Kiedy należy zacząć czyścić zęby małego dziecka?

O higienie jamy ustnej u dzieci pisaliśmy już wiele (m.in. Zdrowsze zęby u dziecka, Jaka powinna być pierwsza szczoteczka do zębów dziecka?, Jak zachęcić dziecko do mycia ząbków?). Nadal jednak jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to kiedy należy zacząć czyścić zęby małego dziecka? Odpowiedź niektórych może zdziwić… otóż czyścimy jeszcze zanim w jamie ustnej dziecka pojawią się zęby.

Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/la_petite_femme-2212305/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=1254495"> MJ Jin</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=1254495"> Pixabay</a>

Im szybciej rozpoczniemy dbać o higienę jamy ustnej malucha, tym lepiej. U noworodka warto przemywać wały dziąsłowe czystym gazikiem namoczonym przegotowaną wodą. W ten sposób oczyszczamy dziąsła z resztek pokarmowych i mleka i nie doprowadzamy do rozwoju w jamie ustnej bakterii, które mogą być powodem rozwoju zapaleń błony śluzowej jeszcze zanim pojawią się zęby.

Z czasem warto wprowadzić również masaż dziąseł. Należy wykonywać go bardzo delikatnie, okrężnymi ruchami, specjalną nakładką na palec lub malutką miękką szczoteczką dopasowaną do wieku dziecka. Ważne, by dbać o czystość używanego przyrządu np. wyparzając go w gorącej wodzie. Masaż pomaga przyzwyczaić malucha do tego, że „robimy coś w jego buzi i jest to fajna zabawa” a także może ulżyć przy ząbkowaniu. Inne metody na przyniesienie dziecku ulgi w tym czasie można posłuchać m.in. w podcaście nagranym przez nas we współpracy z Rossmann Polska: https://www.youtube.com/watch?v=fdFaDMPCEXg

Kiedy należy zacząć czyścić zęby małego dziecka?

Od razu gdy w jamie ustnej pojawi się pierwszy ząbek rozpoczynamy jego szczotkowanie odpowiednią manualną szczoteczką do zębów. Główka szczoteczki musi być na tyle mała by zmieścić się do jamy ustnej dziecka, a włosie powinno być bardzo gęste i miękkie. Na szczoteczkę należy nałożyć śladową ilość pasty do zębów (dosłownie miźnięcie szczoteczki) z zawartością 1000 ppm fluoru (zalecenia Polskiego Twarzystwa Stomatologii Dziecięcej). Szczotkowanie musi by oczywiście dokładne i regularne – dwa razy dziennie, rano i wieczorem po ostatnim posiłku przed spaniem.

Powyżej opisane zasady należy stosować do ok 3 roku życia dziecka. W tym czasie co min 3 miesiące trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów malucha na nową. Wraz ze wzrostem malucha i zwiększaniem się ilości zębów w jamie ustnej można zmieniać modele szczoteczki na takie dopasowane do aktualnego wieku dziecka. Z czasem (najlepiej po zakończonym ząbkowaniu zębów mlecznych, by wcześniej nie podrażniać dodatkowo dziąseł) szczoteczkę można wymienić na soniczną, a do zabiegu higienicznego dodać nitkowanie.

Trzeba pamiętac, że szczotkowanie wykonuje opiekun! Maluszek nie ma takich zdolności manualnych, by samodzielnie dotrzeć szczoteczką do wszystkich przestrzeni każdego ząbka. W razie wątpliwości jak przeprowadzić taki zabieg higieniczny, warto wybrać się do lekarza dentysty – specjalisty stomatologii dziecięcej – który przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej u dziecka oraz porozmawia na temat wpływu diety i codziennych nawyków na stan zębów i dziąseł maluszka.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości kiedy należy zacząć czyścić zęby małego dziecka. Więcej porad na temat higieny jamy ustnej u dzieci i dorosłych można znaleźć na naszym blogu w sekcji Porady Stomatologiczne.

Leave a reply