Jak dbać o zęby będąc w ciąży?
Funkcjonuje mylne przekonanie, że okres ciąży wpływa niekorzystnie na stan zdrowia zębów i jamy ustnej kobiety ciężarnej. Kiedyś mówiło się nawet „jedna ciąża, jeden ząb stracony”. Mit ten należy koniecznie obalić. Przy odpowiedniej higienie, diecie i kontroli stomatologicznej, będąc w ciąży można uchronić zęby przed próchnicą, tak jak w każdym innym okresie życia kobiety.
Trzeba jednak pamiętać, że ciąża to okres kiedy w życiu i w organizmie kobiety wiele się zmienia. Zmiany hormonalne, zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy, przypadłości wczesnej ciąży takie jak nudności i wymioty, refluks czy specyficzne zachcianki jedzeniowe – to wszystko może mieć wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i zębów. Aby odpowiednio zadbać o zdrowie w trakcie ciąży, trzeba zmodyfikować standardowe schematy profilaktyki stomatologicznej i dopasować je do potrzeb przyszłej mamy. Jak to zrobić? Jak dbać o zęby będąc w ciąży?
Jak dbać o zęby będąc w ciąży? Odpowiednia higiena jamy ustnej.
Kluczowym aspektem profilaktyki próchnicy i chorób jamy ustnej jest higiena jamy ustnej, czyli:
- szczotkowanie zębów (minimum dwa razy dziennie, odpowiednią techniką i dobrze dobraną szczoteczką i pastą z fluorem – dokładne zalecenia PTSD Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej),
- nitkowanie i
- ewentualne dodatkowe zabiegi zlecone przez lekarza dentystę np. używanie specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej, irygatora, szczoteczek międzyzębowych i innych.
W ciąży należy kontynuować wykonywanie standardowych zabiegów higienicznych, ale zdarza się, że muszą one zostać zintensyfikowane.
Wymioty i krwawiące dziąsła – jak poradzić sobie z tymi problemami?
Na przykład jeśli kobieta ciężarna (zwykle w I trymestrze) doświadcza częstych wymiotów, to po ich wystąpieniu powinna wypłukać jamę ustną wodą. Dopiero po około pół godzinie, kiedy pH jamy ustnej wróci do normy, trzeba wyszczotkować zęby pastą bez fluoru (taka może być stosowana do dodatkowych szczotkowań w ciagu dnia). To o czym trzeba pamiętać, to aby nie szczotkować zębów od razu po wymiotach. Szkliwo jest wtedy zbyt delikatne i intensywne szczotkowanie może doprowadzić do jego erozji lub demineralizacji. Można też używać specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej lub za radą Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej płukać jamę ustną roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka do herbaty na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody).
Kolejnym problemem z którym może borykać się kobieta w ciąży są krwawiące i puchnące dziąsła. Związane jest to ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu i rozszerzaniem się naczyń krwionośnych. Do codziennej higieny jamy ustnej warto wtedy używać miękkiej szczoteczki i wprowadzić preparaty łagodzące krwawienie z dziąseł. Należą do nich np. pasty i płyny z chlorheksydyną i ksylitolem (bezalkoholowy roztwór o stężeniu 0,12%). Nie wolno rezygnować z zabiegów higienicznych, bo zaprzestanie higieny będzie gorsze w skutkach niż regularne delikatne szczotkowanie (nawet takie wywołujące krwawienie).
Źródła wiedzy:
Przeczytaj także:
- Dentysta w ciąży Łódź – czy można leczyć zęby? Arie Stomatologia
- Czy dentysta w ciąży ciąży? Arie Stomatologia Łódź Retkinia
- Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną?
- Higiena jamy ustnej – co warto wiedzieć?
- Nitkowanie bez tajemnic, czyli jak ważne w codziennej higienie jamy ustnej jest używanie nici dentystycznej? Jaką nić wybrać?
- Co to jest irygator? Odpowiada dentysta Łódź.
Kolejne teksty z serii: „Jak dbać o zęby będąc w ciąży” wkrótce.
Leave a reply