Jak dbać o zęby będąc w ciąży?

Funkcjonuje mylne przekonanie, że okres ciąży wpływa niekorzystnie na stan zdrowia zębów i jamy ustnej kobiety ciężarnej. Kiedyś mówiło się nawet „jedna ciąża, jeden ząb stracony”. Mit ten należy koniecznie obalić. Przy odpowiedniej higienie, diecie i kontroli stomatologicznej, będąc w ciąży można uchronić zęby przed próchnicą, tak jak w każdym innym okresie życia kobiety.

Trzeba jednak pamiętać, że ciąża to okres kiedy w życiu i w organizmie kobiety wiele się zmienia. Zmiany hormonalne, zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy, przypadłości wczesnej ciąży takie jak nudności i wymioty, refluks czy specyficzne zachcianki jedzeniowe – to wszystko może mieć wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i zębów. Aby odpowiednio zadbać o zdrowie w trakcie ciąży, trzeba zmodyfikować standardowe schematy profilaktyki stomatologicznej i dopasować je do potrzeb przyszłej mamy. Jak to zrobić? Jak dbać o zęby będąc w ciąży?

https://pixabay.com/pl/photos/ciąża-serce-kobieta-w-ciąży-7214373/

Darmowy obraz: pixabay.com

 

Jak dbać o zęby będąc w ciąży? Odpowiednia higiena jamy ustnej.

Kluczowym aspektem profilaktyki próchnicy i chorób jamy ustnej jest higiena jamy ustnej, czyli:

W ciąży należy kontynuować wykonywanie standardowych zabiegów higienicznych, ale zdarza się, że muszą one zostać zintensyfikowane.

 

Wymioty i krwawiące dziąsła – jak poradzić sobie z tymi problemami?

Na przykład jeśli kobieta ciężarna (zwykle w I trymestrze) doświadcza częstych wymiotów, to po ich wystąpieniu powinna wypłukać jamę ustną wodą. Dopiero po około pół godzinie, kiedy pH jamy ustnej wróci do normy, trzeba wyszczotkować zęby pastą bez fluoru (taka może być stosowana do dodatkowych szczotkowań w ciagu dnia). To o czym trzeba pamiętać, to aby nie szczotkować zębów od razu po wymiotach. Szkliwo jest wtedy zbyt delikatne i intensywne szczotkowanie może doprowadzić do jego erozji lub demineralizacji. Można też używać specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej lub za radą Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej płukać jamę ustną roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka do herbaty na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody).

Kolejnym problemem z którym może borykać się kobieta w ciąży są krwawiące i puchnące dziąsła. Związane jest to ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu i rozszerzaniem się naczyń krwionośnych. Do codziennej higieny jamy ustnej warto wtedy używać miękkiej szczoteczki i wprowadzić preparaty łagodzące krwawienie z dziąseł. Należą do nich np. pasty i płyny z chlorheksydyną i ksylitolem (bezalkoholowy roztwór o stężeniu 0,12%). Nie wolno rezygnować z zabiegów higienicznych, bo zaprzestanie higieny będzie gorsze w skutkach niż regularne delikatne szczotkowanie (nawet takie wywołujące krwawienie).

 

Źródła wiedzy:

Przeczytaj także:

Kolejne teksty z serii: „Jak dbać o zęby będąc w ciąży” wkrótce.

Leave a reply