Ujrzeć to, co niewidoczne. Rola radiologii w leczeniu chorób zębów i jamy ustnej.

Stomatolog Łódź opowiada o rentgenodiagnostyce.

Stomatolog Łódź – rola radiologii w leczeniu chorób zębów i jamy ustnej.

Kiedy w 1895 roku Niemiec Willhelm Röntgen ogłosił wyniki swoich badań dotyczących wyjątkowości szczególnego typu promieniowania elektromagnetycznego nazwanego później przez niego „promieniami X” pewnie nie miał jeszcze pojęcia jak duży krok w rozwoju ludzkości jest jego zasługą. Nikt nie mógł uwierzyć jak to możliwe, że używając jedynie prądu elektrycznego i próżniowej lampy można zobaczyć to co do tej pory nie było możliwe – wnętrze żywego człowieka. Przez 6 długich lat profesorowie Instytutu Karolinska w Sztokholmie dumali nad tym niezwykłym odkryciem decydując wreszcie, by Rontgenowi przyznać pierwszą w historii Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

zdjęcie panoramiczne darmowy obraz pixabay

Źródło obrazu: pixabay.com

Od ponad 100 lat rentgenodiagnostyka rozwija się bardzo prężnie. Ratuje w międzyczasie miliony ludzkich istnień i zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań u kolejnych niezliczonych rzesz pacjentów. Zasługi badań radiologicznych są nieocenione we wszystkich tych gałęziach medycyny, w których nie da się ocenić zmian badaniem wzrokiem ani dotykiem z powodu niedostępności lub twardości podłoża – jak to ma miejsce w wypadku zmian w kościach – jest więc szczególnie przydatna w leczeniu chorób zębów i jamy ustnej.

Radiologia, a leczenie chorób zębów – stomatolog Łódź.

Diagnostyka we współczesnej stomatologii bez zdjęć RTG wręcz nie istnieje. To co na pierwszy rzut oka widoczne jest w ustach to jedynie proste ubytki próchnicowe na powierzchniach żujących, ewentualnie proste zmiany na błonie śluzowej. W zasadzie każda dziedzina tej gałęzi medycyny, czy to chirurgia, czy endodoncja, periodontologia czy ortodoncja, każda musi posiłkować się rentgenodiagnostyką.

Zdjęcie RTG – leczenie endodontyczne (kanałowe).

Bez wykonania zdjęcia niemożliwe jest prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów, których znajomość przebiegu jest konieczna do powodzenia leczenia. Promieniowanie Roentgena umożliwia znajdowanie pęknięć korzeni, drobnych fragmentów złamanych narzędzi czy stwierdzenie obecności zapalnych lub zwyrodnieniowych zmian okołowierzchołkowych od czego zależy rodzaj leczenia.

Zdjęcie RTG – chirurgia.

Chirurgia pomaga sobie zdjęciami bardzo często. Znajomość kształtu i przebiegu korzeni zębów jest niekiedy niezbędna do wykonania ekstrakcji zęba i umożliwia uniknięcie nieprzyjemnych powikłań. Poza tym sprawia, że zabieg staje się mniej obciążający dla pacjenta. Bez wcześniejszej diagnozy RTG nie możliwe byłoby usunięcie zatrzymanych w kościach zębów, torbieli oraz guzów.

Zdjęcie RTG – protetyka i implantologia.

Protetyka i implantologia również wykorzystuje diagnostykę RTG (w szczególności tomografię komputerową). Wykorzystywana jest do oceny warunków kostnych przed umieszczeniem wszczepów. Jakość i ilość kości, odległość od kanału żuchwy i zatoki szczękowej mają fundamentalne znaczenie przy ocenie powodzenia leczenia.

Zdjęcie RTG – ortodoncja.

Zdjęcia cefalometryczne, czyli pomiarowe czaszki, pantomograficzne i tomograficzne są bardzo ważne w ortodoncji. Umożliwiają one ocenę kierunku wzrostu twarzy, dają lekarzowi mnóstwo informacji na temat fazy wzrostu, dojrzałości kostnej i zębowej pacjenta, umożliwiają zaplanowanie prawidłowego i najbardziej skutecznego leczenia. Umożliwiają porównywanie wyników i ocenę rozwoju szkieletu.

Również choroby dziąseł, popularnie zwana parodontoza, zawsze wymagają diagnostyki obrazowej. A to ze względu na często towarzyszący pozornie powierzchownemu zapaleniu zanik kości szczęki czy żuchwy, który jest już stanem poważnym, grożącym utratą zębów. Kontrole RTG są w tym wypadku niezbędne, gdyż poprawa po leczeniu może być zwyczajnie niewidoczna w jamie ustnej.

Nowoczesne aparaty RTG nie korzystają już z klasycznych klisz jak było to jeszcze parę lat temu. Obecnie mają ultraczułe, miniaturowe cyfrowe matryce pozwalające na maksymalne zmniejszenie emitowanej dawki promieniowania. Dzięki temu wykonywanie zdjęć jest dziś bezpieczne, szybkie i wygodne dla pacjenta. Dzięki Roentgenowi profilaktyka i leczenie są dziś tak skuteczne.

W gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi – Stomatolog Łódź posługujemy się nowoczesnym aparatem do wykonywania zdjęć RTG, aby jak najbardziej precyzyjnie dokonywać diagnostyki zębów pacjentów.

Leave a reply