Dream up Your Hollywood Smile, czyli współczesna ortodoncja.
Dwudziesty pierwszy wiek. Wiek nowoczesności, rozwoju technologii, wiek w którym każdy ma w swojej kieszeni komputer o mocy obliczeniowej kilkaset razy większej niż jego protoplasta amerykański ENIAC. Wiek, w którym samochody za nas parkują, a lodówki same zamawiają zakupy przez internet. Wiek, w którym prawdopodobnie wynalezione zostanie lekarstwo na raka, a ludzie wylądują na Marsie. Postępująca komercjalizacja, stale rosnący dostęp do informacji, zdynamizowanie stylu życia, zwiększająca się świadomość ludzka, także ta z zakresu dbania o zdrowie stawiają nowe wyzwania przed zaawansowaną medycyną, w tym stomatologią. Coraz więcej osób dostrzega wagę i istotę wspaniałej wizytówki jaką bez wątpienia jest piękny, zdrowy uśmiech. Z dnia na dzień większej rzeszy pacjentów nie chodzi tylko idealny kolor czy kształt zębów ale również ich prawidłowe, estetyczne ustawienie. W sytuacjach, gdy konwencjonalna stomatologia zachowawcza i protetyka nie dają już rady, często z pomocą przychodzi ortodoncja.
Ortodonta, zwany również ortopedą szczękowym to specjalista z pogranicza medycyny (stomatologii i ortopedii) i zaawansowanej inżynierii. Posiada szeroką wiedzę zarówno z zakresu chorób i zespołów genetycznych, czynników predysponujących do powstawania wad czaszki, skomplikowanych procesów biochemicznych i hormonalnych zachodzących w tkankach podczas wzrostu i przebudowy kości, jak i z fizyki: mechaniki, dynamiki i wytrzymałości materiałów. Po wcześniejszej szczegółowej metrycznej analizie modeli diagnostycznych oraz pomiarach struktur kostnych na zdjęciach rentgenowskich, za pomocą różnych typów aparatów, wykonanych z materiałów o szczególnych właściwościach potrafi tak zaprojektować przyłożenie sił aby zęby przesuwały się w dokładnie taki sposób jak było to zaplanowane.
Ortodoncja – leczenie ortodontyczne.
Leczenie ortodontyczne jest oczywiście bardzo skomplikowane, zawsze długotrwałe
i wymagające wyrzeczeń. Najbardziej skuteczne jest w wieku rozwojowym, kiedy to kości się przebudowują, rosną a zęby przesuwają się najchętniej i co najważniejsze na stałe. Lekarz stomatolog pierwszego kontaktu powinien wiedzieć kiedy dziecko należy skierować do specjalisty, a kiedy nie jest to konieczne. Lecz co tak właściwie może naprawić ortodoncja?
Co może naprawić ortodoncja?
Najczęstszymi wadami obecnie leczonymi są tyłozgryzy. Jest to przemieszczenie dolnego łuku względem górnego do tyłu, zaburzenie kontaktów między zębowych z towarzyszącym często wychyleniem siekaczy górnych i widocznym zewnątrzustnie cofnięciem bródki. Analogicznie przodozgryzy cechują się wysunięciem dolnego odcinka twarzy tworząc charakterystyczny profil a’la Quentin Tarantino. Nieprawidłowości te są względnie proste do leczenia u dzieci. Stosowanie aparatów wyjmowanych typu prostej płyty Schwartza oraz aparatów czynnościowych w okresie najszybszego wzrostu w większości przypadków gwarantuje dobry i stały efekt. U dorosłych pacjentów sprawa jest bardziej skomplikowana, terapia często wiąże się z ekstrakcjami zębów, używaniem wyłącznie aparatów stałych i długotrwałą retencją po leczeniu.
Ortodoncja – leczone wady.
Innymi bardzo częstymi wadami są stłoczenia pierwotne. Spowodowane są one niedostatecznym wzrostem podstaw kostnych, przez co ilość miejsca na zęby jest zbyt mała w stosunku do ich szerokości właściwej. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego braku miejsca, co prowadzi do zatrzymania zębów stałych w kości – najczęściej kłów górnych. Kolejna wada to stłoczenia wtórne, których najczęstszą przyczyną są wyrzynające się trzecie zęby trzonowe. Leczenie jest bardzo różnorodne, zależy od wielu czynników i lekarz planuje je na podstawie dokładnych analiz zdjęć rentgenowskich (niekiedy tomografii komputerowej) oraz modeli diagnostycznych. Może wymagać stosowania aparatów stałych zarówno grubo jak i cienkołukowych, u młodszych pacjentów aparatów zdejmowanych, mioterapii i aparatów czynnościowych. W dużym uproszczeniu podobne zasady leczenia obejmują pacjentów ze zgryzami krzyżowymi i przewieszonymi, czyli zaburzeniami poprzecznego ustawienia zębów. Choć w tych przypadkach istnieją również specjalne konstrukcje stosowane tylko i wyłącznie w tego typu nieprawidłowościach.
Zgryzy otwarte i głębokie nazywane w polskiej diagnostyce ortodontycznej wadami pionowymi są dość trudne i niepewne w leczeniu jeśli nie jest ono wprowadzone odpowiednio wcześnie. Bardzo dużo zależy od indywidualnych cech pacjenta i poziomu nasilenia patologii. Wady te są jednak bardzo często proste do zapobieżenia w wieku dziecięcym. Wcześnie zauważone są w wielu przypadkach całkowicie wyleczalne, czasami nawet bez stosowania właściwych aparatów.
Niestety nie wszystkie wady są możliwe do korekty ortodontycznej. Czasami niezbędna jest współpraca ortodonty z chirurgiem szczękowo-twarzowym. Przykładem może być osteodystrakcja, czyli stosowanie specjalnych urządzeń zwanych dystraktorami, przewiercanych do kości, których zadaniem jest jej powolne rozszerzanie. Dzięki nowoczesnym metodą znieczulenia i dokładnemu planowaniu ortodontycznemu i coraz doskonalszej technice chirurgicznej, metody te stają się bardzo powszechne.
Leave a reply