Jaka powinna być pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka?

Higiena jamy ustnej, zarówno u dzieci jak i dorosłych, to podstawowy element profilaktyki próchnicy. Zabiegi higieniczne w jamie ustnej powinno się wykonywać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków w jamie ustnej dziecka – delikatnie przemywając wały dziąsłowe gazikiem namoczonym przegotowaną wodą. Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, należy rozpocząć jego szczotkowanie. W tym momencie trzeba podjąć kilka ważnych decyzji m.in. dotyczących pierwszej szczoteczki do zębów i pasty do zębów. Jaka powinna być pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka? Czy używać do higieny jamy ustnej dziecka szczoteczki manualnej czy sonicznej?

O tym jakie pasty powinno się stosować u dzieci w różnym wieku pisaliśmy dla Rossmann Polska: Pasta z fluorem – czy jest dobra dla dzieci?

Źródło zdjęcia: https://www.sunstargum.com/pl/blog/pierwsze-zeby-kiedy-sie-pojawiaja-i-jak-o-nie-dbac.html

Źródło zdjęcia: https://www.sunstargum.com/

 

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać dla dziecka?

Kilka cech na które warto zwrócić uwagę kupując pierwszą szczoteczkę do zębów dla dziecka to:

  • Pierwsza szczoteczka może mieć różne kształty. Może to być szczoteczka silikonowa zakładana na palec rodzica, szczoteczka manualna w kształcie gryzaka (wtedy dziecko może spokojnie ją gryźć i bawić się nią podczas szczotkowania wykonywanego przez rodzica, przyzwyczajając się jednocześnie do codziennej higieny) lub zwykła szczoteczka manualna dopasowana do wieku dziecka. Szczoteczka elektryczna lub soniczna na początku może być zbyt „agresywna” i podrażać delikatne dziąsełka malucha. Może być ona używana przez nieco starsze dzieci.
  • Wielkość główki szczoteczki powinna być dopasowana do wieku dziecka, tak żeby bez problemu umieścić ją w ustach malucha, a podczas szczotkowania nie uszkadzać dziąseł.
  • Włosie szczoteczki – dla najmłodszych dzieci powinno być delikatne i bardzo miękkie oraz gęste (im więcej włosia ma szczoteczka, tym skuteczniejsze jest szczotkowanie ząbka). W kolejnych przedziałach wiekowych włosie staje się coraz twardsze, ale nie tak twarde jak w szczoteczkach dla dorosłych.
  • Wygląd szczoteczki -również jest ważny, bo mycie ząbków powinno się dziecku kojarzyć z przyjemnością i zabawą. Starsze dzieci lubią same decydować o swoich akcesoriach do higieny jamy ustnej – szczoteczce i kubku – często wybierają takie z bohaterami z ulubionej bajki, albo ze światełkiem LED odliczającym czas szczotkowania. Dobrze pozwolić dziecku na dokonanie wyboru spośród wcześniej sprawdzonych przez rodzica opcji, spełniających wyżej opisane kryteria.

Co jeszcze warto wiedzieć o dobrej szczoteczce do zębów dla dziecka?

Szczoteczkę powinno się wymieniać co najmniej co 3 miesiące (lub wcześniej jeśli włosie ulegnie zniszczeniu np. kiedy maluch często na nie nagryza) oraz wraz z rozwojem dziecka – dopasowując kolejne szczoteczki do wieku pociechy i ilości ząbków w jamie ustnej.

W okresie ząbkowania, gdy dziąsełka dziecka są napuchnięte, bo przebijają się przez nie mleczaki, zabiegi higieniczne w jamie ustnej dziecka mogą przynieść mu dużą ulgę. Trzeba jednak pamiętać, aby wykonywać je bardzo delikatnie. Oprócz używania odpowiedniej szczoteczki do zębów, można w tym czasie dawać dziecku specjalne gryzaki. Lek.dent. Magda Tyrka opowiada o tym w podcaście dla Rossmann Polska: #36 Ząbkowanie – jak pomóc dziecku i przetrwać ten trudny czas? | Podcast Rodzice, Rossnę!

 

Czy sama dobra szczoteczka do zębów wystarczy?

Trzeba pamiętać, że nawet najlepiej dobrana szczoteczka nie wykona za nas pracy i sama nie oczyści zębów dziecka. Niezbędnym uzupełnieniem jest odpowiednio dobrana do wieku dziecka pasta, ale także poprawna technika szczotkowania, regularność i dokładność tego zabiegu oraz codzienne nawyki wpływające na stan zdrowia jamy ustnej dziecka (m.in. dieta, czas spożywania posiłków itp.).

Poza tym, po pojawieniu się pierwszych ząbków, warto udać się z dzieckiem pierwszy raz do stomatologa. Taka wizyta jest bardzo ważną lekcją dla rodziców, którzy mogą dowiedzieć się od lekarza jak poprawnie zadbać o zdrowie maluszka.

Zainteresował Cię temat wyboru szczoteczki do zębów oraz higieny jamy ustnej? Przeczytaj inne artykuły na ten temat:

Leave a reply