Czym jest narząd żucia?

[bt_bb_section layout=”boxed_1200″ lazy_load=”yes” overlap_columns=”” show_boxed_content=”no” allow_content_outside=”no”][bt_bb_row][bt_bb_column order=”0″ lazy_load=”yes” highlight=”no” align_to_edge_column=”no” width=”1/1″ width_lg=”1/1″ width_md=”1/1″ width_sm=”1/1″ width_xs=”1/1″][bt_bb_text]

Stomatologia to nie tylko zęby. Można powiedzieć, że lekarz dentysta w Łodzi zajmuje się schorzeniami właśnie narządu żucia. Czym jest narząd żucia?

dentysta w łodzi darmowy obraz z pixabay

Źródło obrazu: pixabay.com

Lekarz dentysta w Łodzi odpowiada na pytania na temat narządu żucia.

Narząd żucia jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego. Jego rola nie ogranicza się do pobierania i żucia pokarmów, a także dostarczaniu do mózgu przyjemnych bodźców związanych z tym procesem. Ma on decydujący wpływ na estetyczny wygląd twarzy. Właściwe funkcjonowanie wszystkich jego elementów jest niezbędne do prawidłowego formowania zgłosek w procesie mowy. Ponadto uczestniczy w wyrażaniu naszych emocji i nastrojów.

W jego skład wchodzą:

  1. Zęby ustawione w dwóch łukach – górnym w szczęce oraz dolnym w żuchwie.
  2. Stawy skroniowo-żuchwowe (są parzyste, nimi żuchwa umocowana jest do podstawy czaszki).
  3. Dziąsła i błona śluzowa jamy ustnej.
  4. Mięśnie (żucia, mimiczne, języka, dna jamy ustnej i gardła).
  5. Nerwy (ruchowe unerwiające mięśnie oraz czuciowe zmysłu dotyku i smaku).
  6. Ślinianki.

Każda z jego części składowych może ulec częściowemu lub całkowitemu uszkodzeniu w wyniku urazu lub choroby, upośledzając sprawne funkcjonowanie całości. Szczególnie wrażliwy jest staw skroniowo-żuchwowy (w skrócie SSŻ). Szacuje się że jedna na 10 osób przynajmniej raz w życiu doświadczyła dolegliwości z jego strony, ale tylko połowa szukała pomocy u lekarza.

Po przekroczeniu pewnej dopuszczalnej dla organizmu granicy, mechanizmy kompensujące niewydolność danego elementu narządu żucia stają się niewystarczające i dochodzi do stopniowego uszkadzania jego kolejnych części składowych.

Lekarz dentysta w Łodzi podkreśla, że bardzo ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia wszelkich schorzeń oraz regularne zgłaszanie się na wyznaczone wizyty kontrolne. Każdą chorobę bowiem można leczyć tym skuteczniej im stopień jej zaawansowania jest mniejszy.

[/bt_bb_text][/bt_bb_column][/bt_bb_row][/bt_bb_section]

Leave a reply