Aplikacje pomagające w szczotkowaniu zębów.

Żyjemy w dobie wszechobecnej techniki. Chociaż ma to plusy i minusy, warto czasem wykorzystać możliwości płynące z nowych rozwiązań i aplikacji na telefon – szczególnie w przypadku dzieci, które teraz najchętniej wszystko robiłyby z telefonem w ręku :). Wielokrotnie przypominaliśmy jak ważna jest w codziennej higienie jamy ustnej poprawna technika i długość szczotkowania zębów. Z doświadczeniem nabieramy wprawy w odmierzaniu odpowiedniej ilości czasu oraz szczotkowaniu wszystkich partii zębów, skupiając się dodatkowo na tych wskazanych przez lekarza dentystę. Dzieci jednak, na początku swojej przygody z higieną jamy ustnej, nie mają takiego wyczucia. Warto więc, albo kontrolować szczotkowanie dziecka, albo wykorzystać do tego jedną z wielu dostępnych aplikacji na telefon. Dziecko na pewno ucieszy się, bawiąc się podczas mycia zębów, bijąc rekordy i zbierając nagrody za dobre szczotkowanie. Przy tym zęby będą szczotkowane wystarczająco długo, a dziecko nie zapomni o żadnej ich partii. Jakie są aplikacje pomagające w szczotkowaniu?

Niektóre aplikacje pomagające w szczotkowaniu zębów stworzone są również z myślą o dorosłych, szukających np. porad dotyczących technik szczotkowania z uwzględnieniem konkretnych partii zębowych lub aplikacji zbierających informacji o parametrach szczotkowania.

Aplikacje pomagające w szczotkowaniu zębów:

1. Philips Sonicare for Kids

Aplikacja została stworzona dla posiadaczy szczoteczki sonicznej Sonicare for Kids (można ją połączyć przez Bluetooth z aplikacją i korzystać z różnych dodatkowych możliwości), ale posiadanie szczoteczki Sonicare for Kids nie jest wymagane, by aplikacja działała. W momencie zakładania profilu w aplikacji, przy pytaniu o posiadaną szczoteczkę, wystarczy wybrać opcję „Manual” (manualna) lub „Electric” (elektryczna), by każde dziecko mogło cieszyć się zabawą w aplikacji.

W aplikacji dziecko opiekuje się małym Sparkly’m (można zmienić mu imię), który po wykluciu się ze skorupki potrzebuje pomocy i zabawy. Sparkly bardzo lubi mieć czyste zęby, ale ma za małe ramionka i nie sięga szczoteczką do buzi. W zamian za pomoc w myciu zębów Sparkly daje małemu opiekunowi prezenty w aplikacji np. farbę, która może zmienić jego kolor. Z czasem Sparkly też rośnie i uczy się nowych rzeczy.

Podczas mycia zębów razem ze Sparkly’m aplikacja odmierza optymalny czas mycia, a bąbelki pasty pokazują, które partie ząbków powinno się w danym momencie szczotkować.

Aplikacja jest prosta w obsłudze, a uroczy Sparkly na pewno spodoba się dziecku.

 

2. Czyste ząbki z Aquafresh

W aplikacji Czyste ząbki z Aquafresh dziecko szczotkuje zęby oglądając tańczącego superbohatera Aquafresh. Aplikacja odmierza dwie minuty szczotkowania i pokazuje kiedy zmieniać strony, a dodatkowo w tle słychać wesołą piosenkę na temat dbania o higienę jamy ustnej.

3. WoodieHoo Brushing Teeth

Woodie Hoo Brushing Teeth to wesoła aplikacja pomagająca maluchom nauczyć się dbania o zdrowie jamy ustnej. Do wyboru są 4 zwierzaki: Bonnie, Freddy, Kitty i Doody, u których konieczne jest regularne szczotkowanie ząbków. Sówka odmierza czas mycia zębów, a zwierzaczek równocześnie z dzieckiem szczotkuje odpowiednie partie zębów. Po dobrym szczotkowaniu można zagrać jeszcze w grę polegającą na karmieniu zwierzaka i myciu mu ząbków wybraną w aplikacji szczoteczką.

4. Pokemon Smile

Aplikacja Pokemon Smile uczy dziecko odpowiedniej techniki szczotkowania i mierzy czas szczotkowania, tak żeby było ono jak najbardziej dokładne. Gdy udostępni się w aplikacji dostęp do multimediów, dziecko będzie widziało się na ekranie smartfona podczas szczotkowania zębów, a zegar będzie się pauzował za każdym razem, gdy dziecko przestanie szczotkować zęby lub odsunie się od kamerki. Dobre szczotkowanie zostanie jednak nagrodzone! Za każde dobre szczotkowanie można złapać Pokemona, a potem dziecko zbiera dodatkowe trofea z postaciami z bajki.

5. Brushing and whitening teeth

Brushing and whitening teeth to aplikacja wspomagająca mycie zębów przeznaczona raczej dla osób dorosłych. Zegar w aplikacji liczy czas mycia, a na modelu zębów pokazywane są kolejne partie które należy szczotkować oraz technika szczotkowania. Zezwalając aplikacji na dostęp do multimediów, szczotkując zęby można słuchać ulubionej muzyki.

To tylko niektóre z dostępnych aplikacji pomagających w szczotkowaniu zębów. Mogą one przemienić szczotkowanie zębów we wspaniałą zabawę i zachęcić dziecko do regularnego sięgania po szczoteczkę do zębów. Zachęcamy do wykorzystywania „zdobyczy techniki” i uczenia w ten sposób malucha, jak ważna jest regularność w profilaktyce zdrowia jamy ustnej. Czy można w pełni zaufać aplikacji? Telefon niestety nie sprawdzi czy dziecko wyczyściło wszystkie powierzchnie zębów równie dobrze. Namawiamy więc do sprawdzania ząbków dziecka po myciu i/lub korzystania z płukanek wybarwiających płytkę nazębną. W ten sposób rodzic będzie miał pewność, że ząbki dziecka zostały oczyszczone z płytki nazębnej i osadu, prowadzących do rozwoju próchnicy.

Przeczytaj także:
Leave a reply