Każdy ząb jest ważny, a profilaktyka i leczenie stomatologiczne wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie. Dlaczego? Dentysta Łódź odpowiada.

Dentysta Łódź: uśmiech powinien być nie tylko estetyczny, ale też zdrowy!

Odpowiedzi na pytanie tytułowe jest wiele. Najprostsza to oczywiście względy estetyczne. Stomatologia estetyczna jest oczywiście ważna, bo każdy chce móc się pochwalić pięknym i najlepiej białym uśmiechem. Ale to przede wszystkim odpowiednia codzienna higiena zębów pomaga zapobiegać próchnicy, a co za tym idzie nieestetycznym ubytkom czy utracie zębów. Trzeba pamiętać, że zdrowie zębów to wymóg obowiązkowy dla tych, którzy chcą wykonywać jakiekolwiek zabiegi estetyczne takie jak wybielanie zębów, licówki porcelanowe czy bonding, ale też prace protetyczne: protezy, korony, mosty czy implanty. Przed takim kompleksowym leczeniem estetycznym należy więc wykonać zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej. Na pytanie: „Dlaczego dbać o zęby?” odpowiedź brzmi więc: aby móc szeroko się uśmiechać i chwalić się zdrowiem zębów i całego ciała.

1. Zdrowie i leczenie zębów, a komfort życia. Jak zadbać o siebie w gabinecie dentystycznym i w czym może pomóc protetyka stomatologiczna?

Każdy pacjent którego kiedykolwiek bolał ząb potwierdzi, że dyskomfort z tym związany potrafi zniszczyć dzień, a nawet wiele dni życia. Utrudniona możliwość jedzenia, promieniujący ból, ogólne rozbicie organizmu, często gorączka spowodowana stanem zapalnym to tylko niektóre z objawów zaawansowanej, dającej o sobie znać próchnicy. Wiele osób opisując ból zęba mówi o „chodzeniu po ścianach”, „nie do zniesienia”. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego stomatolog Łódź zaleca regularne dbanie o zdrowie zębów i kompleksowe, profesjonalne, mało inwazyjne leczenie w początkowych stadiach, zanim choroba rozwinie się do wyżej opisanego stanu.

Jak nawet jeden brakujący ząb może wpłynąć na komfort życia pacjenta? Tak! Dlatego uzupełnienie braków zębowych przez implant lub protetykę daje nie tylko efekt estetyczny.

Natomiast każdy pacjent z brakami zębowymi powie, że komfort jedzenia nie jest taki sam jaki był przy pełnym uzębieniu. Nawet jeden brakujący ząb może bowiem prowadzić do zaburzeń czynnościowych czyli nieprawidłowej pracy stawu skroniowo-żuchwowego.[1] Odpowiednia prewencja może zapobiec przedwczesnej utracie zębów, ale jeśli już do niej doszło. zalecane jest jak najszybsze uzupełnianie braków zębowych poprzez wdrożenie leczenia implantologicznego lub protetycznego. Chirurgia stomatologiczna i protetyka oferują wiele możliwości przywrócenia zdrowego uśmiechu.

2. Odpowiednia higiena, a korzyści dla mózgu pacjenta.

Czy wiedziałeś, że powinno się dbać o zęby, aby mózg się nie kurczył? – pyta dentysta w Łodzi. Najnowsze badania japońskich naukowców z dziedziny neurologii wykazały, że im większe nasilenie choroby dziąseł i mniej własnych zębów, tym mniejsza powierzchnia hipokamu[2], odpowiadajacego w mózgu m.in. za pamięć oraz orientację przestrzenną. Naukowcy obliczyli nawet, że każdy stracony ząb postarza mózg o 16 miesięcy. Nic więc dziwnego, że w gabinecie stomatologicznym z profesjonalnym podejściem do pacjenta stawia się na kompleksowe leczenie, ale też proponuje się wiele rozwiązań profilaktycznych i zachęca do codziennego dbania o zęby.

3. Profilaktyka nowotworów w gabinecie stomatologicznym.

Dbanie o zdrowie, odpowiednia higiena i regularne badania pozwalające na szybkie wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych. To najlepsza obecnie profilaktyka raka jamy ustnej. Tego typu nowotwory to bardzo poważna choroba. Jej późne wykrycie powoduje śmiertelność rzędu nawet 40-50 proc. w ciągu 5-ciu lat. Więcej na ten temat można przeczytać w naszych wpisach we współpracy z fundacją „Z uśmiechem przez życie”. Szkodliwe działanie bakterii uczestniczących w rozwoju chorób przyzębia może powodować także m.in. ryzyko rozwoju raka przełyku czy żołądka.[3]

Zapobieganie próchnicy może uratować życie. Dobry stomatolog edukuje pacjenta w kwestiach związanych z profilaktyką antynowotworową.

Zadaniem lekarza jest dbanie o zdrowie pacjenta. Lekarz dentysta nawet podczas rutynowych badań zwykle uświadamia palaczy, jak silnym kancerogennym czynnikiem jest nikotynizm. O tym jak poradzić sobie z uzależnieniem od papierosów i dlaczego warto to zrobić można przeczytać we wpisach powstałych we współpracy z fundacją „Z uśmiechem przez życie”

Ocena zmian w jamie ustnej – gabinet dentystyczny / stomatolog Łódź.

Jeśli niepokoją Cię zmiany w obrębie dziąseł, języka, podniebienia, lub wewnętrznych policzków zapytaj o nie lekarza stomatologa. Jeśli jesteś z Łodzi, zapraszamy do kontaktu. W naszym gabinecie Arie Stomatologia Łódź przyjmuje specjalista chirurgii twarzowo-szczękowej, który może ocenić zmiany i zadecydować o ich ewentualnym usunięciu lub leczeniu. Konsultacja odbywa się w przyjaznej atmosferze, więc nie musisz obawiać się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, nie czekaj, zgłoś się do specjalisty.

4. Szczotkowanie zębów, a dbanie o stawy. Co o stawach mówi dentysta?

Badania opublikowane w „Science Translational Medicine” informują, że „regularne wizyty u dentysty i dobry stan przyzębia prawdopodobnie mogą również zapobiec przewlekłemu bólowi stawów”. U badanych pacjentów zaobserwowano bowiem związek pomiędzy nawrotami zapalenia stawów, a zapaleniem przyzębia.[4] Naukowcy przekonują, że poprawa stanu zdrowia jamy ustnej może pomóc zapobiegać zaostrzeniom problemów ze stawami m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

5. Dbając o zęby u stomatologa, zadbasz o serce. W czym pomaga leczenie kanałowe?

Od dawna mówi się o związkach zaawansowanej próchnicy oraz chorób przyzębia na choroby serca. Kolejne badania potwierdzają te tezy oraz wykazują nowe korelacje. Szczepy bakteryjne specyficzne dla chorób przyzębia, wykrywa się np. w blaszkach miażdżycowych, a przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zwiększa ryzyko choroby wieńcowej (choroby niedokrwiennej serca). Pomóc może leczenie stomatologiczne m.in. leczenie ubytków, profesjonalnie wykonanie leczenie kanałowe zębów i ponowne leczenie endodontyczne.

Jak endodoncja, czyli leczenie kanałowe, wpływa na stan zdrowia serca? Czy w klinice stomatologicznej można zadbać o serce?

Odpowiednio przeleczone kanałowo zęby zyskują nowe życie i mają wpływ na ogólne zdrowie pacjenta. „Badanie fińskich naukowców potwierdza, że nieleczone ogniska zapalne w jamie ustnej mają wpływ na układ krążenia i pracę tętnic wieńcowych, które pompują krew do serca. (…) Leczenie kanałowe zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.”[5] ” Odpowiednio przeprowadzone leczenie endodontyczne i powtórne leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu, ultradźwięków, specjalistycznych narzędzi i materiałów, nie tylko ratuje więc ząb, ale usuwając ogniska zapalne ma wpływ na ogólne zdrowie organizmu. Nie ma więc wątpliwości, że dla zdrowia serca, warto zadbać o zęby- mówi stomatolog w Łodzi.

Źródła:

[1]https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/protetyka-i-implantoprotetyka/107908,dlaczego-trzeba-uzupelniac-brakujace-zeby

[2]https://zdrowie.wprost.pl/doniesienia-naukowe/11294878/dbaj-o-zeby-bo-skurczy-ci-sie-mozg-zaskakujace-wyniki-nowych-badan.html

[3]https://dentonet.pl/choroba-przyzebia-zwieksza-ryzyko-raka-przelyku-i-zoladka/#gref

[4]https://www.termedia.pl/reumatologia/Dbanie-o-zeby-moze-chronic-stawy,50720.html

[5]https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Ukryte-infekcje-zebow-moga-zwiekszac-ryzyko-chorob-serca,23160.html

Leave a reply