Ciekawostki na temat ząbkowania. Czego możesz nie wiedzieć o ząbkowaniu?

We wcześniejszych wpisach na naszym blogu można znaleźć podstawowe informacje na temat ząbkowania. A czy są jakieś ciekawostki na temat ząbkowania o których warto powiedzieć? O tym kiedy wyrzynają się poszczególne ząbki mleczne, a potem stałe i jak wspomóc dziecko w czasie ząbkowania pisaliśmy m.in. we wpisach:

Co trzeba wiedzieć o wyrzynaniu się ząbków – stomatolog dziecięcy w Łodzi

Ząbkowanie – Jak złagodzić ból

W ramach współpracy z Rossmann Polska w programie Rossmann Rodzice, Rossnę! lek.dent. Magda Tyrka napisała także artykuł Ząbkowanie bez tajemnic oraz nagrała podcast Ząbkowanie – jak pomóc dziecku i przetrwać ten trudny czas? | Podcast Rodzice, Rossnę!. Każdy rodzic w wyżej wymienionych źródłach znajdzie mnóstwo informacji na temat ząbkowania. A tym, dla których to jeszcze za mało… proponujemy kilka ciekawostek na temat ząbkowania.

Obraz ze strony Pixabay: https://pixabay.com/pl/photos/kochanie-dziecko-za-toddler-933097/

Ciekawostki na temat ząbkowania. Czy wiedzieliście, że…?

  • Początek rozwoju zębów mlecznych obserwuje się już około 6-7 tygodnia życia płodowego.
  • W życiu przechodzimy dwa okresy „ząbkowania”, czyli wyrzynania się zębów: pierwszy dotyczy zębów mlecznych, a drugi zębów stałych.
  • Ząbkowanie to nazwa potoczna (chociaż aktualnie coraz częściej używana też w literaturze medycznej) używana dla opisania czasu, kiedy korona ząbka przebija się przez tkankę dziąsła i uwidacznia się w jamie ustnej. Proces wyrzynania się zęba zaczyna się dużo wcześniej i trwa dłużej niż „ząbkowanie”.
  • Istnieje wiele różnych schematów wyrzynania się ząbków mlecznych, ponieważ u każdego dziecka proces ten wygląda inaczej. Przykładowy schemat przygotowany we współpracy z Rossmann Polska na podstawie literatury medycznej:
schemat ząbkowania rossmann rossne

Schemat ząbkowania przygotowany przez Rossmann we współpracy z lek.dent. Magdą Tyrka (https://www.rossmann.pl/inspiracja/zabkowanie-bez-tajemnic,1934)

 

  • W literaturze medycznej podawane są wzory, które mogą ułatwić rodzicom orientacyjnie ocenić poprawny czas wyrzynania się zębów. Jeden z nich mówi, że w jamie ustnej dziecka powinno być o 6 zębów mniej niż dziecko ma miesięcy. Inna reguła „6/4” mówi, że począwszy od urodzenia dziecku co 6 miesięcy wyrzynają się kolejne 4 zęby mleczne.
  • Duży wpływ na czas wyrzynania się zębów mają predyspozycje genetyczne. Jeśli u rodzica pierwsze zęby pojawiły się późno, to prawdopodobnie u dziecka ząbkowanie też będzie przebiegać z opóźnieniem.
  • Są badania naukowe (badania Risingera), które wskazują, że objawy powiązane z ząbkowaniem (jak np. płaczliwość, niepokój dziecka, podwyższona ciepłota ciała) charakteryzują się cyklem okołodobowym i nasilają się w późnych godzinach wieczornych (22-24).
  • Nie każde dziecko odczuwa powszechnie kojarzone z ząbkowaniem dolegliwości. U około 1/3 dzieci ząbkowanie przebiega bezboleśnie i bezproblemowo.
  • U dzieci, które doświadczają dolegliwości takich jak obrzmiałe dziąsełka, mówi się często o tzw. okienku 8 dniowym. Najczęściej objawy pojawiają na około 4 dni przed pojawieniem się zęba i odczuwalne są przez dziecko jeszcze w dniu jego pojawienia się i 3 dni po nim.

 

Czy wiedzieliście te rzeczy o ząbkowaniu?

Te i inne ciekawostki na temat ząbkowania pojawiają się na fanpage Ktoś na ząb – lek.dent. Magda Tyrka na Facebooku. Zachęcamy do śledzenia profilu, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat ząbkowania, ale też zdrowia i higieny jamy ustnej u dzieci i dorosłych.

 

Źródła ciekawostek, m.in.:

  • Ząbkowanie okiem pediatry, czyli jak możemy pomóc maluchowi?”, Dr n. med. Maria Kotowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, https://www.heel.pl/media/downloads_pdf/heel_pl/lekarze/viburgel/viburgel_primary_painful_teething_dr_kotowska.pdf
  • Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych„, Dorota Olczak-Kowalczyk, Halszka Boguszewska-Gutenbaum, Jadwiga Janicha, Anna Turska-Szybka, NOWA STOMATOLOGIA 2/2011
  • „Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych”, Halszka Boguszewska-Gutenbaum, Jadwiga Janicha, Piotr Sobiech, Dorota Olczak-Kowalczyk, NOWA STOMATOLOGIA 3/2014
Leave a reply