Dentofobia – jak opanować lęk przed dentystą?

 

We wpisie „Czym jest dentofobia?” opisywaliśmy skąd bierze się strach przed wizytą u dentysty i dlaczego odczuwa go ponad połowa Polaków. Lęk taki może mieć charakter nabyty lub pierwotny, ale bez względu na genezę zakorzeniony jest naprawdę głęboko w psychice człowieka. Dlatego nawet najlepszy dentysta cudownie nie wyleczy pacjenta z lęku. Poradzić trzeba sobie z nim samodzielnie. Dentysta może oczywiście pomóc (oferując nowoczesny sprzęt stomatologiczny, przyjazną atmosferę w gabinecie, rozmawiając z pacjentem itd.), ale ostatecznie to od nastawienia i chęci pacjenta zależy powodzenie w leczeniu dentofobii, a co za tym idzie leczeniu zębów. Jak opanować lęk przed dentystą? Zapraszamy do przeczytania kilku porad zebranych przez gabinet Arie Stomatologia w Łodzi.

 

Jak opanować lęk przed dentystą?

1. Przede wszystkim trzeba przyznać się przed samym sobą do fobii i zastanowić się co tak naprawdę ją powoduje? Czy są to odgłosy w gabinecie stomatologicznym? Zapach? Strach, że będzie bolało? O swoich obawach dobrze powiedzieć osobie zapisującej wizytę i przyjmującemu dentyście.

-Jeśli to odgłosy borowania powodują stres i lęk, rejestratorka Arie Stomatologia zaproponuje wizytę w godzinach porannych. Pierwszy pacjent czekając na lekarza nie musi bowiem słuchać odgłosów borowania dobiegających z gabinetu. W naszej placówce od rana jest cicho i spokojnie. Poza tym lekarz podczas badania może np. włączyć muzykę, na której można skupić swoją uwagę i odciągnąć myśli od zabiegu. Jeśli godzina poranna jest kłopotliwa, to namawiamy do zabrania ze sobą odtwarzacza mp3 i słuchania ulubionej muzyki w poczekalni. W ten sposób łatwo można się zrelaksować i zapomnieć w jakim miejscu się przebywa.

-Jeśli przyczyną lęku jest np. brak kontroli to lekarz może przed rozpoczęciem leczenia opowiedzieć o wszystkich etapach wykonywanego zabiegu.

-Jeśli lęk polega na niemożności wstania z fotela to można umówić się z dentystą na jakiś sygnał po którym lekarz przerywa na chwilę zabieg, podnosi fotel i pozwala pooddychać i odzyskać spokój.

 

W walce z lękiem przed wizytą u dentysty bardzo ważne jest nastawienie.

 

2. Bardzo ważne jest nastawienie! Negatywne myśli przynoszą tylko dodatkowy stres i wzmacniają lęk. Mimo, że czasami nie jest to łatwe, trzeba zacząć myśleć o wizycie u dentysty jak o czymś bardzo przyjemnym i pożytecznym np. jak o wizycie u fryzjera lub kosmetyczki. Myślenie, że po wizycie u dentysty wyjdzie się z pięknym, zdrowym i białym uśmiechem, leczenie będzie bezbolesne. a rozmowa z lekarzem bardzo przyjemna pomogą podjąć decyzję o zapisaniu się na wizytę i ułatwią jej odbycie. Najtrudniej jest uczynić pierwszy krok, zapisać się i pojawić u lekarza, później będzie już coraz łatwiej.

3. Na fotelu dentystycznym, w trakcie trwania zabiegu, dobrze odwrócić swoją uwagę od tego co robi dentysta. Można zamknąć oczy i myśleć o miłych wspomnieniach, można planować do będzie się robiło wieczorem, można też poprosić lekarza o włączenie muzyki i skupić się na słowach piosenek. Niektórym pacjentom pomaga też skoncentrowanie się na wykonywaniu czynności. Podczas zabiegu można np. uciskać piłeczkę antystresową lub naprzemiennie ściskać w pięść i rozluźniać dłonie.

jak opanować lęk przed dentystą

4. Polecaną przez psychologów metodą leczenia fobii jest stosowanie technik relaksacji i autosugestii. Takie techniki trzeba jednak poznać i nauczyć się ich stosować jeszcze przed wizytą u dentysty. Wymagają one systematycznej pracy w domu, ale gdy opanuje się już sztukę oddychania i relaksowania ciała, dają naprawdę dobre efekty. Co ważne, mogą być stosowane zarówno na fotelu dentystycznym, w długim korku, jak i w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w domu czy pracy. Polecamy zapoznać się np. z materiałami na temat treningu autogennego Schultza czy treningu relaksacji Jacobsona.

5. Niektórych pacjentów relaksuje towarzystwo bliskiej osoby. W gabinecie Arie Stomatologia mamy w poczekalni wystarczająco dużo miejsca, aby na wizycie można było pojawić się np. z partnerem lub przyjacielem, który wspomoże podczas czekania w poczekalni, a nawet w razie potrzeby podczas leczenia u dentysty.

6. Po udanej wizycie u dentysty warto się nagrodzić! Dla osoby cierpiącej na dentofobię każda wizyta w gabinecie to duży wyczyn i ważny krok w kierunku całkowitego pokonania lęku. Warto takie wydarzenie uczcić: zakupami, seansem w kinie lub spotkaniem z przyjaciółmi.

 

A co jeśli te metody nie działają?

 

Jeśli mimo wprowadzenia w życie wszystkich wyżej opisanych porad jak opanować lęk przed dentystą, strach nie mija, trzeba skonsultować się z psychologiem. Pokonanie silnej fobii niekiedy wymaga pomocy specjalisty, który nauczy jak odzyskać kontrolę nad swoimi emocjami, psychiką i życiem.

Jeśli jednak lektura powyższego tekstu przekonała Państwa, że nie trzeba się bać dentysty, zapraszamy do rezerwacji wizyty w gabinecie Arie Stomatologia. Proszę poinformować nas o swojej fobii, a zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby ułatwić Państwu wizytę u nas.

Zainteresował Państwa artykuł „Jak opanować lęk przed dentystą”? Zachęcamy również do lektury tekstu – Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Dentofobia u dzieci.

Leave a reply