Resekcja wierzchołka korzenia zęba.

Największym bogactwem jest zdrowie i dobry specjalista, który potrafi o nie zadbać. Gabinet Arie Stomatologia w Łodzi poza leczeniem zachowawczym i endodontycznym, oferuje swoim pacjentom również zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej takie jak resekcja wierzchołka korzenia zęba.

Chirurgia stomatologiczna w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi.

Chirurg stomatolog zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Zakres procedur medycznych w tej dziedzinie jest bardzo rozległy. Specjalista ten zajmuje się m.in. operacyjnym leczeniem torbieli, łagodnych i złośliwych nowotworów jamy ustnej, ropni i przetok ustno-twarzowych. Najczęściej jednak chirurgia stomatologiczna zajmuje się pacjentami przygotowującymi się do leczenia protetycznego, implantologicznego bądź ortodontycznego. W kręgu zabiegów mieszczą się ekstrakcje zębów, w tym zatrzymanych i niewyrzniętych i zębów mądrości. Ale też resekcja wierzchołka korzenia zęba, hemisekcje, leczenie złamanych zębów, wyrostków zębodołowych, zabiegi z obszaru periodontologii i inne.

Nowoczesne metody znieczulania i zaawansowany technologicznie sprzęt pozwalają na przeprowadzanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów na najwyższym poziomie komfortu pacjenta.

chirurgia stomatologiczna Łódź - resekcja wierzchołka korzenia zębaOstatnia deska ratunku – chirurgia endodontyczna.

Endodoncja, czyli w uproszczeniu nauka o leczeniu kanałowym zębów, jako dziedzina medycyny rozwija się niezwykle szybko stając się jeszcze skuteczniejsza, dokładniejsza oraz mniej traumatyczna dla, często i tak już obolałego, pacjenta. Zęby, które jakiś czas temu usuwało się bez mrugnięcia okiem, dziś są leczone z powodzeniem przez każdego stomatologa, który posiada w gabinecie mikroskop zabiegowy. Już w wielu średniej wielkości miastach, nawet dużo mniejszych od Łodzi, staje się to powoli swoistym standardem. Na całe szczęście. Jednakże, z wielu przyczyn, nawet doskonale przeprowadzone leczenie kanałowe (choć wtedy oczywiście niezwykle rzadko) może zakończyć się niepowodzeniem. Ból wraca, zmiany w kości spowodowane zapaleniem się nie goją. W tej chwili wkroczyć może powtórne leczenie kanałowe, zwane w żargonie lekarskim „re-endo”. Jednak nie wszystkie przypadki się do niego nadają. Co wtedy? Pewnie trzeba wyrywać ząb. Otóż niekoniecznie! Zaawansowana stomatologia posługuje się w takich przypadkach osiągnięciami chirurgii endodontycznej pozwalającej często uratować ząb. Najczęściej wykonuje się procedury takie jak resekcja wierzchołka korzenia zęba, hemisekcja, radisekscja i bikuspidacja.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba wykonywana jest przeważnie w zębach przednich, posiadających jeden korzeń. Wskazaniem są zmiany wokół wierzchołka zęba w przypadku niemożliwości ich wyleczenia za pomocą zachowawczych metod endodontycznych (na przykład w przypadku bardzo silnego zakrzywienia końcowej części kanału lub jego wyjątkowej wąskości i niedostępności, jednak takiej nieprzekraczającej 1/3 całkowitej długości korzenia). Resekcja stosowana jest również w przypadku torbieli okołowierzchołkowych nie poddających się innemu leczeniu (wtedy wraz z usunięciem torbieli) oraz w wypadku głęboko złamanych narzędzi kanałowych niemożliwych do usunięcia.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg nacina śluzówkę w okolicy wierzchołka lub odwarstwia cały jej płat, następnie usuwa fragment kości i odcina końcówkę wierzchołka. Następnie opracowuje wstecznie kanał za pomocą narzędzi ultradźwiękowych i zamyka szczelnie specjalnym materiałem. Otwór w kości, jeśli jest duży, wypełnia się niekiedy substancją kościozastępczą, ranę zszywa się „na głucho”(szczelnie). Po zabiegu trzeba liczyć się z obrzękiem i bólem jako, że doszło do chirurgicznej ingerencji, należy stosować zimne okłady i leki przeciwbólowe. Niekiedy lekarz może przepisać antybiotyk aby wygasić szczególnie intensywny stan zapalny. Zęby resekowane mogą utrzymywać się w ustach jeszcze przez wiele, wiele lat.

Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Arie na leczenie u chirurga stomatologicznego.

Leave a reply