Wizyty u stomatologa w trakcie ciąży.

W poprzednich wpisach: Jak dbać o zęby będąc w ciąży? i Dieta w ciąży, a stan zdrowia zębów i jamy ustnej  obalaliśmy mit o tym, że ciąża wpływa niekorzystnie na stan zdrowia zębów i jamy ustnej kobiety. Przypominamy, że dbając odpowiednio o higienę jamy ustnej, dobrą i zbilansowaną dietę  oraz uczęszczając na regularne kontrole stomatologiczne, można uniknąć rozwoju próchnicy i zachować zdrowie zębów i jamy ustnej. Jak często powinno się odwiedzać dentystę będąc w ciąży? Czy wizyty u stomatologa w trakcie ciąży są bezpieczne? 

Darmowy obraz: pixabay.com

Wizyty u stomatologa w trakcie ciąży.

Należy pamiętać, że w okresie ciąży wizyty u stomatologa nie są zakazane, a wręcz są wskazane. Idealnie byłoby, aby kobieta starająca się o dziecko pojawiła się wcześniej u dentysty. Należy sprawdzić stan zdrowia zębów i jamy ustnej, a w razie problemów, wyleczyć je jeszcze przed ciążą. Później, w trakcie ciąży, warto pojawić się na rutynowej kontroli. Tak, aby przed porodem potwierdzić brak ognisk zapalnych w jamie ustnej.

Ponieważ nie zawsze istnieje możliwość zaplanowania ciąży, to kontrolę w jej trakcie można umówić także w II trymestrze (najlepiej między 14. – 20. tygodniem ciąży). Jest to najbezpieczniejszy okres na ewentualne leczenie i inne zabiegi stomatologiczne. A to ze względu na zakończony proces formowania się organów dziecka. Poza tym często kobieta w II trymestrze lepiej się czuje, nie odczuwa już nudności, ani nie doświadcza jeszcze dyskomfortu leżenia przez dłuższy czas na plecach na fotelu dentystycznym.

Wbrew panującym mitom, w ciąży można leczyć zęby. Należy jedynie przed zabiegiem poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego, aby mógł ustalić najlepszy plan leczenia, dobrać ewentualne znieczulenie itd.. Co więcej są konkretne wskazania do leczenia zębów, a jeśli istnieje taka konieczność, nawet ich usuwania. Na przykład, jeśli stan zęba jest na tyle ostry, że próchnica sięga komory z miazgą zęba. Istnieje wtedy ryzyko, że bakterie przez system naczyń krwionośnych dostaną się do głębszych struktur w jamie ustnej, a dalej do krwioobiegu i do organów. Zaawansowane ubytki próchnicowe i nieleczone stany zapalne, mogą wywołać poważne choroby ogólnoustrojowe zarówno u mamy, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka.

Warto też pamiętać, że w ciąży nie wykonuje się zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej: wybielania zębów, protetyki, bondingu, licówek. Takie zabiegi należy zaplanować na okres przed lub po ciąży. A w przypadku wybielania – na czas po zakończeniu karmienia piersią.

Więcej o leczeniu stomatologicznym w trakcie ciąży:

Leave a reply