Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną?

Mycie zębów to czynność, którą powinniśmy wykonywać co najmniej dwa razy każdego dnia. Dobrze, gdy dbanie o higienę jamy ustnej staje się naszym nawykiem, bo przez to nie zapominamy o porannym, ani wieczornym szczotkowaniu. Należy jednak uważać, by nie wpaść w przesadną rutynę. Prawidłowe szczotkowanie zębów nie polega bowiem jedynie na zmoczeniu szczoteczki pastą i „poszorowaniu” nią kilka razy po froncie zębów. Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną? Dobre mycie, zgodnie z zaleceniami lekarzy dentystów z gabinetów stomatologicznych w Łodzi, powinno trwać przez co najmniej 2 minuty i powinno obejmować zewnętrzną i wewnętrzną część zębów oraz tzw. powierzchnie żujące.

Szczoteczki elektryczne i soniczne.

Szczoteczki elektryczne i soniczne wykonują w trakcie mycia ruchy wymiatające, rotacyjne i pulsacyjne dzięki, którym skutecznie usuwają nagromadzoną płytkę nazębną. W przypadku szczoteczek manualnych całą pracę jesteśmy zmuszeni wykonać sami, ale jeśli posługujemy się prawidłową techniką szczotkowania możemy uzyskać takie same efekty jak przy użyciu szczoteczki elektrycznej.

Większość pacjentów gabinetów stomatologicznych w Łodzi zapytana o technikę mycia zębów przyznaje, że wykonuje przede wszystkim poziome ruchy „szorowania”. Choć prosta, metoda ta nie pozwala na efektywne usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni stycznych. Poza tym powoduje postępującą recesję dziąseł (odsłanianie się szyjek zębów) i przyczynia się do powstawania ubytków klinowych. Z tych powodów nie jest zalecana. Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną?

Jak poprawnie myć zęby szczoteczką manualną?

U dzieci oraz osób mniej sprawnych manualnie zaleca się metodę Fonesa. Polega ona na ułożeniu szczoteczki włosiem prostopadle do powierzchni oczyszczanych zębów i wykonywaniu ruchów okrężnych w liczbie 4-5 po każdej ze stron danego zęba.

Osobom dorosłym zalecana jest metoda Stillman’a. Włosie szczoteczki należy skierować w stronę dziąsła pod kątem 45 stopni. Stosując niewielki nacisk należy wykonać ruch wymiatający w kierunku korony zęba łącząc go z delikatnym ruchem posuwisto-zwrotnym. W ten sposób włókna szczoteczki wnikają pomiędzy przestrzenie międzyzębowe oczyszczając je z płytki. Ruch należy powtórzyć kilkukrotnie w danej przestrzeni a następnie po stronie językowej. Powierzchnie żujące należy oczyścić poziomymi ruchami „szorowania”. Metoda ta działa stymulująco lecz nie traumatycznie na dziąsła, przeciwdziałając ich recesjom.

Techniki mycia zębów przy chorobach przyzębia i wadach zgryzu.

Dla osób z chorobami przyzębia i głębokimi kieszonkami dziąsłowymi najlepsza jest technika Bass’a. Ważne, aby przy jej stosowaniu używać miękkiej szczoteczki! Włókna szczoteczek twardych i średnio-twardych będą działać uszkadzająco na przyzębie. Podobnie jak w metodzie Stillman’a włókna szczoteczki należy ułożyć pod kątem 45 stopni w kierunku dziąsła lecz tak, aby wnikały do wnętrza kieszonki dziąsłowej. Należy w tym celu delikatnie je wtłoczyć do wnętrza kieszonki używając niewielkiej siły. Następnie należy wykonać ok. 10 wibrujących ruchów w przód i w tył, nie wyjmując jednocześnie włosia szczoteczki z kieszonki. W ten sposób można jednocześnie oczyścić grupę 2-3 zębów.

Czynność trzeba potem powtórzyć po stronie podniebiennej. Powierzchnię podniebienną zębów przednich oczyszcza się wykonując ruchy wibracyjne szczoteczką ułożoną pionowo. Powierzchnie żujące oczyszcza się również przy pomocy poziomych ruchów „szorowania”.

 

W przypadku osób noszących stałe aparaty ortodontyczne i uzupełnienia protetyczne (korony, mosty) a także w przypadku chorób przyzębia i okresie gojenia po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu zalecana jest metoda Chartersa. Włosie szczoteczki należy ułóżyć pod kątem 45 stopni w kierunku korony zęba, tak aby wnikało w przestrzenie pomiędzy zębami i częściowo spoczywało na dziąśle. Następnie trzeba wykonać kilka ruchów okrężnych pamiętając o stałym kontakcie szczoteczki z dziąsłem.

Bez względu na metodę mycia nie należy zapominać o tylnych powierzchniach ostatnich zębów. Jest to stosunkowo często pomijana okolica w jamie ustnej i przez to miejsce rozwoju próchnicy.

W przypadku dużych zaników przyzębia zalecane jest stosowanie specjalnych szczoteczek międzyzębowych, które wprowadza się w przestrzenie pomiędzy zębami w celu usunięcia płytki w trudno dostępnych okolic.

Rady lekarzy gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi.

Lekarze dentyści gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi przypominają, że poprawna higiena jamy ustnej oprócz szczotkowania obejmuje jeszcze nitkowanie oraz regularne wizyty kontrole u stomatologa. Tylko dzięki częstym kontrolom dentysta jest w stanie zauważyć rozwijającą się próchnicę i zapobiec jej zwracając uwagę na miejsca w jamie ustnej, które trzeba lepiej doczyszczać w trakcie szczotkowania i na zęby, które wymagają już leczenia.

Leave a reply