Wypadki chodzą po ludziach. Parę ważnych słów o urazach zębów.
Piękny, słoneczny, letni dzień. Wieje lekki ciepły południowy wiatr, a Ty siedzisz w swoim zielonym ogrodzie pełnym kwiatów, w fotelu przed domem i popijasz doskonałe cappuccino, dzieci bawią się z psem, wszyscy są szczęśliwi. Sielanka. Zastanawiasz się czy jest cokolwiek na świecie co mogłoby zepsuć ten błogi stan. Niestety okazuje się, że tak. Twój ośmioletni synek przewraca się podczas zabawy, uderzając lekko buzią o ziemię. Uff, zaraz wstaje, nic się nie stało, trochę płaczu ale wydaje się, że wszystko jest w porządku. Niestety zaraz otwiera usta i okazuje się, że jego piękna, niedawno wyrznięta „jedynka” jest w połowie złamana! Co robić? Jak postąpić? Bardzo ważne jest, by znać kilka podstawowych zasad zapewniających bezpieczeństwo i ułatwiających lekarzowi (stomatolog Łódź) późniejszą pracę z takim urazem.
Leczenie urazów zębów – stomatolog Łódź.
Niestety mimo ogromnego rozwoju medycyny, urazy często spędzają sen z powiek pacjentom i lekarzom stomatologom. Dbamy o zdrowie i higienę, regularnie odwiedzamy stomatologa, mimo to, jak to w życiu, ślepy los często potrafi nas brutalnie doświadczyć. Często wiążący się z wypadkiem ból i duży stres to dodatkowe czynniki utrudniające diagnostykę i leczenie. W tym miejscu warto wspomnieć, że ze względu na specyfikę i lokalizację w obrębie głowy urazów stomatologicznych, nawet pozornie błahych, nigdy nie wolno lekceważyć. Jest to szczególnie istotne u dzieci, u których to struktury kostne twarzy i sklepienia czaszki nie są jeszcze w pełni wykształcone i zmineralizowane, przez co mniej odporne na działające siły. Objawy neurologiczne, będące wskaźnikami mniejszych lub większych uszkodzeń mózgu, często przychodzą z dużym opóźnieniem, dlatego bardzo ważna jest wnikliwa obserwacja przez pierwszą dobę po wypadku.
U kogo najczęściej dochodzi do urazów zębów?
Nie jest dużym zaskoczeniem, że oczywiście u kilkunastoletnich chłopców – małych odkrywców, więc jeśli mamy w domu takiego urwisa musimy szczególnie uważać. Stałe zęby, które najczęściej ulegają złamaniu to górne pierwsze siekacze, tak zwane „jedynki”. Całkowite zwichnięcie, czyli wybicie zęba, dotyczy głównie mleczaków.
Dobrze, jak w takim razie postępować?
Jaka jest pierwsza pomoc w przypadku urazów zębów?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą w wypadku urazu u dziecka jest szybka lokalizacja złamanego lub wybitego zęba. Musimy koniecznie upewnić się czy kawałek nie dostał się do dróg oddechowych – może być to grozić zadławieniem i być bardzo niebezpieczne nawet dla życia. Również połknięcie może wiązać się z powikłaniami – ostre krawędzie mogą uszkodzić delikatne ściany przewodu pokarmowego lub doprowadzić do niedrożności, dlatego w wypadku wystąpienia bólów brzucha, problemów z wypróżnianiem lub krwi w stolcu w ciągu kilku następnych dni po urazie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Kolejną rzeczą, kiedy wiemy już, że życie naszego dziecka nie jest zagrożone i w miarę możliwości je uspokoiliśmy, jest jak najszybsze udanie się do lekarza. Najlepiej znaleźć i zabrać ze sobą wybity lub złamany ząb, na czas transportu umieszczając go w wilgotnym środowisku. Pod żadnym pozorem nie powinna być to jednak woda. Optymalnie jest użyć mleka, roztworu soli fizjologicznej, własnej śliny (w środowisku jamy ustnej) lub roztworu Ringera (dostępny w aptekach na receptę). Nieprawdopodobnie istotny jest czas, który upłynął od urazu do momentu zgłoszenia się do gabinetu stomatologicznego.
Leczenie urazów zęba – stomatolog Łódź.
W wypadku całkowitego wybicia, ząb na czas przebywania poza zębodołem jest pozbawiony odżywiania, przez co delikatne tkanki ozębnej i miazgi obumierają co może wiązać się koniecznością leczenia kanałowego lub nie przyjęcie się po reimplantacji (ponownym wszczepieniu). Lekarz oczyszcza ząb, umieszcza go w płynie odżywczym a następnie w zębodole i unieruchamia na dwa tygodnie odpowiednią szyną. Przy wybiciu zębów mlecznych najczęściej nie stosuje się reimplantacji w obawie przed uszkodzeniem zawiązka zęba stałego. W tych wypadkach leczenie opiera się na obserwacji, wykonaniu ortodontycznego utrzymywacza przestrzeni lub specjalnej protezy dziecięcej.
Jakie jest powodzenie leczenia złamenego zęba? Odpowiada stomatolog Łódź.
W wypadku złamania zęba wpływ na powodzenie leczenia ma bardzo wiele czynników. Przede wszystkim to czy podczas złamania została obnażona miazga zęba. Jeśli tak, rokowanie jest dużo gorsze, choć nie beznadziejne. Ogromne znaczenie w takim przypadku ma stan higieny jamy ustnej, choroby towarzyszące, wielkość oraz, podobnie jak przy całkowitym wybiciu, czas, który upłynął od urazu. Jeśli zgłosimy się do lekarza dentysty w przeciągu dwóch godzin, może wykonać on przykrycie bezpośrednie – metodę leczenia biologicznego miazgi bez jej usuwania. Bardzo często konieczne jest jednak leczenie kanałowe – usunięcie miękkich tkanek z wewnątrz zęba i wypełnienie kanałów i komory środkiem leczniczym. Choć złamanie bez obnażenia miazgi rokuje zdecydowanie lepiej, należy pamiętać aby ubytek tkanki zęba profesjonalnie uzupełnić jak najszybciej. Zabezpieczyć odsłoniętą zębinę i zapobiec dzięki temu powikłaniom zapalnym ze strony miazgi.
Rodzaje uszkodzeń zębów i metody ich leczenia.
Innymi bardzo częstymi typami uszkodzeń są nadwichnięcie i wstrząs zęba. Charakteryzują się najczęściej bolesnością i niewielkim krwawieniem, niekiedy wymagają unieruchamia szyną, kontroli radiologicznej oraz regularnej kontroli żywotności.
Leczenie złamań korzenia zęba wymaga natomiast niezwykle wnikliwej analizy zdjęć RTG gdyż szalenie istotne w jego planowaniu i prognozowaniu wyników ma jego przebieg. Generalizując, złamania pionowe niemal zawsze wiążą się z koniecznością usunięcia zęba, w przypadku złamań poziomych rokowanie zależy od ich wysokości i możliwości ewentualnej odbudowy.
Stomatolog Łódź podsumowuje: najważniejszy w skutecznym leczeniu urazów jest czas, który upływa od samego wypadku do wkroczenia specjalisty. W każdym z powyżej opisanych przypadków ogromne znaczenie ma również pozabiegowa obserwacja. Lekarz dentysta musi regularnie kontrolować żywotność zęba oraz jego obraz radiologiczny aby w porę zapobiec możliwym powikłaniom.
Leave a reply