająca higiena jamy ustnej prowadzi do nagromadzenia się płytki bakteryjnej. → Konsekwencją może być zapalenie przyzębia. → Choroby przyzębia powodują wyzwalanie się większej ilości mediatorów zapalnych, które przenoszą się do krążenia ogólnego i zwiększają obciążenie zapalne cukrzycy.

2. Zła kontrola poziomu cukru we krwi np. nieleczona lub nieodpowiednio leczona cukrzyca. → Zwiększenie się liczebności mediatorów zapalnych i produktów końcowych zaawansowanej glikacji w tkankach przyzębia. → Rozwój chorób przyzębia.

https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/zatrzymaj-bledne-kolo.html

Żródło: https://www.sunstargum.com/pl

Jak więc widać, zarówno nieleczone choroby przyzębia mają wpływ na pogorszenie się powikłań cukrzycowych. Jak i nieleczona cukrzyca, nawet 1,5-3 krotnie zwiększa ryzyko pojawienia się lub nasilenia się chorób przyzębia.

Jak manifestują się choroby przyzębia?

Objawami chorób dziąseł i przyzębia mogą być m.in. nieświeży oddech mimo regularnej higieny jamy ustnej i odpowiedniej diety, suchość w jamie ustnej, częste infekcje w jamie ustnej i opóźnione gojenie się ran w jamie ustnej.

Takie objawy powinno zgłosić się lekarzowi dentyście, aby mógł on wdrożyć odpowiednią terapię periodontologiczną.

Co powinno się zrobić, aby nie doprowadzić do nasilenia się cukrzycy i chorób przyzębia?

Dbać o poprawną, codzienną higienę jamy ustnej, mającą na celu redukcję płytki nazębnej. Używać odpowiedniej szczoteczki do zębów, pasty, nici dentystycznych lub innych zalecanych przez lekarza dentystę narzędzi np. irygatora lub produktów np. płynów do płukania jamy ustnej. Ważne, by pamiętać nie tylko o szczotkowaniu zębów, ale także czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. PROFILAKTYKA CHORÓB PRZYZĘBIA – TEKST NA NASZEJ STRONIE TUTAJ.

Regularnie odwiedzać lekarza dentystę. Kontrole raz na pół roku pozwolą wcześnie wykryć problemy z przyzębiem oraz wprowadzić terapię zapobiegawczą lub odpowiednie leczenie. PROFILAKTYKA CHORÓB PRZYZĘBIA U DENTYSTY – TEKST NA NASZEJ STRONIE TUTAJ.

Poinformować swojego lekarza dentystę o chorobie cukrzycowej. Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza diagnostyka i szybsze reagowanie w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów chorób przyzębia.

Leczyć skutecznie cukrzycę, stosując się do zaleceń swojego lekarza.

Wpływ chorób przyzębia na cukrzycę. Jakie mogą być konsekwencje zaniedbań?

– Choroby przyzębia przyczyniają się do skumulowanego obciążenia zapalnego u pacjentów z cukrzycą, co może prowadzić do zwiększonej odporności na insulinę, słabej kontroli glikemii i większego ryzyka powikłań cukrzycowych.

– Do najczęstszych powikłań cukrzycowych należą: udar, retinopatia, niedokrwienne choroby serca i inne problemy z układem sercowo-naczyniowym, problemy z nerkami, stopa neuropatyczna.

– Niekontrolowana cukrzyca (zła kontrola poziomu cukru we krwi) może nasilać choroby przyzębia, które w konsekwencji mogą prowadzić do krwawienia dziąseł, obrzęknięcia dziąseł, recesji dziąseł, a nawet ruchomości, a w ostateczności utraty zębów.

Warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, kontrolowaniu i leczeniu chorób na początkowym stadium. Choroby przyzębia występują niemal u co 2 osoby po 60 roku życia. Odpowiednia terapia periodontologiczna może dobrze wpłynąć na kontrolę metaboliczną i zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych.

Powyższy tekst został przygotowany we współpracy z firmą Sunstar G.U.M, na podstawie aktualnej wiedzy medycznej oraz materiałów kampanii „Cukrzycowy program fitness”. Wytyczne do programy zostały opracowane przez Europejską Federację Periodontologiczną (EFP) oraz Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) razem z firmą SUNSTAR producentem marki GUM. 

Źródło wiedzy: https://www.sunstargum.com/pl-pl/

Leave a reply