Zęby. Z czym to się je?

Dentysta Łódź Retkinia tłumaczy: Każdy z nas ma zupełnie inne zęby! Zęby są mniejsze, większe, dłuższe. Krótsze, bielsze i bardziej żółte. Niektórzy żyją z nimi w błogiej niewiedzy uważając, że zostały im dane na zawsze i zawsze będą im dzielnie służyć. Wiele osób nie dba o to jak wyglądają i jak się czują i omijają stomatologa szerokim łukiem. Inni, na całe szczęście liczniejsi, doceniają wagę estetyki i utrzymywania dobrej jakości skomplikowanego aparatu jakim jest nasz układ żucia. Wiedzą, że piękny uśmiech jest często pierwszą rzeczą, którą zwracamy na siebie uwagę. Bardzo ważne jest by każdy kto chce dokładniej zadbać o tą swoją wizytówkę, miał świadomość jej podstawowej anatomii i fizjologii.

Dentysta Łódź Retkinia – Jak więc zbudowany jest ząb?

Pierwszą myślą jest de facto porównanie zęba do drzewa: posiada koronę, czyli część widoczną w

ustach, oraz korzeń – w prawidłowym warunkach schowany pod dziąsłem, mocno utrzymujący go w zębodole czyli „loży” wytworzonej dla niego w kości. Korona pokryta jest jasnym szkliwem – najtwardszą z tkanek naszego organizmu, chroniącą przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi, umożliwiającą gryzienie twardych pokarmów, natomiast korzeń ciemniejszym i mniej odpornym cementem korzeniowym, z którego to w kierunku kości odchodzą włókna ozębnej, pełniące zasadniczą rolę w utrzymaniu zęba, pełniąc również funkcję amortyzującą.

Co trzeba wiedzieć o budowie zęba?

Pod warstwą szkliwa i cementu znajduje się zębina, bardziej miękka niż szkliwo i najczęściej od niego ciemniejsza, poprzecinana bardzo licznymi, niewidocznymi gołym okiem kanalikami zębinowymi, odżywiającymi ją, łączącymi z komorą miazgi. Miazga jest silnie unerwioną i ukrwioną tkanką miękką wypełniającą komorę (przestrzeń wewnątrz korony). W zębach są też kanały (znajdujące się w korzeniach) komunikujące ząb z systemem krążenia oraz z obwodowym układem nerwowym i odpowiadające za jego odżywianie, rozwój oraz wrażliwość na czynniki uszkadzające takie jak próchnica czy urazy.

Dentysta Łódź Retkinia – zapraszamy do gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi.

Leave a reply